کد خبر: 337396 A

شهردار اصفهان مطرح کرد:

شهردار اصفهان گفت: پای سرمایه گذاران داخلی و خارجی را به اصفهان باز می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم سرمایه گذاران اصفهانی به شهرهای دیگر بروند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان، مهدی جمالی‌نژاد شامگاه(دوشنبه) در نشست خبری همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری شهر خلاق اظهارکرد: سیاست اصلی بنده از ابتدای فعالیت در این سمت، مشارکت جدی بخش خصوصی در اصفهان است و در واقع در نظر داریم پای سرمایه گذاران داخلی و خارجی را به اصفهان باز کنیم. همچنین با تسهیل فضای سرمایه گذاری، اجازه نمی دهیم سرمایه گذاران اصفهانی در شهرهای دیگر سرمایه گذاری کنند.

وی ادامه داد: اعتقاد داریم اگر شهرداری بودجه خود را تا 3 برابر هم افزایش دهد، مگر چقدر می تواند پروژه عمرانی و فرهنگی در شهر اجرا کند، این در حالی است که با کمک بخش خصوصی می توان نهضتی از پروژه های مختلف در شهر ایجاد کرد.

شهردار اصفهان به برگزاری همایش بین المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر خلاق اصفهان اشاره کرد وگفت: شهرداری اصفهان اولین شهرداری است که بعد از بحث برجام به موضوع جذب سرمایه‌گذار پرداخته است و با توجه به اینکه همایش ها خروجی مطلوب ندارند، در مدیریت شهری سعی کرده‌ایم در این همایش‌ها از تشریفات کمتر استفاده کنیم و به سمت انعقاد تفاهم‌نامه و قراردادها حرکت کنیم.

شهردار اصفهان گفت: زمانی که از اصفهان به عنوان شهر خلاق نام می بریم قطعا چنین شهری باید دارای ظرفیت هایی باشد. این شهر باید کارآفرین، فن آفرین و دارای تکامل در همه جهات باشد پس قطعا به شهری خلاق گفته می شود که ظرفیت های خلاق بودن را داشته باشد.

جمالی نژاد با تاکید بر اینکه ، من بارها و بارها اعلام کرده ام و امروز هم اعلام می کنم که توسعه اصفهان بودن حفظ میراث را نمی خواهیم، ادامه داد: صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی در حیطه شهرداری نیست، اما دغدغه بنده به عنوان شهردار اصفهان همین سه موضوع است. 

جمالی نژاد رونق صنایع دستی و گردشگری را نیازمند همت جدی شهرداری، هنرمندان و دستگاه های متولی دانست و گفت: ما باید به بحث فروش صنایع دستی ورود کنیم. باید میدان امام(ره) را به بزرگترین بازارچه صنایع دستی تبدیل کنیم ما حتی میدان امام علی(ع) را هم می توانیم به صنایع دستی اختصاص دهیم و باید چنین کنیم.

وی اضافه کرد: تاسیس موزه صنایع دستی و هنرهای زیبا برای اصفهان بسیار حائز اهمیت است چرا که این شهر به عنوان یک شهر موزه در جهان معروف است، اما متاسفانه موزه ای در خور ندارد.

شهردار اصفهان با بیان اینکه اصفهان امروز نان صنایع دستی را می خورد و هر آنچه لقب امروز اصفهان یدک می کشد اکثرا به خاطر صنایع دستی است، تصریح کرد: باید از هنرمند صنایع دستی این دیار حمایت کرد. باید از 196 رسته این دیار حفاظت کنیم چرا که اعتقاد داریم هنرمند اصفهانی سرمه هنرهای جهان است.

جمالی نژاد درباره برخی صحبت های مطرح شده پیرامون تغییر اسم اصفهان شهر خلاق به اصفهان شهر اسلامی، اظهار کرد: این تصور، تصور بسیار غلطی است و اصلا شهر اسلامی و شهر خلاق در تضاد با یکدیگر قرار ندارند. اگر اینگونه بود هیچگاه مقام معظم رهبری نام یک سال را خلاقیت و نوآوری نمی گذاشتند. اصفهان نه تنها 400 سال پیش بلکه 1000 سال پیش شهر خلاق بوده‌است.

وی با بیان اینکه شهری که در آن یک حمام با یک شمع سالیان درازی گرم می شده و شهری که در آن منارجنبانی وجود دارد که فیزیک را ثابت می کند، قطعا نه تنها امروز بلکه سال‌ها پیش شهر خلاق بوده است.

وی ادامه داد: شهرهای اسلامی شهرهای کاملی هستند که شهر خلاق نیز در دل آنها قرار دارد، اما اینکه با یکدیگر در تضاد باشند، اینگونه نیست.

شهردار اصفهان تاکید کرد: در اصفهان باید تشریفات زائد سرمایه گذاری را حذف کنیم. ما نباید به سرمایه گذار مثل یک طعمه نگاه کنیم. او طعمه نیست. امروز رکود شدید و عمیقی در کشور حاکم است اما همین که سرمایه گذاری رونق بگیرد می توانیم رکود را بشکنیم.

جمالی نژاد تاکید کرد: مخدر توسعه در شهرداری سیاست‌زدگی است و بنده به دستگاه شهرداری به هیچ عنوان سیاسی نگاه نمی کنم و به نظرم نمی رسد که سیاست زدگی در شهرداری درست باشد و با توجه به اینکه نزدیک انتخابات هستیم قطعا حواس‌مان باید به این قضیه باشد.

وی با اشاره به اینکه حفظ و صیانت از داشته‌های اصیل و فاخر وجه تمایز اصفهان نسبت به دیگر شهرهای کشور و جهان است، گفت: ۴۸ عنوان فرصت سرمایه‌گذاری در قالب ۶۴ پروژه به میزان شش هزار و 500 میلیارد تومان برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی معرفی می‌شود.

شهردار اصفهان با اشاره به اینکه در ایران نتوانسته ایم در حوزه سرمایه گذاری خوب عمل کنیم، گفت: شهرداری های ایران نیازمند بروز و حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی هستند چرا که متاسفانه شهرداری ها با الفبای سرمایه‌گذاری خارجی آشنا نیستند و ثانیا نمی دانند که هر سرمایه گذار نیازمند ادبیات خاص خودش است.

جمالی نژاد با اشاره به اینکه ما نیازمند یک انقلاب خلاقیت در اصفهان هستیم، گفت: در شهر خلاقی همچون اصفهان همه از بالاترین رده‌های مدیریت تا پایین‌ترین رده‌ها و در همه زمینه ها مردم و مدیران باید خلاق باشند.

وی خاطر نشان کرد: سرمایه‌گریز بودن اصفهان یک مسئله مهم و نیازمند یک آسیب شناسی جدی است چرا که اصفهان نسبت به کلان‌شهرهای دیگر کشور از نظر سرمایه‌گذاری عقب‌تر است و بستر برای پهن شدن فرش قرمز مهیا نیست. به اعتقاد بنده افق دید مدیریت شهری باید تغییر کند.

استان اصفهان سرمایه گذاری شهرداری صنایع دستی و گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر