کد خبر: 337406 A

استاندار فارس با انتقاد از فرصت‌طلبان:

ایلنا: استاندار فارس از برداشت اشتباه از نامه رسمی این استانداری و روش غیر معلوم پاسخگویی آن انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، سید محمدعلی افشانی، که شامگاه دوشنبه در یک کنفرانس خبری، سخن می‌گفت، با بیان اینکه به نظر می‌رسد عده‌ای منتظر فرصتی بودند تا مطالب و مسائلی که مدت‌ها در ذهن و فکر داشتند را مطرح کنند، افزود: حقیقت ماجرا متفاوت از آن مسائلی است که طرح و عنوان شده و می‌شود. 

وی با بیان این توضیح که علی‌رغم عهده‌دار بودن مسئولیت مدیریت ارشد اجرایی استان، ظهر پنجشنبه گذشته و بعد از ارسال یک نمابر از ستاد کل نیروهای مسلح و حضور برخی مسئولان سپاه در استانداری، از موضوع تشییع پیکر پاک شهدا در فارس مطلع شده است، گفت: پس از دریافت نمابر و مطلع شدن از برنامه تشییع پیکر شهدا، ظهر شنبه نامه‌ای رسمی و شماره‌دار به ستاد کل نیروهای مسلح ارسال شد که انتظار ما دریافت پاسخی رسمی بود. 

استاندار فارس با یادآوری اینکه نکته که صبح یکشنبه، از طریق سایت‌ها و در فضای مجازی از پاسخ داده شده به این نامه مطلع شده است، ضمن قرائت متن نامه ارسالی خود، گفت: آنچه ما در کمال احترام نسبت به شهدا و در قالب پیشنهاد مطرح کردیم، تقاضای تغییر زمان تشییع بوده است. 

افشانی با تاکید براینکه هدفش از طرح درخواست تغییر زمان تشییع پیکر مطهر شهدا، ‌ممانعت از احتمال بروز هرگونه شائبه‌ای در ذهن مردم و همچنین بهره‌برداری احتمالی از این مراسم به واسطه نزدیک بودن انتخابات اسفند ماه، بوده است، تصریح کرد: بر این باور بودم که بعد از انتخابات می‌توان مراسمی بسیار باشکوه‌تر و درشان شهدا، بدون ایجاد هرگونه ذهنیت و شائبه و احتمال بهره‌برداری فردی و سیاسی، برگزار کرد. 

وی با اشاره به خبری که یکی از سایت‌ها در مردادماه امسال و در انتقاد از استقبال کمرنگ از ۱۰ شهید گمنام منتشر شده بود، گفت: آنچه که من در نامه نوشته‌ام، باور قلبی‌ام به لزوم حرمت شهدا و پاسداشت خون آنان و تاکید براین واقعیت که همه مدیون شهدا هستیم، بوده است. 

استاندار فارس با تاکید براینکه آنچه در برخی رسانه‌ها مطرح شده، تفسیر به رای از نامه یاد شده بوده و بعضا در حد اتهام است، گفت: شهدا به هیچ فرد، نهاد، جناح و جریان سیاسی و غیرسیاسی تعلق ندارند، همانگونه که در دوران دفاع مقدس، رزمندگان از تمام گروه‌های اجتماع بودند، امروز هم شهدا متعلق به کل جامعه هستند و کسی حق ندارد شهدا را متعلق به یک جریان خاص بداند. 

وی با این تاکید که اگر شهدا و ایثارگران نبودند، نه امنیتی بود و نه کشوری که مسئولین کنونی در آن مسئولیت داشته باشند، گفت: حقیقت این است که از اتهاماتی وارده شده به خودم نگران نیستم، تمام نگرانی من آن است که یک مادر، پدر، همسر یا فرزند شهید، این اتهامات را باور کند. 

استاندار فارس با تصریح اینکه یک مسئول با پذیرفتن مسئولیت، این را می‌پذیرد که ممکن است افراد و گروه‌هایی به‌دنبال وارد کردن تهمت علیه او باشند، گفت: حیف است که به‌جای آنکه به‌دنبال برگزاری مراسم باشکوه و استقبالی در خور شهدا باشیم، برای وارد کردن اتهام به افراد تلاش کنیم. 

افشانی با اشاره به اینکه طی نامه‌ای رسمی از تمام فرمانداران، بخشداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی سراسر استان خواسته که بدون توجه به تمام جوسازی‌ها و اتهام‌ها، تنها به‌دنبال برگزاری مراسمی باشکوه و درخور برای استقبال و تشییع شهدا باشند، گفت: از مردم همیشه در صحنه استان فارس نیز درخواست می‌کنم که همچون همیشه با حضوری پرشور، در مراسم شهدا شرکت کنند. 

استاندار فارس تصریح کرد: بی‌تردید آنانکه به‌دنبال بهانه هستند، حتما بهانه‌ای برای وارد کردن اتهام به مسئولان پیدا خواهند کرد، تنها وظیفه ما در این زمان، برگزاری مراسمی باشکوه برای شهدا است. 

وی با تاکید براینکه می‌شد پاسخ نامه رسمی و پیشنهاد مطرح شده‌اش را، چه مثبت، چه منفی، رسمی و بدون جنجال و هیاهو، داد، گفت: اکنون انتظار داریم در تمام ایامی که مراسم استقبال و تشییع شهدا برگزار می‌شود، سخنرانی‌ها و شعار‌ها درشان شهدا باشد و از بیان مسائل همراه با نفرت و کینه که باعث شکاف اجتماعی می‌شود، پرهیز شود. 

استاندار فارس با بیان اینکه برگزاری مراسمی وحدت بخش و باشکوه که زمینه‌ساز اتحاد و انسجام بیشتر شود، موجب رضایت شهدا نیز خواهد بود، گفت: یکی بودن گفتار و کردار و عمل به آنچه ایمانشان بود، اصلیترین ویژگی‌های شهدا به‌شمار می‌رفت. آنان رفتند تا این نظام بماند و تداوم پیدا کند. امروز هم اگر قرار است معیاری داشته باشیم که چه کسی در مسیر شهدا قدم بر می‌دارد، باید نگاه کنیم که چه میزان صدق در گفتار و عمل براساس ایمان قلبی دارد. 

استاندار فارس با اشاره به اینکه بالا‌ترین افتخارش بودن در صحنه‌های نبرد در دوران دفاع مقدس و قرار داشتن در کنار بسیاری از شهداست، گفت: مگر می‌شود کسی که همه هستی و زندگی‌اش را از شهدا می‌داند و این را در کردار خود اثبات کرده، شهدا را که عامل اصلی ماندگاری و استواری انقلاب و نظام اسلامی هستند، نادیده انگارد. 

افشانی با تاکید براینکه می‌شد نامه رسمی و شماره‌دار او به شکلی رسمی حتی با یک تلفن پاسخ داده شود، نشر نامه اداری رسمی را خلاف قانون و با انگیزه‌ای خاص دانست و تصریح کرد: قاعدتا باید مدیریت استان از مدت‌ها قبل و در زمان برنامه‌ریزی چنین رویداد مهمی، در جریان مسائل قرار می‌گرفت، اما امروز وظیفه ما آن است که هرچه از دستمان بر می‌آید برای شهدا و پاسداشت حرمت آنان انجام دهیم. 

استاندار فارس با اشاره به اینکه هیچ دولتی بیشتر از دولت کنونی در عمل پاسدار حرمت خون شهدا و ایثار ایثارگران نبوده است، گفت: ما انتخابات حساسی را در اسفندماه پیش‌رو داریم و همه باید برای برگزاری آرام، امن و باشکوه انتخابات تلاش کنیم. لذا باید پیام‌های امیدبخش به جامعه مخابره کنیم تا مردم با نشاط و امید بیشتری در انتخابات مشارکت داشته باشند. 

افشانی تاکید کرد که روز چهارشنبه در مراسم استقبال و تشییع شهدا در شهرستان ممسنی حضور خواهد داشت.

استاندار فارس- تشییع پیکر شهدا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر