کد خبر: 318900 A

رئیس کانون کارشناسان رسمی دادگستری البرز مطرح کرد

ایلنا: رئیس هیئت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری البرز بر ضرورت تجهیز امکانات و روزآمد شدن کانون کارشناسانان رسمی دادگستری تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، سید یوسف میرحسینی، در آیین بزرگداشت روز کارشناس رسمی دادگستری استان البرز گفت: گردهمایی امروز مصادف است با روز کارشناس رسمی که این نام‌گذاری در جلسه  سال 58 شورای انقلاب تحت عنوان «کانون کارشناسان رسمی دادگستری» به تصویب رسید تا به موجب احکام قانونی، کانون بتواند مستقلا به وظایف خود عمل کند.

وی با اشاره به اینکه در سده‌های گذشته و به هنگام رسیدگی به اختلافات و اثبات دعاوی از آگاهی و نظرات خبرگان بهره گرفته می‌شد، گفت: در فرهنگ اسلامی برای برخورداری از حقوق و نظامات اسلامی استفاده از خبرگان تاکید شده و در امر قضاوت برای پی بردن به ماهیت و حقیقت امور از نظر خبرگان استفاده می‌شود.

رئیس هیئت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان البرز با بیان اینکه قانون فعلی کارشناسان رسمی دادگستری در 41 ماده و 39 تبصره تصویب و آئین نامه اجرائی آن در سال 82 به تصویب دولت رسید، ادامه داد: بر اساس ماده 3 و 5 این قانون، کانون کارشناسان رسمی دادگستری در هر استان با تشکیلات قانونی خود، شامل مجمع عمومی، هیات مدیره بازرسان دادسرا و دادگاه انتظامی فعالیت دارد که ارکان کانون نامیده می‌شوند و توسط شورای عالی کارشناسان که اعضای آن نمایندگان کانون استان‌ها می باشند هدایت و نظارت می‌شوند.

وی افزود: اعضای شورای عالی 18 نفر هستند که در انتخابات داخلی یکی از آنان برای دوره 4 ساله، ریاست شورای عالی را به عهده می‌گیرد؛ رسیدگی به تخلفات انتظامی کارشناسان با ارجاع ریاست کانون در کمیسیون بررسی شکایات دادسرای انتظامی و پس از صدور کیفر خواست دادستان، در دادگاه انتظامی رسیدگی می‌شود.

میرحسینی به تشریح تاریخچه شکل‌گیری کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان البرز پرداخت و گفت: در سال 1378 دفتر نمایندگی کانون استان تهران در کرج بنیانگذاری شد که با پیگیری‌های فراوان و مساعدت مدیریت استان توانستیم مکان مستقل فعلی کانون را در سال 89 به بهره برداری برسانیم.

وی اضافه کرد: با تصمیم دولت، مجلس شورای اسلامی و شورای عالی کارشناسان اولین مجمع عمومی کارشناسان در بهمن ماه 1390 با تعیین ارکان کانون «کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان البرز» موجودیت یافت و از اول سال 1391 رسما فعالیت خود را آغاز کرد.

وی در ادامه، با اشاره به تنوع و پیچیدگی دعاوی و تخصصی و فنی شدن آن و همچنین ضرورت روزآمد شدن امکانات در این مجموعه کارشناسی گفت: کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان البرز سعی دارد خود را به تجهیزات علمی و کسب مهارت های جدید مجهز کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر، این کانون، با توان علمی و تخصصی به روز کارشناسان، آمادگی کامل خود را برای انجام مسئولیت قانونی خود درقبال ارجاعات و درخواست‌های کارشناسی اعلام می‌کند.

آیین بزرگداشت روز کارشناس رسمی دادگستری استان البرز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر