کد خبر: 319127 A

در سومین جلسه کمیسیون معادن اتاق اصفهان مطرح شد

ایلنا: سومین جلسه کمیسیون معادن اتاق اصفهان با حضور مسوولین کمیته و فعالان بخش معدن استان اصفهان برگزار شد.

به گزارش ایلنا «احمد خوروش» رییس کمیسیون معادن اتاق اصفهان در این جلسه به جایگاه بخش معدن و صنایع معدنی استان در اقتصاد کشور گفت: معدن کاران با مشکلات و چالش‌های متعددی رو به رویند که این کمیسیون با مشارکت اعضا خواستار شناسایی و دسته بندی این مشکلات از طریق ابزار‌ها و ارتباط مناسبی که وجود دارد آن‌ها را به همراه راهکارهای اجرایی به مسوولین مرتبط و سیاستگذاران این بخش منعکس کند.

 «سیدرسول رنجبران» عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان ضمن تاکید بر جایگاه ویژه معادن در اقتصاد کشور، نقش بخش خصوصی را در توسعه این بخش بسیار اثرگذار و تعیین کننده ارزیابی کرد و گفت: تدوین بانک اطلاعاتی جامع از معادن استان و پتانسیل‌های موجود و نیز فرصتهای سرمایه گذاری را موضوعی بسیار مهم و اساسی است.

وی درخصوص برنامه‌های کمیسیون و کمیته‌های زیرمجموعه به لزوم اولویت بندی، مشخص بودن زمان بندی و پیش بینی بودجه در کنار پایش و قابل ارزیابی بودن آن‌ها اشاره کرد.

 «علی خیرالهی» نایب رییس کمیسیون به لزوم پیگیری موضوعات مطرح شده در کمیسیون و استفاده از تجربیات و نقطه نظرات کار‌شناسی ارزشمند اعضا اشاره کرد و گفت: با توجه به ارتباطات مناسبی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود دارد می‌توان راهکارهای پیشنهادی اعضا را منعکس کرد.

وی همچنین آموزش و آگاه سازی فعالان بخش معدن را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: اگر برخی از مالکین معادن سنگ‌های تزئینی از ذخایر کانی‌های ارزشمندی که در محدوده معدنی آن‌ها وجود دارد اطلاع پیدا کنند و بدانند که همزمان می‌توانند از آن‌ها نیز بهره برداری کنند، این موضوع تاثیر قابل توجهی در سودآوری آن‌ها خواهد داشت.

 «مسعود صالحی» معاون معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان ضمن اعلام آمادگی این سازمان برای همکاری در تدوین بانک اطلاعاتی معادن و صنایع معدنی استان، خواستار نقش بیشتر کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان در حوزه معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و تصمیم گیری‌های این بخش شد.

وی از آمادگی کامل این معاونت برای حل مشکلات فعالان این بخش در همه زمینه‌ها از جمله بدهی‌های حقوق دولتی و تقسیط یکساله آن‌ها خبر داد و گفت: برای باطله‌های معادن سنگ تزیینی و سایر مواردی که می‌تواند در توسعه کسب و کار آنان تاثیرگذار باشد بایستی برنامه ریزی دقیقی صورت داد.

 «شهریار شعبانی» مسوول کمیته بازاریابی و توسعه صادرات ضمن ارایه گزارشی از اقدامات این کمیته و برنامه ریزی‌های انجام شده برای کمیته تا پایان سال جاری، بر لزوم برگزاری نشست مشترکی با حضور تشکل‌های معدنی استان و نیز برگزاری دوره‌های آموزشی برای فعالان بخش معدن و صنایع معدنی استان تاکید کرد.

 «محمد یوسف صدیقی» مسوول کمیته سنگ‌های تزیینی و صنایع وابسته کمیسیون معادن اتاق اصفهان ضمن ارایه گزارشی از برگزاری جلسات این کمیته و پیگیری‌های انجام شده با اشاره به نمایشگاه تخصصی معدن و صنایع معدنی که همه ساله در اردیبهشت ماه در اصفهان برگزار می‌گردد، گفت: کمیسیون باید برای مشارکت اعضا اتاق در این نمایشگاه و تلاش برای برگزاری مطلوب آن برنامه ریزی نماید.

 «علی دهشید» مسوول کمیته کانی‌های غیرفلزی و صنایع وابسته با اشاره به اقدامات این کمیته و جلسات برگزار شده، گزارش مختصری از نمایشگاه ورونای ایتالیا ارایه کرد و گفت: یکی از چالش‌های بخش معدن موضوع حمل و نقل است و باید ضمن دعوت از نماینده‌ای از این بخش در جلسات کمیسیون، به موضوع حمل و نقل توجه بیشتری گردد.

وی همچنین به ظرفیت رایزن‌های اقتصادی ایران در کشورهای دیگر به عنوان یک پتانسیل مناسب برای توسعه صادرات اشاره کردند.

 «محمدحسین عالم» مسوول کمیته کانی‌های فلزی و صنایع وابسته کمیسیون نیز با ارایه گزارشی از فعالیت‌های این کمیته به لزوم بررسی بازارهای هدف صادراتی و دعوت از سرمایه گذاران خارجی برای حضور در بخش معدن و صنایع معدنی استان اشاره کرد و گفت: استفاده از متخصصان باتجربه برای نیل به اهداف پیش بینی شده برای کمیسیون بسیار مهم است.

 «احمد دادوند» دیگر عضو کمیسیون ضرورت برقراری ارتباط و تعامل مناسب بین کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان، کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران و نیز وزارت صنعت، معدن و تجارت را یادآور شد و گفت: این کمیسیون می‌بایست از طریق این تعاملات بر تصمیم سازی‌های این بخش تاثیرگذار باشد.

 «احمد کریمی» عضو کمیسیون معادن اتاق اصفهان دراین جلسه گفت: چالش فعلی پیش روی صادرات محصولات معدنی استان و کشور تکنولوژی و ماشین آلات نیست بلکه ضعف فرهنگ صادراتی است که کمیسیون و کمیته‌های زیرمجموعه می‌بایست بیشتر روی این موضوع و نیز استانداردسازی تولیدات تمرکز نمایند.

 «احمد هادی‌زاده» دیگر عضو کمیسیون به مشکلات معدن داران استان در بخش محیط زیست و منابع طبیعی و لزوم پیگیری برای رفع آن‌ها اشاره کرد.

همچنین در این جلسه کیهان عباسیان توضیحاتی در مورد فرآیند تدوین استراتژی برای کمیسیون‌های اتاق ارایه کرد و بر ضرورت تدوین برنامه مشخص برای کمیته‌ها در جهت دوری از متکی به فرد و عضو بودن برنامه‌ها و نیز کوتاه مدت و قابل بازبینی بودن آن‌ها تاکید کرد.

سرمایه گذاری معدن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر