کد خبر: 370815 A

حداد عادل به پرسشی درباره نتایج انتخابات تهران واکنش نشان داد.

به گزارش ایلنا، غلامعلی حداد عادل در حاشیه همایش علمی فرهنگی «شاهنامه پس از شاهنامه» در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اگر بخواهم فردوسی را در یک کلمه خلاصه کنم همان لقبی را به کار می گیرم که ایرانی ها در طول تاریخ به او داده بودند «حکیم ابوالقاسم فردوسی».

این عضو هیات امنای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با بیان اینکه شاهنامه کتاب حماسه و حکمت است، افزود: شاهنامه همچون دریایی است که زبان فارسی هزار سال است از او بهره می‌گیرد و سفره‌ای است که فارسی‌زبانان هزار سال است بر سر آن نشسته‌اند.

وی با اشاره به اینکه فردوسی حق بزرگی به زبان و ادب فارسی و ملیت و هویت ایرانی دارد، عنوان کرد: شاهنامه به عموم زبان‌های دنیا ترجمه شده است.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی درباره امکان ایجاد رشته جدیدی تحت عنوان «شاهنامه‌پژوهی» در دانشگاه خاطرنشان کرد: این امر را می‌توان از ۲ محور پیگیری کرد نخست آن که تخصص در شاهنامه‌پژوهی از طریق تدوین پایانامه صورت بگیرد به عبارتی ۱۸ واحد دکتری به این امر اختصاص یابد، دوم آن که رشته‌ای مستقل تحت عنوان شاهنامه پژوهی در دانشگاه ایجاد کنیم.

حداد عادل ادامه داد: رشته‌هایی که بیش از حد تخصصی می‌شوند بازار کارشان محدود است به بیان دیگر هر چه رشته‌ای به لحاظ موضوع تخصصی‌تر باشد بازار کارش دشوارتر خواهد بود اما به حال این مباحث کارشناسی باید در وزارت علوم و با نظر کارشناسی اساتید صورت گیرد و پیشنهادات لازم به شورای برنامه ریزی ارجاع داده شود.

این عضو هیات امنای بنیاد ایران شناسی افزود: تاسیس بنیاد حکیم فردوسی پشتوانه ای برای شاهنامه‌پژوهی و فردوسی‌شناسی بیش از پیش خواهد بود.

این عضو هیات امنای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا نتایج انتخابات تهران تفاوت ویژه‌ای با دیگر شهرستان‌ها داشت، افزود: چه شد؟ دیگه حالا این بحث‌های سیاسی را بگذارید برای مواقع سیاسی.

انتخابات فرهنگستان زبان و ادب فارسی کارشناسی وزارت علوم انجمن آثار و مفاخر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر