کد خبر: 362183 A

ستوده‌نیا خبر داد:

ایلنا: مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری‌ اراک گفت: سازمان توجه ویژه‌ای به تسهیل روند صدور پروانه ساختمانی در بافت‌های فرسوده دارد.

محمد ستوده‌نیا در گفت‌وگو با ایلنا با بیان این خبر گفت: بدون احتساب سکونت‌گاه‌های غیررسمی، حدود 336 هکتار بافت فرسوده در شهر اراک وجود دارد که اطراف بازار و محدوده ادبجو، منطقه رودکی و داوران از جمله مناطقی هستند که بیشترین بافت‌های فرسوده در آنها وجود دارد.

وی با بیان اینکه حدود 50 درصد از بافت فرسوده شهر در مرکز اراک و مابقی در رودکی و داوران متمرکز شده، اظهارکرد: بخشی از بهسازی و نوسازی این بافت‌ها به عهده سازمان بهسازی و نوسازی اراک است و این سازمان از بدو تاسیس تمام تلاش خود را بر این راستا قرار داده است.

ستوده‌نیا با اشاره به اینکه این فعالیت به صورت مستقیم و غیرمستقیم هم از طریق جذب سرمایه‌گذار و اوراق مشارکت و ارائه تسهیلات و هم از طریق بودجه‌های دولتی و سازمانی در حال انجام است، ادامه داد: از آنجایی که بودجه‌های تخصیصی از سوی دولت برای بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده میزان قابل‌توجهی نیست لذا سازمان سعی دارد به صورت غیرمستقیم و براساس اساسنامه و شرح وظایف برنامه‌ها را پیش ببرد که اجرای پروژه فردین‌پور در قالب اوراق مشارکت از جمله این اقدامات است.

وی با بیان اینکه اقدامات این سازمان تاکنون در حد مطلوب بوده، ابراز کرد: براساس قانون درصدی از عملیات بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده در اراک به این سازمان محول شده که تاکنون توانسته به بیش از 50درصد تعهدات عمل کند که نوسازی ساختمان‌ها در محدوده رودکی، باغ خلج، میدان شریعتی از طریق جذب سرمایه‌گذار و ارائه تسهیلات بافت‌فرسوده بخشی از اقدامات صورت گرفته است.

ستوده‌نیا همچنین بیان کرد: عوارض پروانه ساختمانی بین 7 تا 10 درصد هزینه ساخت را شامل می‌شود لذا برای متقاضیان نوسازی در بافت‌های فرسوده این تخفیفات در قالب بسته‌های تشویقی به صرفه است و این سازمان برای پیشبرد اهداف توجه ویژه‌ای به این مهم دارد به این صورت که 50 درصد از هزینه صدور پروانه ساختمانی، کسر و مابقی تقسیط می‌شود.

وی در پایان با بیان اینکه سالانه به طور متوسط بین دو تا 4 درصد از بافت‌های فرسوده در اراک بهسازی می‌شود، یادآور شد: محدودیت‌های قانونی درباره ساخت ساختمان‌های با ارتفاع بلند در مرکز شهر و رکود مسکن از مهم‌ترین دلایلی هستند که سبب شده این سازمان نتواند به تمامی تعهدات خود درباره بافت‌های فرسوده جامعه عمل بپوشاند.

بودجه جامعه دولت سرمایه شهرداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر