کد خبر: 316701 A

واکاوی ایلنا از مجلس دهم

ایلنا: با کارنامه‌ای که اصولگرایان در دولت‌های نهم و دهم از خود به جای گذاشتند، باید گفت که در مجلس آینده دیگر جایی برای طیف اصولگرایان تندرو نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا در کرمانشاه، هر چه به زمان انتخابات مجلس دهم در کشور و به ویژه در استان کرمانشاه نزدیکتر می‌شویم،  از یک سو جناح‌های سیاسی یارگیری‌های خود را به تدریج آغاز می‌کنند و از سویی دیگر در این دوره از انتخابات مجلس گزینه‌های سرشناس با سبقه سیاسی بیشتر جلوه‌گری می‌کنند.

بسیاری از سیاسیون با تاکید بر اینکه ملاک انتخاب مردم در این دوره بی‌شک عملکرد دولت یازدهم است، از ورود اصلاح‌طلبان به مجلس آینده خبر می‌دهند.

فعالان سیاسی در استان کرمانشاه به عینه بر این باورند که مجلس دهم مجلس اصلاح‌طلبان خواهد بود خواه اصلاح‌طلبان میانه‌رو و خواه‌تندرو.

جبهه پایداری و افراطیون بازنده اصلی انتخابات دهم هستند

شهسوار بسطامی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: به نظرم با توجه به پیروزی‌های دولت در پرونده هسته‌ای و رویکرد اصلاح‌طلبان به تحزب و سمن‌ها، فضای اجتماعی را به سمت و سوی اصلاح‌طلبان می‌بینم.

وی افزود: گرچه اصولگرایان معتدل هم در این پیروزی سهم دارند ولی جبهه پایداری و افراطیون بازنده اصلی این انتخابات هستند. امیدواریم با موضع‌گیری‌های قانونی رییس جمهور، بخشی از کاندیداها تایید صلاحیت بشوند.

بسطامی عنوان کرد: اتحاد و انسجام رمز موفقیت اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی‌ست.

این فعال سیاسی عنوان کرد: حضور سیدحسن خمینی در انتخابات خبرگان رهبری می‌تواند نقطه قوت و مضاعفی برای اصلاح‌طلبان در انتخابات باشد. شعاع تاثیر نوه امام راحل کل انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی را تحت تاثیر خواهد گذاشت.

بسطامی تاکید کرد: اردوگاه اصولگرایان دچار انشقاق شده و دامنه تفرقه هر چه به انتخابات نزدیک می‌شویم بیشتر نمود پیدا می‌کند و باید گفت که فقدان شخصیت‌های "کاریزما"، از جمله ضعف آنهاست.

فرزاد پورمرادی، تحلیلگر و فعال سیاسی در این باره به خبرنگار ایلنا گفت: آنچه از کلیت فضای افکار عمومی دیده می‌شود نارضایتی عمومی از عملکرد مجلس نهم است.

پورمرادی افزود: پس به عبارت دیگر یعنی اینکه اگر شرایط مطلوب و مساعد و قانونی برای حضور انتخاب شوندگان و انتخاب کنندگان فراهم شود با انتخابات پرشوری مواجه خواهیم بود.

این تحلیلگر و فعال سیاسی اظهار کرد: تجربه سیاسی دو دهه اخیر نشان داده هر زمانی فضای سیاسی از گشایش برخوردار بوده اصلاح‌طلبان شانس و فرصت بهتری برای حضور در قدرت یافته‌اند و گرایش عمومی مردم نیز غیر از این نبوده است. ضمن اینکه تنها در دوره‌ای عکس آن اتفاق افتاده ولی باز پیش‌تازی با اصلاح‌طلبان بوده است.

در مجلس دهم جایی برای اصولگرایان تندرو نیست

مهدی زارعی، از فعالان سیاسی و رسانه‌ای نیز در این باره به خبرنگار ایلنا گفت: با مقایسه‌ای که مردم از دولت‌های نهم و دهم با دولت تدبیر و امید خواهند داشت، بی‌شک باید مجلس آینده را مجلسی متفاوت از این دوره دانست.

وی با اشاره به اینکه کارنامه منفی دولت‌های نهم و دهم به زیان طیف اصولگرا تمام شد، افزود: اصولگرایان در هشت سال سیطره سیاسی خود نه تنها نتوانستند که بر مقبولیت خود بیفزایند، بلکه جایگاهی را که هم داشته به تدریج در جامعه از دست دادند.

این فعال رسانه‌ای گفت: آنچه از بطن جامعه اعم از توده مردم و چه نخبگان به گوش می‌رسید، این است که به صراحت باید گفت که در مجلس دهم جایی برای اصولگرایان تندرو نیست.

وی تاکید کرد: بی‌ثباتی‌های سیاسی، اقتصادی و... در هشت ساله دولت احمدی نژاد، از عواملی بود که دیدگاه مردم نسبت به طیف اصولگرا را تغییر داده است و این خود یکی از ده‌ها دلیل به انزوا کشیدن شدن این جریان در مجلس آینده خواهد بود.

کرسی های سبز  بهارستان  به اصلاح‌طلبان و حامیان دولت تدبیر و امید می‌رسد

سید وحیدحسینی، از فعالان رسانه‌ای استان کرمانشاه در این‌باره به خبرنگار ایلنا گفت: اگر چه تا انتخابات مجلس فرصت نسبتا زیادی باقی مانده است و نمی‌توان به طور قطع پیش بینی کرد که اصلاح‌طلبان و یا اصولگرایان اکثریت مجلس را در اختیار بگیرند.

مدیرمسئول هفته نامه پویان غرب افزود: اما با این وجود و پس از ناکامی‌های مختلف اصولگرایان در بزنگاههای سیاسی همچون انتخابات ریاست جمهوری در خرداد 92 و همچنین شکست طیف تندرو اصولگرا در مقابله با تصویب برجام در مجلس و نیز اقبال اکثریت قریب به اتفاق مردم به اصلاح‌‍طلبان و دولت تدبیر امید می‌توان حدس زد و انتظار داشت که کرسی‌های سبز بهارستان در اسفند 94 و در دهمین دوره مجلس به نام اصلاح‌طلبان از یک طرف و حامیان دولت تدبیر و امید که ماهیتا از یک جنس هستند برسد.

این فعال سیاسی و رسانه ای تاکید کرد: البته اصولگرایان معتدل و منطقی نیز می‌توانند از وزنه بسیار خوبی در مجلس آینده برخوردار باشند.

آنچه از سخنان این فعالان سیاسی برمی‌آید این است که شانس برتری طیف اصلاح‌طلب در مجلس دهم بسیار بیشتر از اصولگرایان خواهد بود.

بی‌شک حضور اصلاح‌طلبان در کنار اصولگرایان معتدل و میانه‌رو می‌تواند زمینه‌های داشتن مجلسی به معنای واقعی و کارآمد را در کشور فراهم آورد.

گزارش: رضا مهرآیین

اصلاح طلبان در انتخابات اصولگرایان نخبگان
نرم افزار موبایل ایلنا