کد خبر: 334837 A

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قزوین خبر داد؛

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین گفت: یکی از کشورهای هدف صادرات استان قزوین، کشور عراق بوده که بیش از 60 درصد کالاهای استان به این کشور صادر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا از قزوین، علی پرزحمت در جلسه کار گروه توسعه صادرات غیر نفتی استان قزوین با حضور استاندار و مسئولان عرصه اقتصادی که شب گذشته در سالن جلسات استانداری برگزار شد، افزود: تجارت خارجی کشور در 8 ماهه اخیر سال جاری 296 میلیارد دلار صادرات داشته است که تغییرات آن نسبت به سال گذشته از لحاظ وزنی و ارزشی با کاهش روبرو بوده است.

وی با بیان اینکه چین، عراق، امارت متحده عربی، هند و افغانستان از جمله بازارهای صادراتی بوده‌اند، افزود: متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی 470 دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 3/8 درصد رشد داشته است.

این مسئول با اشاره به اینکه واردات امسال نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، گفت: واردات امسال کشور در 8 ماهه اخیر 27 میلیارد دلار بوده است.

پرزحمت تصریح کرد: صادرات استان قزوین در 8 ماهه سال جاری 256 هزار تن کالا به ارزش 247 میلیون دلار بوده که از گمرک استان قزوین به خارج از کشور صادر شده است.

صادرات 60 درصد کالا از قزوین به عراق

به گفته این مسئول، یکی از کشورهای هدف صادرات استان قزوین کشور عراق با 151 میلیون دلار بوده که بیش از 60 درصد کالاهای آن به کشور عراق صادر می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین، پودرهای شوینده، تخم مرغ و قطعات را از کالاهای صادراتی استان ذکر کرد و گفت: در 8 ماهه اخیر 54 هزار تن کالا به ارزش 291 میلیون دلار از طریق گمرک وارد استان شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی و ارزشی با کاهش روبرو بوده است.

 وی کمپرسور، کولر خودرو، تهیه انواع قطعات خودرو را از کالاهای وارداتی برشمرد و افزود: کارت بازرگان در طی این مدت تعداد دویست و 27 فقره بوده که توسط اتاق بازرگانی و سازمان صنعت، معدن و تجارت استات صادر و تمدید شده است همچنین هم اکنون تعداد 450 کارت بازرگانی در استان فعال است.

ضرورت اعزام هیئت تجاری- بازاریابی قزوین به روسیه

این مسئول با اشاره به ثبت سفارش در 8 ماهه اخیر سال جاری گفت: تعداد 2 هزار و 735 فقره ثبت سفارش به ارزش 371 میلیون دلار در سازمان صنعت معدن و تجارت استان صادر شده که نسبت به سال قبل از نظر تعداد 4 و از نظر ارزش 21 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی، شرکت‌های صنایع هفت الماس، شیشه لیا، بسته بندی مرغک هستی، سپهر الکتریک و پل فیلم را از صادر کنندگان نمونه استان قزوین در سال جاری ذکر کرد و خبر داد: قرار شده است که در روسیه نمایشگاه جمهوری اسلامی با محوریت استان قزوین برگزار شود به همین منظور، اعزام هیات تجاری – بازاریابی استان به کشور روسیه ضروری است.

گفتنی است، بررسی و پیگیری مشکلات شرکت‌های صادراتی و وارداتی از دیگر مباحث مهم این جلسه بود.

استان قزوین عراق صادرات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر