کد خبر: 378953 A

در استان فارس رخ داد؛

ایلنا: صبح امروز جمعی از صاحبان خودروها با مراجعه به اداره امور مالیاتی شهرستان لامرد نسبت به قطع بودن سامانه مالیات مشاغل خودروها برای ثبت اظهارنامه عملکرد 94 اعتراض کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، با وجود این اتفاق روابط عمومی سازمان امور مالیاتی استان فارس حاضر نشد به گزارش منتشر شده ایلنا مبنی بر مشکلات قانونی سامانه مالیات خودروها در دفاتر پیشخوان پاسخ دهد و بیش از پنج روز است که مشکلات قطع سامانه هم بر مشکلات قانونی نرم افزار طراحی شده از سوی سازمان امور مالیاتی کشور افزوده شده و همچنین مشکلات قانونی سامانه تاکنون رفع نشده و سازمان امور مالیاتی هیچ واکنشی نسبت به این ایرادات وارده نداشته که این موضوع اعتراض صاحبان خودروها را به دنبال داشته است.

براساس بخشنامه سازمان امور مالیاتی کشور؛ صاحبان خودروها و اشخاص حقیقی(مشاغل بند الف، ب و ج) تا پایان 31 خرداد ماه سال جاری مهلت دارند تا اظهارنامه مالیاتی خود را برای عملکرد 94 تسلیم کنند.

یکی از صاحبان مشاغل خودروها با اعتراض از قطعی سامانه مالیات خودروها در دفاتر پیشخوان به خبرنگار ایلنا گفت: متأسفانه اکنون 10 روز  است که به دفاتر پیشخوان مراجعه می‌کنیم و کاربران دفاتر پیشخوان اینطور پاسخ می‌دهند که سامانه به دلیل مشکلات سرور قطع است و ما نمی‌توانیم اظهارنامه مالیاتی شما را ثبت کنیم.

وی ادامه داد: متأسفانه به اداره امور مالیاتی که مراجعه می‌کنیم هم پاسخ می‌دهند که به دفاتر پیشخوان واگذار شده و ما هیچ دسترسی به سامانه نداریم.

همچنین مودی دیگری که بدلیل عدم تسلیم اظهارنامه در سال گذشته شامل جریمه شده بود، افزود: طی تماسی با پشتیبانی سامانه مالیاتی این‌طور پاسخ دادند که امسال کاربرهای دفاتر پیشخوان در سطح کشور اضافه شدند و قرار بوده است که کانون دفاتر پیشخوان طی این مدت، پهنای باند سرور را افزایش دهد که این اقدامات از سوی کانون دفاتر پیشخوان صورت نگرفته است.

خسروی یکی دیگر از مودیانی بود که نتوانسته است در این چند روز اظهارنامه مالیاتی خود را ثبت کند و  می‌گوید: اداره امور مالیاتی پاسخ می دهد که اگر اظهارنامه ندهید شامل جریمه می شوید و چرا این سامانه بایستی مشکل داشته باشد و چه کسی باید پاسخگوی ما در این موضوع است؟ مگر متولی مالیات در سطح کشور سازمان امور مالیاتی نیست؟ مگر سازمان امور مالیاتی طراح این نرم افزار نبوده است؟

نادر آریا رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان امور مالیاتی در تاریخ 12 خرداد 95 با ارسال نامه ای به معاونت توسعه و مدیریت شبکه ملی اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات، خواستار ارتقاء پهنای باند  از 20Mbps به 40Mbps در بازه زمانی 20 الی 31 خرداد شده است.

نادر آریا در نامه خود به مهندس انصاری آورده است: کلیه هزینه‌های مرتبط با افزایش پهنای باند و خدمات شبکه گسترده در بازه زمانی مذکور براساس توافق نماینده کانون دفاتر پیشخوان (جناب آقای محمدی) برعهده کانون است.

نامه نادر آریا

 

همچنین براساس پاسخ پشتیبانی سامانه مالیاتی مشاغل خودروهای دفاتر پیشخوان؛ امسال تعداد کاربران دفاتر پیشخوان در سطح کشور افزایش یافته است و منتظر هستیم تا کانون دفاتر پیشخوان هرچه سریع‌تر اقدام به پهنای باند سرور کنند.

حال بایستی این مذاکرات و مکاتبات که اگر در توافق‌نامه بین سازمان امور مالیاتی و نماینده دفتر پیشخوان آمده است نیز پیش از خرداد ماه صورت می‌گرفته است تا مودیان مالیاتی با این مشکل مواجه نشوند.

از دیگر پیگیری‌ها نیز تماس‌های رئیس اداره امور مالیاتی لامرد با مسئول فناوری اداره کل امور مالیاتی فارس بود که در نتیجه دریافتیم کانون دفاتر پیشخوان و سازمان امور مالیاتی  با سهل انگاری، توپ را به زمین یکدیگر پاس می کنند و صاحبان خودروها را با مشکل مواجه کرده اند.

اکنون 12 روز بیشتر تا پایان تسلیم اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقیقی و صاحبان خودروها باقی نمانده و نیمی از صاحبان خودروها در کشور اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم و ثبت نکرده‌اند و روزانه به تعداد مودیان برای تسلیم اظهارنامه افزوده می شود و حال باید دید که آیا مشکل قطعی سامانه رفع می‌شود و سرور سازمان امورمالیاتی کشور و کانون دفاتر پیشخوان پاسخگوی صاحبان خودروها خواهد بود یا اینکه مهلت قانونی تسلیم اظهارنامه خودروها از سوی سازمان امور مالیاتی کشور تمدید می‌شود؟ 

گزارش: مرتضی عبداله زاده

استان فارس سازمان امور مالیاتی کشور سامانه مالیات مشاغل خودروها چالیش مودیان با قعطی سامانه مالیات مشاغل خودروها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر