کد خبر: 320794 A

استاندار اصفهان اعلام کرد

ایلنا: استاندار اصفهان گفت: پیش بینی می‌شود پس از اجرای برجام، امکان جذب ۱۵ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید در استان ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رسول زرگرپور،در دیدار دیدیه ریندرز، وزیر امور خارجه و معاون نخست وزیر بلژیک با وی با اشاره به سابقه ۵ هزار ساله اصفهان و ذوق و هنر مردم استان اظهار کرد: اصفهان مورد توجه  گردشگران داخلی و خارجی و همچنین مقامهای کشورهای مختلف است.

استاندار اصفهان با اشاره به وجود بیش از ۲۰ هزار جاذبه  طبیعی و میراثی که بیش از یک هزار و ۷۰۰ اثر تاریخی آن ثبت ملی و ۵ اثر نیز ثبت جهانی شده است، گفت: برنامه‌های مستمری برای بازسازی و احیای این آثار در نظر گرفته شده است.

زرگرپور افزود: تعداد زیادی از این آثار دارای قدمت بالای ۵۰۰ سال هستند و به همین منظور نیز باید همیشه در حال بازسازی و احیا قرار گیرند.

وی افزود: هزینه بازسازی این آثار عمدتا توسط دولت پرداخت می‌شود و تعداد کمی از این آثار نیز به بخش خصوصی اختصاص دارد که تحت مدیریت و نظارت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان بازسازی می‌شوند.

رسول زرگرپور اضافه کرد: طبق سیاست‌های جدید دولت بخشی از این آثار تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری جهت بهره‌برداری به بخش غیردولتی واگذار خواهد شد. 

وی با اشاره به سه برابر شدن تعداد گردشگران خارجی طی دو سال گذشته گفت: طی این دو سال با برنامه‌ریزی‌ها و اقداماتی که صورت گرفته تعداد تختهای هتلهای استان ۴۰ درصد افزایش یافته است ولی همچنان نیازمند احداث و تجهیز هتل در اصفهان هستیم.

استاندار اصفهان افزود: چند هتل توسط بخش خصوصی در حال احداث است و چندین طرح نیز برای سرمایه‌گذاری خارجی آماده شده است.

مدیر ارشد استان با بیان اینکه چند شرکت اروپایی برای احداث هتل در اصفهان اعلام آمادگی کرده‌اند، افزود: مواردی از سوی این شرکتها در حال بررسی است و این امر سرمایه‌گذاری سودآور و مطمئنی را بدنبال خواهد داشت.

زرگرپور به وضعیت رودخانه  زاینده رود اشاره کرد و افزود: این رودخانه بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران است که به دلیل خشکسالهای ۸ سال اخیر ، تغییر اقلیم و برداشتهای بیش از اندازه با مشکل مواجه شده است.

وی به طرح ۹ ماده‌ای احیای حوضه آبریز زاینده‌رود اشاره کرد و افزود: با برقراری مدیریت یکپارچه در این حوضه و پیگیری‌ها و کنترل‌های صورت گرفته در سال گذشته ۹ ماه آب در رودخانه جریان داشت.

استاندار اصفهان با بیان اینکه اصفهان با ۵ میلیون نفر جمعیت صنعتی‌ترین استان کشور است، اظهار کرد: بسیاری از کارخانجات مادر و تاسیسات صلح آمیز هسته‌ای در این استان قرار دارد و اصفهان از لحاظ اقتصادی سرآمد دیگر استان‌هاست.

زرگرپور افزود: با توجه به اینکه در طول ماههای اخیر هیئت های اقتصادی ۱۰۰-۱۵۰ نفری از اروپا به اصفهان سفر کرده‌اند و شرایط موجود را بررسی کرده‌اند، پیش بینی شده است که پس از اجرای برجام، امکان جذب ۱۵ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید در استان وجود داشته باشد.

وی افزود: عمده  این سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه‌های زیست محیطی، انتقال تکنولوژی، تکنولوژی مربوط به آب و استفاده از انرژیهای پاک خواهد بود.

استاندار اصفهان افزود: اصفهان آمادگی دارد که هیأت اقتصادی کشور بلژیک برای مذاکره و همکاری با اتاق بازرگانی اصفهان به این استان سفر کنند.

زرگرپور به تجربه موفقیت آمیز برگزاری هفته‌های فرهنگی در کشورهای اروپایی اشاره کرد و افزود: اصفهان آماده برگزاری هفته  فرهنگی در شهر بروکسل است تا مردم این کشور بتوانند با فرهنگ و هنر این خطه آشنا شوند.

وی با بیان اینکه در ماه گذشته اصفهان بعنوان شهر جهانی صنایع دستی برگزیده شد، افزود: این شهر می‌تواند برای گردشگران بلژیکی بسیار جذاب باشد.

وزیر خارجه بلژیک نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور در اصفهان، گفت: این شهر می‌تواند ارتباطات موثری را با هنرکده  هنرهای زیبای بروکسل آغاز کند.

وی افزود: خوشحالم که در سفر خود به اصفهان، زاینده‌رود را جاری می‌بینم و بازدید از این شهر تصاویر زیبایی را در ذهن ما به جای گذاشته است.

دیدیه ریندرز افزود: توجه به مرمت آثار تاریخی در اصفهان و اقداماتی که برای بازسازی و تعمیر این آثار انجام می‌شود قابل ستایش است.

ریندرز با بیان اینکه اصفهان و کشور بلژیک مشترکات زیادی دارند، اظهار کرد: این نقاط مشترک در بازدید از این شهر به خوبی مشاهده می‌شود و دو طرف می‌توانند در بخش کشاورزی، گردشگری و ... تبادلات خود را افزایش دهند.

سرمایه گذاری گردشگران داخلی و خارجی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر