کد خبر: 337484 A

معاونت توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری:

معاونت سرمایه گذاری مناطق محروم و توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری گفت: طرح های مشارکتی در روستاها نقش بسزایی در ایجاد اشتغال ایفا می کند.

به گزارش ایلنا، مهرداد پارسا در جلسه بررسی طرح‌های مشارکتی توسعه روستایی شهرستان دشتی با بیان اینکه هدف از اجرای طرح مشارکت مردم در اقتصاد و راه‌اندازی واحدهای تولیدی در روستاها است، اظهار کرد: کاهش نرخ تورم، اشتغال‌زایی، کارآفرینی جمعی، کمک به فعال سازی اقتصادی، خروج از رکود اقتصادی، زودبازده بودن طرح، افزایش توان اقتصادی مردم و بهبود معشیت آنان، کنترل مهاجرت روستائیان به شهرها و کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از مهاجرت از دیگر اهداف این طرح است.

وی افزود: برای اجرای این طرح با اعضای اقتصادی دولت مشورت صورت گرفته و بعد از آن برای اجرا به استان‌ها ابلاغ شده است.

پارسا بیان کرد: این طرح برای واحدهای تولیدی که در روستا امکان مشارکت مردم وجود داشته باشد برنامه ریزی شده و نوع فعالیت محدودیت ندارد و متناسب با استعداد و نیاز روستا است.

وی ادامه داد: مهمترین ویژگی طرح این است که دارای توجیه فنی، اقتصادی، اجتماعی، مالی و فرهنگی با رویکرد توجه به تکمیل زنجیره تولید تا مصرف و بازار فروش است.

پارسا با اشاره به اینکه کف مشارکت در این طرح ۲۵ خانوار است، گفت: حجم سرمایه گذاری برای این ۲۵ خانوار ۷۵۰ میلیون تومان است که آورده متقاضیان ۴۰ درصد و ۶۰ درصد نیز تسهیلات پرداخت می شود.

وی تصریح کرد: حجم سرمایه گذاری برای ۵۰ تا ۹۹ خانوار ۱۰ میلیارد ریال است که آورده متقاضیان ۳۵ درصد و ۶۵ درصد نیز بصورت تسهیلات پرداخت خواهد شد.

پارسا از پلکانی بودن این طرح خبر داد و خاطر نشان کرد: پرداخت تسهیلات برای خانوارهای بالای ۲۰۰ خانوار بدون سقف و بر اساس نیاز پرداخت می شود که در این راستا ۲۰ درصد سهم آورده و ۸۰ درصد نیز تسهیلات پرداخت خواهد شد.

وی با بیان اینکه پرداخت این تسهیلات با کارمزد ۳ درصد است، گفت: برای ضمانت این تسهیلات نیز کارت یارانه در نظر گرفته شده به گونه ای که اگر متقاضی اقساط خود را پرداخت نکند از محل یارانه کسر خواهد شد.

پارسا ادامه داد: در این طرح وام به صورت مرحله ای پرداخت می شود و پس از پرداخت وام به مدت یکسال دوران مشارکت و بعد از بهره برداری از طرح یکسال نیز دوره تنفس در نظر گرفته شده و از سال سوم پرداخت اقساط آغاز می شود که باز پرداخت آن نیز چهار ساله پیش بینی شده است.

وی بیان کرد: این طرح تا ۱۰ سال معاف از مالیات است و با پیگری‌های صورت گرفته مقرر شد ادارات آب، برق و جهاد در اجرای این طرح همکاری و مساعدت کنند و این طرح باید بصورت شرکتی و یا تعاونی با سهم مشخص هر فرد باشد.

پارسا با اشاره به اینکه چند روستا با هم می‌توانند در اجرای این طرح مشارکت داشته باشند، افزود: طرحی مورد پذیریش است که از توجیه فنی و اقتصادی برخوردار باشد.

غلامرضا مهرجو فرماندار دشتی در جلسه بررسی طرح‌های مشارکتی توسعه روستایی شهرستان دشتی با بیان اینکه شهرستان دشتی دارای ۸۰ هزار نفر جمعیت است، اظهار کرد: این شهرستان به لحاظ وسعت دومین شهرستان استان محسوب می‌شود که ۷۰ درصد جمعیت در چهار شهر خورموج، کاکی، شنبه و بادوله مستقر هستند و مابقی نیز در روستاها سکونت دارند.

وی با اشاره به اینکه این شهرستان دارای ۹۵ روستا و ۴۹ دهیاری است، افزود: شغل غالب مردم شهرستان کشاورزی، صنعت، خدمات و صیادی است.

مهرجو بیان کرد: علی رغم پراکندگی روستاها که یکی از ویژگی‌های اصلی شهرستان است ولی به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی میزان بهره مندی روستاهای شهرستان از خدمات زیر ساختی بالای ۹۸ درصد است.

وی اضافه کرد: همه روستاها از خدمات زیرساختی از جمله آب، برق، تلفن، گاز و راه برخوردار هستند به طوری که امسال ۱۴۰ میلیارد ریال برای گاز رسانی به ۲۱ روستای شهرستان اختصاص داده شده است.

مهرجو بیان کرد: عمده‌ترین مشکل در سطح روستاها فضای کسب و کار و اشتغال پایدار است که نیاز است توجه ویژه‌ای به آن صورت گیرد.

وی تصریح کرد: شهرستان دشتی از ظرفیت، پتانسیل و مزیت های فراوانی در بخش های مختلف برخوردار و زمینه سرمایه گذاری نیز در این شهرستان فراهم است که اگر تسهیلات با بهره کم پرداخت شود در کوتاه‌ترین زمان اشتغال پایدار در روستاها شاهد خواهیم بود.

فرماندار شهرستان دشتی حوزه نفت و گاز و دریا را یکی دیگر از مزیت‌های شهرستان عنوان کرد و گفت: در سطح شهرستان ما دنبال این هستیم که مردم در عرصه اقتصادی با همراهی خادمین خودشان بتوانند اشتغال پایدار ایجاد کنند.

وی اظهار داشت: شهرستان دشتی در تولید نشاء گوجه فرنگی و گوجه خارج از فصل، صنایع دستی بویژه عبا بافی در کشور مطرح است که اجرای این طرح می تواند اشتغال پایدارخوبی در این حوزه‌ها به دنبال داشته  باشد.

مهرجو با بیان اینکه اجرای این طرح اثرات خوبی در سطح شهرستان دارد بر ضرورت رفع موانع آن نیز تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه برخی از روستاهای شهرستان دارای ۲۰ خانوار است و این طرح نیز شامل روستاهای بالای ۲۵ خانوار می شود، گفت: اگر این طرح به روستاهای کمتر از ۲۵ خانوار نیز تعلق بگیرد قطعا استقبال از این طرح بیشتر خواهد بود.

استان بوشهر معاونت سرمایه گذاری مناطق محروم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر