کد خبر: 381504 A

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان:

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، مدیریت مصرف آب را برای جلوگیری از فرسایش خاک مهم ارزیابی کرد و گفت: استان‌های شمالغرب کشور استعداد تولید علوفه و یونجه را دارد.

به گزارش خبرنگارایلنا از زنجان، بهمن اسکندری، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، امروز پنج شنبه (27خرداد) در جمع خبرنگاران، با ارائه گزارشی از عملکرد سال 94 اظهارداشت: در سال گذشته شاهد احداث کمربند حفاظتی در حدود 12 کیلومتر از اراضی زنجان بودیم.

اسکندری، با بیان اینکه مدیریت مرتع به میزان ده هزار هکتار در زنجان اجرا شده است، گفت: در بحث سرمایه گذاری طرح‌های صنعتی و توسعه روستایی و کشاورزی اقدامات موثری انجام شده است.

وی در ادامه از 23 مورد رفع تصرف به میزان بالغ بر 67 هکتار از اراضی  در سالجاری خبر داد و گفت: در زمینه اتفاع حریق نیز اقدامات مطلوب داشتیم و 4 نفر نیز در این زمینه به مراجع معرفی شده اند.

اسکندری، مدیریت مصرف آب را برای جلوگیری از فرسایش خاک مهم عنوان کرد و گفت: استان‌های شمالغرب  کشور استعداد تولید علوفه و یونجه را دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، در بخشی از سخنان خود، همگامی دولت و مسئولان اجرایی را در سال‌های اخیر در راستای حفاظت از منابع طبیعی مناسب دانست و گفت: اجرای پروژه ها و حمایت های حقوقی در ساماندهی وضعیت زیست محیطی موثر است.

در ادامه این جلسه گنج خانلو، معاون برنامه ریزی و پشتیبانی منابع طبیع و آب خیزداری نیز با اشاره به عدم توجه به منابع طبیعی اظهار داشت: ایجاد بیابان نتیجه این کار خواهد بود.

گنج خانلو، افزایش آفت گیاهی دامی و انسانی را نتیجه از بین رفتن جنگل‌ها و مراتع برشمرد وگفت: کمبود آب و آلودگی هوا از عدم توجه به منایع طبیعی در سال‌های اخیر نتیجه گرفته است.

وی با بیان اینکه مرگ خاموش منابع طبیعی در جهان شروع شده است، یادآور شد: از آثار مرگ خاموش منابع طبیعی بروز سیل ، ریزگردها و کم آبی و بلایایی طبیعی است که خود را کم کم نشان می دهد.

وی ، نجات منابع طبیعی را با عزم ملی ممکن دانست و گفت: فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ حفظ منابع طبیعی موجب احیاء و اصلاح روند تخریب منابع طبیعی خواهد شد.

گنج خانلو، اصلی ترین عامل تخریب منایع طبیعی را وضعیت اقتصادی مردم عنوان کرد وگفت: ازدیاد جمعیت و کمبود سطح زمین موجب تخریب منابع طبیعی است.

منابع طبیعی استان زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر