کد خبر: 381263 A

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان فارس:

ایلنا: دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان فارس گردش مالی قاچاق مواد مخدر را در سال بالغ بر 3 تا 5 هزار میلیارد دلار عنوان کرد

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، محمدرضا ابراهیمی پیش از ظهر چهارشنبه 26 خرداد در جمع خبرنگاران از امحاء 5.5 تن موادمخدر، در هفته مبارزه با مواد مخدر به همراه برنامه‌هایی از قبیل، برگزاری 29 همایش در 29 شهرستان، تجلیل از خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران عرصه مبارزه با موادمخدر، تجلیل از کمیته‌های 5 گانه مبارزه با موادمخدر، اجرای طرح‌های پاکسازی مناطق آلوده از مهمترین برنامه های این هفته اعلام کرد.

وی همچنین، برپایی همایش شمیم پاکی، پذیرش معتادان بهبود یافته در مراکز فنی و حرفه‌ای، تخفیف 10 تا 15 درصدی مراکز درمان سوء‌مصرف موادمخدر، برگزاری کارگاه‌های آموزشی آشنایی با مواد مخدر جدید در دانشگاه‌های علوم پزشکی فارس و ... را از دیگر برنامه‌ها عنوان کرد.

ابراهیمی با بیان اینکه دانش آموزان مصرف کننده موادمخدر در استان فارس را تنها یک درصد از معتادان را تشکیل می‌دهند، افزود: طی چند ماه آینده نتایج تحقیق در خصوص درصد شیوع اعتیاد در گروه‌های مختلف مشخص می‌شود.

وی با بیان اینکه برای مبارزه بامواد مخدر بایستی همه جامعه را نسبت به این معظل حساس کرد، ادامه داد: در این مسیر رسانه‌ها و خبرنگاران با ایجاد موج می‌توانند نقش پررنگی داشته باشند.

وی با اشاره به امحاء 5/5 تن مواد مخدر در ایام هفته مبارزه با مواد مخدر در استان فارس، گفت: سال گذشته 13 تن مواد مخدر امحاء شد که این میزان کاهش نشان دهنده کشفیات مواد مخدر سنتی در سال جاری است زیرا موادمخدر سنتی مورد استفاده دارویی قرار می‌گیرد.

ابراهیمی گفت: امسال نسبت به سال قبل شاهد افزایش 50 درصدی کشفیات بوده‌ایم.

ابراهیمی اعتقاد دارد مراکز ماده 16 ایران که با هدف کنترل اعتیاد ایجاد شده و فعالیت می‌کنند، در جهان کم‌نظیر و بر کاهش مصرف موادمخدر تاثیرگذار بوده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان فارس آمار معتادین این استان را 120 تا 150 هزار نفر عنوان کرد، و ادامه داد: آماری دال بر کاهش اعتیاد‌ نیست، اگرچه می‌توان ادعا کرد که شتاب شیوع مصرف موادمخدر کاهش داده شده است.

او با بیان اینکه براساس برنامه توسعه بنا بوده سالانه 4 درصد کاهش اعتیاد را داشته باشیم، گفت: این موضوع به‌دلیل شیوع افسارگسیخته اعتیاد به مصرف مواد مخدر خصوصا در موادمخدر صنعتی، محقق نشده است.

ابراهیمی در خصوص بحث مطرح شده مبنی بر اینکه مراکز دی آی سی باید به دیگر نقاط منتقل شود، گفت: نگاه به کاهش آسیب باید عالمانه باشد، راه‌اندازی این مراکز از اوایل سال 85 در مناطق پرخطر شهرهای بزرگ، با هدف کنترل شیوع بیماری‌های واگیر مانند ایدز بود. به همین دلیل ایجاد این مراکز در نقاطی خارج از محله‌های پرخطر، تاثیری در دست‌یابی به هدف تعیین شده نداشت.

ابراهیمی در پایان به قاچاق داروهایی نظیر متادون اشاره کرد و افزود: زمانی فکر می‌کردیم که متادون موجود در بازار از مراکز دی‌آی‌سی  نشت می‌کند، اما با شناسایی انبارها و کشف محموله‌ها متوجه شدیم که توزیع‌کنندگان دسترسی به کارتن‌های پلمب این داروها دارند که این موضوع مبین این است که قاچاق این دارو به طور فراگیر شایع شده است.

مبارزه با مواد مخدر مواد مخدر هفته مبارزه با مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر