کد خبر: 334578 A

در گفت و گو با ایلنا مطرح شد:

معاون بین الملل خانه کارگر ایران از اشتغال بیش از 7 میلیون نفر کارگر در بخش های مختلف دولتی و خصوصی کشور خبر داد و گفت: از این تعداد دو میلیون و 400 هزار نفر عضو خانه کارگر هستند.

محمد حمزه‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا از بجنورد، استراتژی اصلی خانه کارگر را حمایت و دفاع از حقوق به حق کارگران عضو و غیر عضو ذکر کرد و اظهار داشت: بایستی دراین زمینه سطح درآمد و علم کارگر افزایش یابد.

وی به ایجاد استراحت گاه های مختلف در سطح کشور برای رفاه حال کارگران خبر داد و از جمله چالش های جامعه کارگری را بحث ایمنی کار، حقوق بنیادین، حداقل دست مزدها و امنیت شغلی عنوان کرد.

به گفته وی متاسفانه روند خصوصی سازی در جهان باعث شد تا کارگران از حداقل دستمزد و بهداشت و ایمنی بهره‌مند شوند.

وی  قراردادهای موقت کارگران از دیگر چالش های این قشر زحمت کش دانست و گفت: بر این اساس این میزان دستمزد کفایت زندگی یک کارگر ساده را نمی کند و باید راه حلی اساسی برای این مشکلات یافت.

حمزه ای متذکر شد: بر همین اساس تشکل های کارگری در تلاش هستند تا این قراردادهای موقت ناعادلانه را حذف و منجر به کاری دائم شود.

معاون بین الملل خانه کارگر ایران با بیان اینکه قرار داد موقت برای کار موقت بوده است و برای کار دائم عادلانه نیست، افزود: تشکل های کارگری از ابتدا با این مسئله مخالف بوده و هستند.

حمزه ای از وجود بیش از 7 میلیون نفر کارگران شاغل در بخش های مختلف دولتی و خصوصی کشور خبر داد و گفت: از این تعداد دو میلیون و 400 هزار نفر عضو خانه کارگر هستند.

وی در رابطه با حوادث ناشی از کار نیز اظهار داشت: حوادث ناشی از کار مقوله ای است که توسط بازرسان وزارت کار دنبال می شود با این حال تشکل های کارگری و نمایندگان کارگران در کارخانجات و مکان هایی که کارگران حضور دارند این مسئله را دنبال کرده و کارگران را نسبت به مسائل ایمنی و حقوق خود آگاه می کنند.

حمزه ای بیشترین حوادث را مربوط به کارگرانی دانست که در کارگاه هایی با قراردادهای موقت کار می کنند و اظهار کرد: با این وجود این میزان در حال حاضر تا حدودی کاهش یافته است.

معاون بین الملل خانه کارگر اظهار کرد: دراین زمینه کارگران می توانند در صورت مواجه با هرگونه مشکلی به اداره های کار و یا تشکل‌های کارگری مراجعه کنند و ما نیز پیگیر شکایت آنها هستیم.

وی تصریح کرد: کار فرمایان موظف به تهیه وسایل ایمنی برای کارگران هستند چرا که این امر نقش اصلی را در کار ایفا کرده و اساسی ترین وسیله در کار یک کارگر است.

خبرنگار: فاطمه برزگر

خانه کارگر کارگران خراسان شمالی قرراداداهای موقت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر