کد خبر: 342204 A

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان خبرداد :

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: به مناسبت دهه فجر امسال هست مرکز سلامت در استان راه اندازی می شود که ۳ مرکز مختص زنجان، ۲ مرکز در شهرستان ابهر، ۲ مرکز در شهرستان خدابنده و یک مرکز در شهرستان خرم دره است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، علیرضا بیگلری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان امروز(8 بهمن) در جمع خبرنگاران ، گفت: در سی و هفتمین سال پیروزی انقلاب اسلامی کشور در عرصه های مختلف تغییرات شگرفی به خود دیده است که حوزه سلامت یکی از این تحولات عظیم است.

وی به مقایسه وضعیت بهداشت در قبل و پس از انقلاب پرداخت و گفت: قبل از انقلاب در استان 2 بیمارستان با 125 تخت وجود داشت که این رقم در سال جاری به 13 بیمارستان با 1500 تخت رسیده است.

این مقام مسئول تعداد پزشکان متخصص استان را 800 پزشک  اعلام کرد و گفت: امروز استان صاحب دانشگاه علوم پزشکی است که تیپ یک کشوری می باشد و 3700 دانشجو در 60 رشته مشغول تحصیل هستند و از 22 اردیبهشت امسال با تصویب شورای انقلاب فرهنگی که دانشگاه های علوم پزشکی را به 10 قطب تقسیم کرده است دانشگاه علوم پزشکی زنجان به محور قطب شش کشور تبدیل شد.

بیگلری میزان مرگ و میر نوزادان قبل از انقلاب را 104 نوزاد اعلام کرد و گفت: این رقم امروز در کشور 11.66 است که این شاخص به جهت واکسیناسیون و مراقبت های ویژه به این رقم رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان امید به زندگی در سال 57  را 47 سال اعلام کرد و افزود: این رقم امروز به 72 سال رسیده است که گواهی اقدامات وسیعی است که جهادگان عرصه سلامت ایجاد کرده اند.

وی ادامه داد: به جهت ارتقاء امید به زندگی و افزایش رضاتمندی مردم و تضمین عدالت در سلامت 19 پایگاه بهداشتی ایجاد شد که در دهه فجر امسال هشت مرکز سلامت جدید افتتاح می شود که 3 مرکز در زنجان، 2 مرکز در شهرستان ابهر، 2 مرکزدر شهرستان خدابنده و یک مرکز در شهرستان خرمدره است.

به گفته وی، در حال حاضر 32 مرکز جامع سلامت در استان وجود دارد که  که 615 هزار نفر را در شهرهای بالای 20 هزار نفر پوشش می دهد و 13 مرکز سلامت داریم که شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت را پوشش می دهد.

بیگلری خاطرنشان کرد: 45 مرکز جامع سلامت  در استان وجود دارد که داریم که برای آماده خدمت کردن این مراکز 39 مرکز بهبود استاندارد تجهیزات انجام شد و در 36 مرکز تعمیرات را انجام دادیم.

 وی به هفته مبارزه با سرطان از 8 تا 15 بهمن نیز اشاره کرد و گفت: در ایران سرطان سومین عامل مرگ و میر است وسالانه 30 هزار نفر را ه کام مرگ می کشاند.

این مقام مسئول گفت: وضعیت استان نشان می دهد شایع ترین سرطان های استان معده، پوست و پستان است که در زنان پستان و معده و در مردان معده پوست و پروستات می باشد.

بیگلری در پایان افزود: مرکز ماموگرافی در بیمارستان حضرت ولیعصر زنجان آماده افتتاح است.

علوم پزشکی استان زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر