کد خبر: 325002 A

مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور

ایلنا: مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: ۱۱ درصد از جمعیت کشور افغانستان در ایران هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، احمد محمدی‌فر دوشنبه شب در دیدار با سفرا و نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، با بیان اینکه ایران در موقعیت ویژه‌ای از جهت موضوع مهاجرت و پناهندگان قرار دارد افزود: ایران در موقعیتی قرار دارد که در شرق افغانستان با حدود ۴ دهه با جنگ و نا‌امنی در غرب آن عراق با حضور و کمی آن سو‌تر سوریه درگیر جنگ ایران این کشور را باموضوع مهاجرین و پناه جویان درگیر است.

وی ادامه داد: در مقاطعی از زمان تا ۵ میلیون نفر پناهنده در کشور ما وجود داشت در حالی که کشور ما در حال مبارزه و جنگ بوده، اما با این وجود ما خود را به حمایت از پناهنگان و مهاجرینی که قربانی جنگ و خشونت بودند متعهد دانستیم.

مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر یک و نیم میلیون نفر مهاجر و پناهنده به شکل قانونی و یک و نیم میلیون نفر هم به صورت غیر قانونی در کشور ما حضور دارند گفت: ایران تمام توان و سعی خود را در راه خدمت به پناهندگان به کار بسته است همچنین که حدود ۴ درصد از جمعیت کشورمان را افغان‌ها تشکیل می‌دهند و ۱۱ درصد از جمعیت کشور افغانستان در ایران هستند.

وی اضافه کرد: همه باید بر این باور باشیم که موضوع مهاجرت مربوط به یک کشور نیست و یک مسئولیت جهانی است اگر همه کشور‌ها به موضوع کشور‌ها و مهاجرین یک نگاه همگانی و تعامل مشترک نداشته باشند مسئله مهاجرت حل نخواهد شد.

محمدی فر با بیان اینکه باید به این باور برسیم که نتیجه جنگ‌ها همیشه به پیروزی ختم نمی‌شود بلکه منجر به تبعات زیادی از جمله مهاجرت خواهد شد تصریح کرد: خیلی از کشورهای اروپایی و آسیایی در کشور ما در زمینه حمایت از پناهندگان فعال هستند، امید که حمایت‌ها و کمک‌ها در زمینه پناهندگان افزایش پیدا کند.

اتباع خارجی-وزارت کشور-فارس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر