کد خبر: 335031 A

ایلنا: کارشناس مسئول HIV و بیماری‌های آمیزشی معاونت امور بهداشت استان کرمانشاه گفت:حدود 30 درصد از مبتلایان به ایدز در استان را زنان تشکیل می‌دهند.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، علی کماسی اظهار کرد: سال گذشته 110مورد بیمار جدید مبتلا به ایدز در استان شناسایی شد که حدود 30درصدآن را زنان تشکیل می‌دهند که اکثر آنان در سال‌های گذشته از همسران معتاد خود مبتلا به این ویروس شده‌اند.

کارشناس مسئول HIV و بیماری‌های آمیزشی معاونت امور بهداشت استان کرمانشاه گفت: با اشاره به اینکه سالانه بین 90تا110مورد جدید بیمارمبتلا به ایدز در استان شناسایی می‌شوند،اظهار کرد: از سال 1373 تا کنون 3500نفر مبتلا به این ویروس در استان شناسایی شده‌اند که 1200نفر از آنان فوت شده‌اند.

وی عنوان کرد: مسئله‌ای که بسیار مهم است این است که چگونه با این بیماری برخورد کنیم و پیشرفت‌هایی که در زمینه درمان و پیشگیری این بیماری انجام شده است به اطلاع مردم رسانده شود.

کماسی با بیان اینکه تصوری که سابقا جامعه از این بیماری درست کرده بودند غولی غیرقابل کنترل بود ولی اینگونه نیست،تاکید کرد: واقعیت این است که در طی سال‌های اخیر پیشرفت‌های چشمگیری در راستای درمان این بیماری شکل گرفته است و کسانی که به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند و از خدمات این مراکز بهره‌مند می‌شوند زندگی طبیعی خواهند داشت و تهدیدی که در رابطه با مرگ آنان وجود داشت نیست و به طول عمر طبیعی خواهند رسید.

کارشناس مسئول HIV و بیماری‌های آمیزشی معاونت امور بهداشت استان کرمانشاه تصریح کرد: متاسفانه در سالهای اخیر الگوی انتقال ایدز در کشور از تزریق مشترک بین معتادان تزریقی به تماس‌های جنسی تغییر یافته است و آمار آن به 35درصد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه شعار امسال سازمان جهانی بهداشت،درمان HIVکلید پیشگیری است یادآورشد: بیماران را برای درمان حمایت کنیم و در این مسیر نیز حرکت کنیم که افرادی که دارای رفتارهای پرخطر هستند باید آزمایش دهند و به مراکز مشاوره مراجعه کنند.

این کارشناس مسئول ایدز و بیماری‌های آمیزشی بیان کرد: تمام خدماتی که برای مشاوره رفتاری این افراد زیر نظرمعاونت بهداشت انجام می‌شود رایگان است و خدمات بسیار متنوعی از جمله داروهای سرکوب کننده ویروس به آنان داده می‌شود تا اگر رفتاری پر خطر داشته باشند انتقال را به حداقل برسانند.

کارشناس مسئول HIV و بیماری‌های آمیزشی معاونت امور بهداشت استان کرمانشاه درپایان به افرادی که دارای رفتارهای پرخطر هستند توصیه کرد که به مراکز مشاوره و آزمایشگاه مراجعه کنند و آزمایش HIVرا حتما انجام دهند تا در صورت وجود ویروس هرچه سریعتر این بیماری تشخیص داده شود.

ایدز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر