کد خبر: 319106 A

در اثر بلایای طبیعی

ایلنا: مدیر عامل شرکت توزیع برق مازندران از خسارت ۷۴ میلیارد ریالی ناشی از بلایای طبیعی به تاسیسات توزیع برق مازندران طی هفت ماهه گذشته خبر داد.

به گزارش ایلنا، قاسم شهابی گفت: در هفت ماهه گذشته پنج حادثه در مجموعه توزیع برق مازندران رخ داده که این حوادث تمام امورهای توزیع برق مازندران را تحت تاثیر قرار داده ولی از دهم شهریور تا شانزدهم مهر بیشترین خسارات به شبکه توزیع مازندران وارد شد.

وی بیشترین حجم خسارات به تاسیسات آسیب دیده ناشی از بحرانهای اخیر را در سقوط ترانس، تابلو، شکستگی پایه‌های فشار متوسط و ضعیف، پاره گی سیم و کابل‌های خود نگهدار، کابل سرویس‌ها، معیوب شدن مقره‌ها، فیوز کات اوت، سوختن سیم فیوز، براکت، جعبه تقسیم عنوان کرد و از شهرداران سراسر استان خواست تا در انتخاب محل‌های نصب بیلبورد‌ها و استحکام آن‌ها و اصلاح درختان کهنسال و هرس شاخه‌ها اهتمام لازم بعمل آورند تا در مواقع بحران از شدت خسارت‌ها کاسته شود.

مدیر عامل شرکت توزیع برق مازندران به آمادگی کامل مجموعه توزیع برق مازندران جهت مقابله با بحران‌ها اشاره و خاطر نشان کرد: شرایط و ساختار شبکه‌های توزیع به گونه‌ای است که باید همیشه آماده باشیم و ضمن عادت با شرایط طبیعی با تدابیر کارساز برای بازسازی و عادی سازی شبکه اقدامات لازم را انجام دهیم گرچه با لطف و عنایات خداوند سبحان تاکنون در تمام بحران‌ها سربلند بیرون آمده‌ایم.

شهابی ۳۳ درصد انرژی توزیع نشده هفت ماهه امسال را ناشی از شرایط نامساعد جوی دانست.

وی یاد آور شد: شرایط نامساعد جوی در گذشته، شهرستان آمل را بیشتر تحت تاثیر قرار می‌داد ولی طی ماههای اخیر، هسته مرکزی استان یعنیشهرستانهای ساری، جویبار، قائم شهر و می‌اندرود را تحت تاثیر قرار داده و بیشترین خسارات شبکه‌های توزیع برق در این مناطق اتفاق افتاده است.

مدیر عامل شرکت توزیع برق مازندران خاموشی‌های ناشی از حوادث طبیعی دو سال اخیر را تشریح و اظهار داشت:

با توجه به افزایش حوادث طبیعی در طول سالهای اخیر، استان مازندران هم شامل این وضعیت بوده است که در هفت ماهه سال ۹۳ تعداد قطعی‌ها ۵۱۵ مورد و در سال ۹۴ تعداد قطعی ناشی از حوادث ۶۱۷ مورد بوده که هفت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۱/۱۹ درصد رشد داشته است.

شهابی عدم اجرای مناسب طرحهای مهندسی (نظارت دقیق بر اجرای طرح‌ها)، اتصالی و به هم پیچیدن فاز‌ها، خرابی و یا شکستگی یراق آلات (کنسول‌ها، مقره‌ها) سقوط درختان و شاخه، پارگی سیم، شکستن و سقوط پایه و اجسام خارجی را ازعمده‌ترین دلایل بروز خسارت‌ها در بحران‌ها بیان کرد.

وی مدیریت شاخه زنی، بازنگری در استانداردهای طراحی متناسب با شرایط جدید، استفاده از شبکه‌های زمینی و هادی روکشدار در مناطق حساس و حادثه خیز، نظارت دقیق بر اجرای استاندارد‌ها، تکمیل سیستم اتوماسیون توزیع، شناسایی نقاط حادثه خیز (مسیر سیلابو...) با استفاده از توانمندیهای GIS، تکمیل چرخه مدیریت بحران، توسعه ریز شبکه‌ها و شبکه هوشمند را از جمله اقدامات لازم در خصوص مقاوم سازی شبکه برشمرد.

مدیر عامل شرکت توزیع برق مازندران به اهمیت مدیریت شاخه زنی در مازندران پرداخت و تصریح کرد با توجه به ویژگی منطقه مازندران و آمار بالای برخورد درختان و شاخه‌های سنگین با شبکه، مدیریت شاخه زنی‌ها جهت تقویت شبکه قبل از بروز طوفان، شناسایی مناطق مشجر، تهیه برنامه زمان بندی مناسب شاخه زنی سالانه مطابق با فصل شاخه زنی، تهیه امکانات نرم افزاری و سخت افزاری لازم جهت عملیات شاخه زنی، انجام هماهنگی و رایزنی‌های لازم با دستگاههای متولی فضای سبز و جنگل‌ها، در نظر گرفتن کارگروه تخصصی جهت مدیریت عملیات شاخه زنی از اقداماتی است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

برق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر