کد خبر: 352950 A

معاون امور دهیاری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از اجرای 100 طرح عمرانی و فرهنگی با اعتباری بالغ بر 18 میلیارد تومان در راستای جلوگیری از مهاجرت جمعیت روستایی و تثبیت سکونت در روستاهای کشور خبر داد.

به گزارش ایلنا در البرز، محسن کوشش تبار امروز در حاشیه نخستین جشنواره طرح های برگزیده شرکت های تعاونی روستایی کشور، در ساوجبلاغ گفت: استفاده از طرح ها و ایده های برتر دهیاری ها و بومی سازی این طرح ها در هر منطقه، نقش موثری در مهاجرت معکوس، سازندگی، آبادانی و کاهش جمعیت در روستاها دارد.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت توسعه خلاقیت و نوآوری در روستاها و شناخت ظرفیت های اقتصادی،عمرانی و فرهنگی در این مناطق افزود: با هدف احیای دهیاری ها و دمیدن روح تازه در کالبد مراکز تصمیم گیری روستایی، برگزاری جشنواره تعاونی های روستایی کشور، در دستورکار مسئولان قرار گرفت.

وی در ادامه با اشاره به این که بسته‌های متنوع جذب سرمایه گذاری و توسعه اقتصادی درا ختیار دهیاران کشور قرار می گیرد گفت: طرح های اجرایی موفق در برخی دهیاری ها به عنوان الگو در اختیار تمام روستاهای کشور قرار می‌گیرد.

وی در ادامه با اشاره به روند انتخاب و برگزاری طرح های اقتصادی و توسعه ای روستایی در این جشنواره گفت: از میان 70 اثر و طرح دهیاران 16 استان کشور،  21 طرح به این جشنواره راه یافت که قرار است پنج اثر برتر این جشنواره  به عنوان الگو به تمام دهیاری های کشور ارائه شود.

معاون امور دهیاری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در ادامه افزود: 12 نوع خدمت و طرح خلاقانه اقتصادی-عمرانی و فرهنگی مثل پیاده سازی طرح های عمرانی با قیمت کم و کیفیت عالی، تبدیل مدرسه به هتل سه ستاره برای گردشگری، جلب مشارکت مردم در بازسازی ابنیه، جمع آوری زباله، بسته بندی میوه و غیره... در این جشنواره مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت.

همچنین معاون عمرانی استانداری البرز در این همایش، با بیان این که احیای چرخه اقتصادی و فرهنگی در روستاها رویکرد دولت یازدهم است برلزوم همکاری و هماهنگی بیشتر سازمان های خدمات رسانی مثل بنیاد مسکن و جهاد کشاورزی در راستای احیای چرخه اقتصادی و تثبیت جمعیت در روستاهای کشور و جلوگیری از روند افزایش مهاجرت جمعیت روستایی به شهرها تاکید کرد.

وی در پایان بر ضرورت توسعه چرخه تولید در روستاها در راستای اطمینان بخشی اقتصاد روستایی و افزایش سطح اشتغال در روستاهای کشور تاکید کرد.

نخستین جشنواره طرح های برگزیده شرکت های تعاونی روستایی کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر