کد خبر: 363750 A

نماینده مجلس ششم در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: یک نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: برای پیاده سازی برجام ۲ به صدها مذاکره کننده قوی همچون ظریف نیاز داریم.

ابوالقاسم عابدین‌پور در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: اساسا در انتخابات کشور ما اموری از پیش تعیین شده وجود دارد که اصلاح طلبان با آن موافق هستند، این امور‌‌ همان اعمال سلیقه و تبعیض‌های های نگران کننده توسط ناظران انتخاباتی است، زمانی که اصلاح طلبان با این محدودیت‌ها و واقعیت انتخابات رو به رو می‌شوند به پذیرش حداقل‌ها تن می‌دهند.

با توجه به ردصلاحیت‌ها اصلاحات در انتخابات، کف مطالبات را در کاندید‌ها جست‌و‌جو می‌کند

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به طور مثال زمانی که کاندیدهای جناح اصلاحات در یک شهرستان رد صلاحیت می‌شوند، کاندیدهای جناح دیگر از‌‌ همان شهرستان مورد تایید قرار می‌گیرند، این نشان از اعمال سلیقه و بی‌عدالتی ناظران انتخاباتی است، از این رو جریان اصلاحات در بحث انتخابات بهکف مطالباتش را در انتخابات کاندید‌ها تن می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: به عبارتی واضح‌تر زمانی که نام کاندیدی در لیست امید ذکر می‌شود شاید از نقطه نظر گرایشات اصلاح طلبی از نمره ۱۰۰ کمتر از ۱۰ الی ۱۲ را دریافت کند، با این حال اصلاح طلبان به این حداقل‌ها رضایت می‌دهند، حال علی رغم تمامی این موارد امیدواریم ناظران انتخاباتی عادلانه نظارت داشته باشند.

دولت روحانی دولت اعتدالی است

عابدین‌پور در رابطه با ارائه لیست متفاوت حزب اعتدال و توسعه از لیست امید در برخی حوزه‌های انتخابیه افزود: در دور اول انتخابات هم شاهد چنین اتفاقاتی بودیم، اما از آنجایی که دولت روحانی را به عنوان دولت اعتدالی می‌شناسیم نه اصلاح طلب و تمامی بزرگان اصلاحات به این امر واقف هستند، از این رو برخی از جریان اعتدال و توسعه نمی‌توانند نظر دکتر عارف را که سرلیست اصلاحات را تعیین می‌کنند، بپذیرند.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس ششم شورای اسلامی تصریح کرد: این اقدام حزب اعتدال و توسعه نمی‌تواند نتیجه زیادی را در برآورد انتخابات داشته باشد، چرا که لیست امید و لیست اعتدال و توسعه به حداقل مطالبات اصلاح طلبان اشاره دارد، به عبارتی دیگر کاندیدهای شاخص اصلاح طلب همگی رد صلاحیت شده‌اند و به تبع اصلاح طلبان حق انتخابی ندارند.

مجلس دهم رعایت منشور حقوق شهروندی را در اولویت قرار دهد

وی در خصوص اولویت‌های مجلس دهم اظهار کرد: مجلس دهم باید بتواند طبق سخنان رئیس جمهور بر محور منشور حقوق شهروندی حرکت کند و بتواند به این حقیقت نزدیک شود و اجازه ندهد این اصل هم مانند بسیاری از اصول حقوق اساسی تعطیل می‌شود، چرا که ما در دوران پسابرجام به برجام دیگری در داخل نیاز داریم.

عابدین‌پور حقوق شهروندی را مشتمل بر حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی، قضایی و... دانست و خاطرنشان کرد: مفهوم حقوق شهروندی یک جامعیت دارد، به عنوان مثال آسایش و آرامش اقتصادی یکی از مطالبات و حقوق شهروندی است که مسئولین باید بیش از پیش به آن توجه کنند، به طور مثال حقوق کارگران و کارمندان کفاف زندگی را نمی‌کند.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی پیاده سازی برجام ۲ را مستلزم همکاری صد‌ها نفر در داخل عنوان کرد و یادآور شد: برای پیاده سازی برجام ۲ به صد‌ها مذاکره کننده قوی همچون ظریف نیاز داریم و از آنجایی که ملت صاحب کشور هستند باید حقوقشان با احترام دیده شود، از این رو نمایندگان مجلس نباید چارچوب قانون را زیر پا بگذارند.

مجلس دهم اکثریت یک جناح نخواهد بود

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اصلاح طلبان خواهند توانست فراکسیون اکثریتی در مجلس دهم تشکیل کنند، افزود: به اعتقاد بنده مجلس دهم اکثریت یک جناح نخواهد بود و این مجلس، مجلس معتدل و همسو با دولت باشد چرا که مردم ما به این امر رضایت بیشتری دارند، در غیر این صورت اتفاقی نخواهد افتاد.

حذف یارانه در شرایط کنونی اشتباه است

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس ششم شورای اسلامی در رابطه با قطع یارانه ۳ دهک بالای جامعه ادامه داد: اساسا پرداخت یارانه یک عمل شتاب‌زده و تبلیغی بود، زمانی که رئیس جمهور دولت هشتم و نهم به مردم قول می‌دهد که به مردم یارانه ۲۵۰ هزار تومانی بدهد یا اقتصاددان دیگری که زندانی شد، عنوان می‌کند من یارانه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی می‌دهم، این مسائل ناشی از برداشت غلط اقتصادی است که از اساس باطل است.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: حذف یارانه در شرایط کنونی اقدام اشتباهی است و تصویب حذف یارانه سه دهک بالا توسط مجلس در واقع تضییع حق دولت است، زمانی که دولت یازدهم در اوایل روی کار آمدنش از انصراف داوطلبانه یارانه‌‌ها سخن گفت، نتیجه عکس گرفت، زیرا زمانی که دولت یک میلیون نفر را از دریافت یارانه محروم کرد، با اعتراض مردم مواجه شد پرداخت یارانه به ۶۰ الی ۷۰ درصد برگشت پیدا کرد، دوم آنکه یارانه حق ناچیزی است که با پرداخت آن نه نادار، دارا می‌شود و نه بر ثروت دارا می‌افزاید.

او حذف یارانه و دو نرخی شدن سوخت را از اشتباه‌های مجلس نهم عنوان کرد و یادآور شد: هر چند که حذف یارانه‌ها و دو نرخی شدن سوخت توسط مجلس به تصویب رسیده، اما دولت می‌تواند این اقدام را آگاهانه جرح و تعدیل کند.

برجام سیاست‌های کلان مملکت است

عابدین‌پور در خصوص حملات منتقدان دولت به برجام تاکید کرد: برجام کار دولت نبود بلکه جزء سیاست‌های کلان مملکت بود و قطعا نظر رهبری در به سرانجام رساندن آن موثر بوده است، به عقیده بنده نباید هنر دولت و ظرفیت و توانمندی ظریف را نادیده گرفت.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس ششم شورای اسلامی اظهار کرد: مگر دولت می‌توانست بدون نظر رهبری به برجام وارد شود، برجام نقاط مثبت فراوانی دارد و شاید نقاط ضعفی هم داشته باشد اما حمله به صالحی به عنوان فردی فراجناحی که اگر هم بخواهیم ایشان را جناحی بدانیم وابسته به طیف اصولگرا است نه اصلاح طلب و طرفدار دولت، غیر منصفانه است.

او با اشاره به اینکه دولت در سرانجام رساندن برجام کار بزرگی کرده و تایید رهبری هم در این خصوص موثر بوده است، ادامه داد: حمله به دولت با تعرض گفتاری، کاریکاتور و صفاتی همچون خودفروخته و خریده شده به دور از انصاف است.

ابوالقاسم عابدین‌پور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر