کد خبر: 319453 A

فرماندار ساری

ایلنا: فرماندار ساری گفت: مازندران گنجینه‌ای است که بسیاری از زوایای فرهنگی، هنری، علمی و اجتماعی آن کشف نشده و به تلاش بیشتری جهت شناساندن آن به آیندگان نیازمندیم.

به گزارش ایلنا از ساری، جواد واحدی فرماندارشهرستان ساری گفت: روزمازندران بازشناسی هویت و اعتلای فرهنگ مازندران است، شناخت هویت، فرهنگ و تمدن برای رشد جامعه و حفظ و حراست از آن لازم و ضروری است.

امروز روز مازندران است؛ روزی که به حکم تقویم و به‌جهت سالروز تأسیس اولین حکومت علویان و شیعیان دوازده امامی در ایران نامگذاری شد و چون علویان و شیعه ومازندران ارتباطشان درهم تنیده است، درنتیجه عنوان مازندران  را هم بر این روز نهادند.

جواد واحدی نماینده عالی دولت در شهرستان ساری به مناسبت روز فرهنگ عمومی و روز مازندران در گفت‌و‌گویی اظهار کرد: بی شک فرهنگ عمومی یک جامعه یکی از اولین بخش های یک جامعه است که در برابر وقایعی که آن جامعه را به سعادت یا سقوط سوق می دهد نقش کلیدی و بنیادین بر عهده دارد و شاید یکی از اولین ملزومات یک جامعه بانشاط و امن ٬ نهادینه کردن این رفتارها و هنجارها در قالب یک فرهنگ سازی عمومی و همه جانبه است.

فرماندار مرکز استان افزود: فرهنگ عمومی چیزی در حدآشنایی شهروندان یک جامعه نسبت به حقوق اجتماعی و فرهنگی و البته التزام به رعایت آن از سوی افراد است تا بواسطه آن بتوان یک جامعه ای باسطح متوسطی از آگاهی و رفاه فراهم ّآورد.

واحدی با تاکید براینکه نامگذاری روزمازندران بازشناسی هویت و اعتلای فرهنگ مازندران است، بیان کرد: صرف یک روز نامگذاری، مبنای رسیدن به اهداف بلند و سیاست گذاری کلان در توسعه و حفظ هویت ملی و بومی نخواهد بود. شناخت هویت، فرهنگ و تمدن برای رشد جامعه و حفظ و حراست از آن لازم و ضروری است.

وی بر لزوم بازشناسی هویت و تاریخ پر عظمت مازندران درطول ادوار تاریخی تاکید کرد و گفت:‌سرمایه وجوهر وجودی هر کشور، آثار فرهنگی و تمدن غنی بازمانده از گذشتگان است.

وی تصریح کرد: ‌بهترین روش صیانت ار نسل جوان معرفی آثار فرهنگی و شناساندن تمدن تاریخی به ایشان است.

واحدی  مازندران را دارای زوایای پنهان بسیاری در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و ...دانست و گفت: علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر، تاریخ و طبیعت  باتلاش و همت خود آنچه را که مورد بی مهری و فراموشی سپرده شده بود را بازشناسی و معرفی نمودنددر حال حاضر شاهد گام‌های ارزشمندی در زمینه تحول فکری در تاریخ محلی و بومی در مازندران توسط دوستداران فرهنگ هستیم.

واحدی معتقد است طی چند سال گذشته که شاهد برگزاری روزی به‌عنوان روز مازندران بوده و هستیم لذا باید تلاش بیشتری شده تا فرهنگ و تاریخ برای شهروندان  مازندرانی و همه مردم معرفی شود.

فرماندار مرکز استان با تاکید براینکه باید برای هرمنطقه جشنواره های محلی و بومی در زمان بندی مختلف برگزارگردد، اظهارداشت: تا با حمایت هرچه بیشترمسولان منطقه همراه با برنامه‌ریزی، شناسایی و دقت در حفظ و نگهداری آثارفرهنگی، تاریخی، مذهبی، هنری، گردشگری و... تأثیرات مثبتی بر شناخت مردم از اشخاص و یا ایامی داشته باشندکه برای آنها بزرگداشتی برگزار می گردد.

وی با تاکید بر اینکه مازندران فقط طبیعت نیست، خاطرنشان کرد: مازندران گنجینه‌ای  است که بسیاری از زوایای فرهنگی، هنری، علمی و اجتماعی آن کشف نشده و به تلاش بیشتری جهت شناساندن آن به آیندگان نیازمندیم.

وی افزود: مازندران در کنار این نامگذاری، نیاز به توجه بیشتری در زمینه‌های مختلفی دارد.

اجتماعی و فرهنگی دولت شیعیان فرهنگی هنری ساری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر