کد خبر: 396807 A

رئیس سازمان انتقال خون کشور:

ایلنا: رئیس سازمان انتقال خون کشور، با بیان اینکه مردم ایران در سال گذشته بیش از 2 میلیون و 100 هزار واحد خون اهداء کرده‌اند؛ از آمار بالای شاخص اهدای خون کشور در سطح بین الملل خبر داد.

به گزارش ایلنا در البرز، علی اکبر پورفتح الله امروز در جریان بازدید خط تولید کیسه خون شرکت تولید کالای پزشکی فارمد در البرز گفت: در میان کشورهای در حال توسعه بیشترین شاخص اهدای خون را داریم.

پورفتح الله با اشاره به موضوع صنعت پالایش خون کشور، گفت: دولت سیاست خوبی در حوزه بهداشت و درمان در پیش گرفته است. اعتقاد داریم تولید خون و فرآورده‌های خونی و پلاسما در اختیار دولت باشد اما کار صنعت و تولید باید در بخش خصوصی و بیرون از دولت واگذار شود.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته از سوی سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی برای ورود به صنعت پلاسما، اظهار کرد: دو شرکت معتبر بین‌المللی آلمانی و کره‌ای با بخش خصوصی در کشور قراردادهایی منعقد کرده‌اند که قرار است بخش عمده‌ای از داروهای کشور را تامین کنند.

رئیس سازمان انتقال خون کشور با اشاره به  اعلام آمادگی چند شرکت برای تولید کیسه خون در کشور از  راه‌اندازی و ایجاد یک شرکت تولید کیسه خون در کرج خبر داد و گفت: این شرکت به نام ماکو فارما درمنطقه آزاد کرج به سرمایه‌گذاری یک شرکت فرانسوی قرار است که کیسه خون تولید کند.

پورفتح الله با تاکید بر اینکه ایران در تولید پلاسما بسیار موفق بوده است، افزود: خوشبختانه ایران و برزیل دربین کشورهای توسعه یافته، بر اساس گزارش سالانه به خودکفایی صنعت پلاسما رسیده‌اند.

وی با اشاره به این که ساختمان پالایشگاه انتقال خون سال‌هاست به بخش خصوصی واگذار شده است، اما هیچ تولیدی در آن صورت نمی‌گیرد خاطرنشان کرد: وزیر بهداشت در نامه‌ای از وزیر اقتصاد خواسته در صورت عدم تولید محصولات خونی توسط پیمانکار متملک بخش خصوصی این ساختمان، قرارداد این شرکت با سازمان انتقال خون فسخ شود.

رئیس سازمان انتقال خون با بیان اینکه خوشبختانه به ازای هر یک هزار نفر جمعیت 27 واحد خون داریم که شاخص خوبی است و این در حالی است که در کشورهای پیشرفته این رقم حدود 30 تا 50 واحد به ازای هر هزار نفر جمعیت است.

پورفتح الله با اشاره به لزوم فرهنگ سازی برای اهدای خون بانوان در کشور خاطرنشان کرد: در کشور ما و کشورهای در حال توسعه فرهنگ اهدای خون در بانوان پایین است، امروز در کشورهای پیشرفته سعی در تغییر این نگرش است و این اطمینان را به بانوان می‎دهیم که مشکلی از این حیث وجود نمی‌آید.

رئیس سازمان انتقال خون کشور با بیان اینکه سازمان انتقال خون مصمم است تنها از شرکت‌های داخلی محصولات خونی را خریداری کند گفت: اعتقاد بر این است تولید داخلی و توانمندی بالای کشور در حوزه تولید محصولات خونی به خوبی پاسخ نیاز منطقه‌ای ما را خواهد داد.

پورفتح الله افزود: درگذشته فقط یک شرکت ادعای تولید کیسه خون را داشت که عملا محصول را وارد کشور می‌کرد، در حالی که تولیدکننده نبود، این شرکت از ابزار رانتی استفاده می‌کرد و محصول تولید شده را وارد کشور و لیبل می‌زد و در بازار عرضه می‌کرد که به نوعی این کار تولید واقعی نبود.

وی با بیان اینکه شرکت تولید کیسه خون فارمد دو میلیون و 500 ست کیسه سالانه در قالب تکی، دو تایی و سه تایی تولید می‌کند و حجم کلی تولید آن به 4 میلیون کیسه نیز می‌رسد خاطرنشان کرد: خوشبختانه سال گذشته تنها دو میلیون و 200 هزار ست واردات داشتیم که با توجه به تولید داخلی خود تا یک میلیون دلار صرفه جویی ارزی صورت گرفت.

انتقال خون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر