کد خبر: 386221 A

استاندارفارس در ضیافت افطار اهالی هنر، فرهنگ و رسانه:

ایلنا: استاندار فارس گفت: مثلث رسانه، فرهنگ و هنر یک مرکز ثقل است که می‌تواند ارائه دهنده راه علاج برای حل مشکلات دیگر حوزه‌ها باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، سیدمحمدعلی افشانی شامگاه جمعه ۱۱ تیر در ضیافت افطار اهالی هنر، فرهنگ و رسانه، آزادی و امنیت را عاملی برای رونق فعالیت درحوزه فرهنگ، هنر و رسانه دانست و افزود: هنر خود بخشی اقتصادی است که اگر هنرمند در آن حرفی برای گفتن داشته باشد مشتری آن هم وجود دارد.

وی لازمه بروز این اتفاق را وجود فضایی مناسب برای آفرینندگان آن تولیدات فرهنگی و هنری دانست.

افشانی گفت: من در اینجا انتظار به چالش کشیده شدن داشتم، نویسندگان باید دست از ملاحظه کاری بردارند، انتظار داشتم به نقد کشیده شوم ولی متاسفانه نقد مسئولان در جهان سوم معصیت شمرده می‌شود.

وی با اشاره به نقد‌های مطرح شده توسط نماینده اصحاب رسانه در این جلسه، درباره سیستم اطلاع رسانی دولت در استان گفت: زمانی اشکالات برطرف می‌شود که نقد شویم، در هر جامعه‌ای اگر نقد باشد آن جامعه رو به پیشرفت است و راه توسعه راطی می‌کند.

استاندار فارس با استقبال از باز شدن فضای نقد در جامعه گفت: رابطه مستقیمی بین تولید فساد و نبود آزادی وجود دارد.

افشانی افزود: به اعتقاد من هر جا که آزادی باشد فساد رخت بر می‌بندد و متقابلا هر جاکه آزادی نباشد فساد اشاعه پیدا می‌کند.

نماینده دولت تدبیر و امید در استان فارس فرهنگ را هویت هر ملتی دانست و گفت: همه ملت‌ها با فرهنگشان شناخته می‌شوند، فرهنگ در جامعه اساس توسعه پایدار است.

افشانی با بیان اینکه مهم‌ترین کار کرد فرهنگ این است که موجب شود در جامعه قانون و وفای به عهد حاکم شود افزود: در هر جامعه‌ای که فرهنگ حاکم باشد ثروت تولید می‌شود.

وی هنرمدان و اهالی رسانه را انسان‌هایی خلاق و آگاهی بخش معرفی کرد و گفت: هر جامعه‌ای این دو را با هم داشته باشد، سیاست‌مداران و قدرت‌مندان آنجامعه تحت تاثیر آنان قرار می‌گیرند.

استاندار فارس با اشاره به اولین نشست مشترک خود با مدیران رسانه ملی در استان فارس گفت: در این نشست تنها توصیه‌ای که به این دوستان داشتم این بود که برای تولید شادی درجامعه تلاش کنند.

افشانی افزود: امروز نیاز است که به نفرت، عصبانیت و خشونت در جامعه خاتمه داده شود و این اتفاق تنها با تولید شادی در جامعه محقق می‌شود.

وی ضمن توصیه به صاحبان قلم برای پرداختن به مشکلات کشور گفت: امروزه در کشور روزانه میلیارد‌ها خبر و اطلاعات مبادله می‌شود و سرعت در مبادله مبنا است.

استاندار فارس با بیان اینکه در عصر کشاورزی زور بازوی قدرت بود، در عصر صنعت پول حرف اول را می‌زد و در عصر امروز اطلاعات و رسانه قدرت است افزود: هنرمند و رسانه باید بداند که تغییرات در جامعه و حرکت به سمت توسعه کار اوست.

وی سخن گفتن با زبان تملق را آفت کار در عرصه هنر و فرهنگ دانست و گفت: اشکال امروز برخی هنرمندان و نویسندگان این است که با زبان تملق صحبت می‌کند، در حالی که کار هنرمند و نویسندگان این است که به موقع چراغ را روشن کنند.

دست تیم اطلاع رسانی دولت در فارس خالی است

سرپرست خبرگزاری کارایران (ایلنا) که به نمایندگی از اصحاب رسانه در ابتدای این نشست سخن می‌گفت: ضمت ابراز خرسندی از برگزاری چنین نشستی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امروز ضعف دراطلاع رسانی به یک پاشنه آشیل برای دولت یازدهم تبدیل شده است، هرچند در استان فارس تیم اطلاع رسانی دولت تمام تلاش خود را به کار بسته تا از انجام امور محوله به نحو احسن برآید اما به نظر می‌رسد که این تیم دچار روزمرگی شده است.

محمد جواد شلتوک کار، خطاب به استاندار فارس گفت: جناب آقای استاندار! به نظر می‌رسد دست تیم اطلاع رسانی دولت در استان برای رساندن پیام دولت به لایه‌های مختلف جامعه خالی است.

 وی افزود: نباید خیال کنیم وظیفه این تیم تنها انتشار اخبار مربوط به استاندار و معاونان وی است که اگر این بود یک وبلاگ شخصی به خوبی می‌توانست از این وظیفه برآید.

شلتوک کار با بیان اینکه در شرایط کنونی وظیفه این تیم باید فرا‌تر از انتشار اخبار و در قالب تحلیل اخبار، تحلیل محتوا، تحلیل تیتر رسانه‌ها، افکار سنجی و نظرسنجی تعریف شود افزود: انجام ایده آل این وظیفه نیازمند تقویت کمی و کیفی این تیم در قلب سیستم استانداری یعنی روابط عمومی است.

سرپرست خبرگزاری ایلنا در استان فارس درادامه گفت: نباید فراموش کنیم که امسال سال آخر ریاست دکتر روحانی در دوره اول مسئولیتشان در ساختمان پاستور است، از همین رو امسال سال انتشار خبر و دلخوش بودن به انتشار لینک این اخبار توسط تعدادی از دوستداران استاندار و دولت نیست.

شلتوک کار افزود: امسال سال ارائه گزارش از آنچه انجام شده است. موضوعی که به نظر می‌رسد علت عدم تحقق آن روزمره شدن کار در روابط عمومی است.

وی افزود: نباید انتظار داشت رسانه‌ای که تا دیروز علیه دولت یازدهم مسلح شده بود صدا و سخن دولت تدبیر و امید را به گوش مردم برسانند.

سرپرست خبرگزاری ایلنا در استان فارس درادامه خطاب به استاندار فارس گفت: جناب آقای استاندارعلیرغم اینکه اهالی رسانه شما را فردی فرهیخته، اهل مطالعه و آشنا به جایگاه رسانه می‌دانند، درعین حال انتقادی که به شما وارد است این است که نماینده دولت تدبیر و امید در استان فارس از برگزاری نشست‌های تخصصی و کنفرانس‌های خبری در استان استقبال نکرده است.

وی ابرازامیدواری کرد که در آینده نزدیک چنین نشست‌هایی از جانب استاندار با حضور اصحاب رسانه برگزارشود.

این روزنامه نگار شیرازی دربخش دیگری از سخنانش به سنگ اندازی برخی مخالفان تشکیل انجمن صنفی خبرنگاران در مسیر فعالیت قانونی این انجمن اشاره کرد و گفت: نمی‌دانیم چرا برخی از دوستان از تشکیل یک انجمن صنفی که قرار است مطالبات خبرنگاران و عکاسان استان فارس را درچارچوب قانون و مقررات کشور حل کند برآشفته‌اند.

شلتوک کار با اشاره به طی شدن تک تک مراحل قانونی ثبت و اعلام موجودیت این انجمن زیر نظر نماینده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کارو رفاه اجتماعی گفت: مایه تاسف است که دریک جامعه مدنی و توسط برخی مدعیان حمایت از مطبوعات، علیه یک اقدام کاملا قانونی و دموکراتیک اهالی رسانه، کودتای مخملی شکل می‌گیرد.

وی از استاندار فارس خواست تا با ورود به این موضوع موانع موجود بر سر راه فعالیت این انجمن صنفی را برطرف کند.

استاندارفارس-سیدمحمدعلی افشانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر