کد خبر: 317694 A

نصراله دریابیگی در گفت‌وگو با ایلنا

ایلنا: دبیر اجرایی تشکیلات خانه کارگر مارندران گفت: در نتیجه تداوم سیاست جلوگیری از افزایش واقعی دستمزد، امروز کارگران ایران به ارزان‌ترین عامل تولید تبدیل شده‌اند.

نصراله دریابیگی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در قائمشهر گفت: متاسفانه طی ۱۵ سال گذشته به خاطر سیاست‌های نادرست اقتصادی و واردات بی‌رویه منسوجات خارجی و تبلیغات کالاهای خارجی، بیش از ۹۰ درصد کارخانجات نساجی استان از قبیل نساجی مازندران، چیت سازی بهشهر، نساجی قائم شهر، نساجی چوخا و... با بحران و تعطیلی مواجه شد.

دبیر اجرایی تشکیلات خانه کارگر مازندران افزود: قربانیان این حادثه اسفناک کارگران مظلوم و خانواده‌های بی‌پناه و فارغ التحصیلان بیکار استان بودند.

وی ادامه داد: اگر در این سال‌ها هزینه‌های زندگی ثابت مانده بود و یا حداقل آهنگ رشد کندی داشت وضعیت کارگران قابل مدارا بود اما افزایش هزینه‌های زندگی در برابر رشد نرخ بیکاری باعث شده است وضعیت کارگران بد‌تر از هر زمان دیگری شود.

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران افزود: در این شرایط که با اعلام رونق اقتصادی توسط ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران متاسفانه بیش از ۷۰ درصد این و احد‌ها به ویژه واحدهای تولید قطعه سازان، الکترونیک، تولیدی لوازم خانگی بحرانی نظیر صنعت نساجی را طی می‌کنند و کارگران این واحد‌ها اسیر تصمیمات نادرست اقتصاددانان کشورهستند.

وی با نام بردن شرکت‌هایی نظیر پیچ کوبان سوادکوه، پیشرانه ساری و بسیاری از واحدهای زیر صد نفر که ماه‌ها حقوق نگرفته‌اند گفت: متاسفانه سرنوشت شوم کارگران نساجی در مازندران به تازگی شامل کارگران این واحدهای صنعتی شده است و اگر مسئولان اقتصادی و دستگاههای اجرایی استان به فکر چاره‌جویی نباشند شاهد افزایش ناهنجاری‌های بیشتر در مازندران خواهیم بود.

دریابیگی شرایط اقتصادی فعلی را یکی از عوامل اصلی بحران در میزان دستمزد کارگران دانست و اضافه کرد در شرایط اقتصادی فعلی هم کارگر و هم کارفرما تحت فشارهای مضاعفی هستند اما مقایسهٔ وضعیت این دو با هم قیاس درستی نیست.

دبیر اجرایی تشکیلات خانه کارگر مازندران تصریح کرد: به دلیل مشکلاتی که بعضا بنگاه‌های اقتصادی با آن مواجه هستند، مانند کمبود نقدینگی و غیره، کارگران از کمترین میزان امنیت شغلی جهت دریافت همین دستمزدناچیزی که برایشان در نظر گرفته شده برخوردارند وطبعا در چنین شرایطی باید دولت حمایت جدی از هر دو طرف حوزهٔ کار داشته باشد تا فشار کمبود نقدینگی روی یک طرف سنگین‌تر نشود.

دریابیگی تصریح کرد: در سال‌های اخیر به دلیل اتخاذ رویکرد دولت سابق در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و افزایش یکباره و افسارگسیخته قیمت‌ها در بازار، بیشترین فشار اقتصادی به خانوارهای کم درآمد و کارگران وارد شده است و به دلیل پایین بودن درآمد میلیون‌ها مشمول قانون کار؛ هزینه‌های فراوانی به این گروه‌ها وارد شد.

وی افزود: حسن روحانی قبل و بعد از انتخابات بار‌ها بر حق افزایش دستمزد کارگران متناسب با نرخ تورم سخن رانده و بر آن تاکید کرده بود. با این قول‌ها و وعده‌ها امیدی تازه در دل کارگران بر احقاق حقوق از دست رفته آنان زنده شده بود، غافل از اینکه سناریوی دولت پیشین نیز در این دولت تکرار خواهد شد.

دریابیگی با تاکید براینکه کمیته بحران برای واحد‌های صنعتی در استان مازندران باید شکل بگیرد اظهارداشت: هزینه کردن تسهیلات به غیر از طرح تولیدی و استفاده نادرست از تسهیلات بانکی در به ثمر رساندن اهداف پیش بینی شده از جمله سوء مدیریت در واحدهای صنعتی است که منجر به بحران می‌شود.

این فعال کارگری خاطرنشان کرد: طرحهای توسعه‌ای اگر با مدیریت و منطقی نباشد منجر به بحران در واحد صنعتی خواهد شد و موردهای بسیاری در این خصوص در استان وجود دارد.

وی خواستار نظارت بیشتر و دقیق‌تر و ارزیابی تراز مالی واحدهای تولیدی از سوی متولیان صنعت در استان شد تا از بروز بحران‌های مالی جلوگیری شود.

کارگران دستمزد کارگران
نرم افزار موبایل ایلنا