کد خبر: 320674 A

همزمان با اربعین حسینی

ایلنا: رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری نهمین سوگواره تعزیه کشوری عاشورائیان در 11 آذر مصادف با اربعین حسینی خبر داد و گفت: فراخوان نهمین سوگواره تعزیه کشوری عاشورائیان به مراکز استان‌ها ارسال شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از لامرد، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لامرد با اعلام این خبر گفت: نهمین سوگواره تعزیه کشوری عاشورائیان فارس به میزبانی شهرستان لامرد، همزمان با اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش به مدت 10 روز (دهه سوم صفرالمظفر) اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: به یاری خداوند متعال، این رخداد هنری در روز یازدهم آذرماه مصادف با اربعین حسینی در بیت العباس با حضور مقامات کشوری و استانی و محلی برگزار خواهد شد.

هنرپیشه با بیان اینکه فراخوان این آئین عاشورایی جهت حضور گروه‌های تعزیه کشور به مراکز استان‌ها ارسال شده است، افزود: گروه‌های شرکت‌کننده می‌بایست سه لوح فشرده (cd) از سه مجلس تعزیه خود را به همراه فرم شرکت حداکثر تا تاریخ 4 آذرماه به دبیرخانه سوگواره به آدرس لامرد – خیابان شهید آوینی – اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی یا کد پستی 7434155711 ارسال نمایند.

وی در ادامه، مهم ترین شرایط حضور برای گروه‌ها را سنتی و میدانی بودن مجلس تعزیه عنوان کرد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لامرد بیان کرد: کار بازبینی از آثار ارسالی به دبیرخانه سوگواره تا 18 آذرماه به پایان خواهد رسید و نتایج به گروه‌ها اعلام خواهد شد.

اهداف مهم این سوگواره را می‌توان به تعظیم شعائر الهی و اسلامی، تقویت روحیه حماسه در بین مردم، درس گیری از واقعه عاشورا، ترویج هنر آئینی و تلاش در تقویت و بزرگداشت این هنر، تجربه‌اندوزی و استفاده از تجارب دیگر گروه‌ها در برگزاری هر‌چه بهتر و باشکوه‌تر برگزار شدن این آئین سنتی و معرفی پتانسیل و ظرفیت بالای شهرستان و استان به کشور در حوزه تعزیه اشاره کرد.

هشت دوره این سوگواره با حضور مقامات کشوری برگزار شده است و همچنین سوگواره سال گذشته با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با اجرای برنامه‌های مختلف عاشورایی ازجمله افتتاح نمایشگاه اولین اردوی ملی عکس تعزیه لامرد و...به پایان رسید.

لازم به ذکر است لامرد با داشتن 27 گروه تعزیه‌خوان که در تمامی ایام حزن و اندوه الی الله به اجرای مراسم تعزیه‌خوانی می‌پردازند به‌عنوان قطب تعزیه جنوب کشور شناخته می‌شود.

نهمین سوگواره تعزیه کشوری عاشورائیان فارس-لامرد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر