کد خبر: 396822 A

مدیرکل گمرک استان خبر داد:

ایلنا:مدیرکل گمرک استان همدان گفت: از ابتدای سال جاری 16 درصد میزان صادرات از گمرک استان کاهش داشته است.

به گزارش ایلنا از همدان؛ جمال خشوعی امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نقش گمرک در قانون مشخص شده است، افزود: در استان همدان با توجه به دغدغه‌ای که نسبت به توسعه صادرات داشتیم، زیرساخت‌ لازم برای فرآیندهای صادراتی و وارداتی را فراهم کردیم.

مدیرکل گمرک استان همدان اظهار داشت: گمرک همدان از سنتی به گمرک الکترونیک تبدیل شده است که رضایت صد درصدی تجار استان همدان را پی داشته است.  

وی با اشاره به اینکه صادر کنندگان استان همدان از40 نفر در سال 94 به 83 نفر رسیدند و از این تعداد 75 نفر صادرکننده فعال در استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه از آنجا که بیش از 60 درصد صادرات به کشور عراق است، جنگ داخلی عراق تأثیر منفی بر صادرات داشته است، اظهار کرد: درخواست گواهی مبدأ، افزایش تعرفه‌ها برای کالای همدان که می‌تواند جنبه سیاسی نیز داشته باشد بر میزان کاهش صادرات تأثیر دارد.

وی با بیان اینکه گمرک از ستون‌های سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، خاطرنشان کرد: زیرساخت‌های صادراتی در گمرک همدان فراهم است و حتی امکانات بیشتری نسبت به گمرکات مرزی دارد.

مدیرکل گمرک استان همدان با بیان اینکه سامانه جامع امور گمرکی ایران در دنیا کم نظیر بوده، گفت: گمرک استان همدان همواره در روزهای تعطیل و به صورت شبانه‌روزی در خدمت صادرات استان است و در تمام نقاط استان آمادگی لازم را برای ارائه خدمات دارد.

مدیرکل گمرک استان همدان با بیان اینکه در سال گذشته نسبت به سال 93، هفت درصد کاهش صادرات داشتیم، افزود: در چهار ماهه نخست سال جاری صادرات سیمان 49 درصد کاهش، سیب زمینی 38 درصد کاهش، سفال لعاب دار  هشت درصد، موتور کولر آبی 31 درصد و شور و ترشیجات 21 درصد کاهش داشته است.

خشوعی با بیان اینکه 2 هزار و 421 درصد در صادرات لبنیات افزایش داشتیم، تصریح کرد: 108 درصد چینی‌آلات بهداشتی  108 درصد، ظروف تفلون 88 و کشمش 6 درصد افزایش داشته است.

مدیرکل گمرک استان همدان با اشاره به اینکه 31 میلیون و 622 هزار و 144 دلار از گمرک همدان صادرات انجام شده است، ادامه داد: 11 میلیون و 821 هزار دلار از گمرک ملایر صادر انجام شده و در نهایت 43 میلیون و 463 هزار و 165 دلار از استان صادرات داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه لالجین شهر سفال معرفی شد، خاطرنشان کرد: در 4 ماهه امسال صادرات سفال 4 میلیون و  409 هزار و 389 دلار بوده که در مدت مشابه سال گذشته با عدد 4 میلیون و 722 هزار و 887 دلار؛ با هفت درصد کاهش مواجه شده است.

خشوعی با بیان اینکه از اسفندماه صادرات فرش به پنج کشور جهان از جمله کویت، آمریکا، آلمان، چین و امارات آغاز شده است، گفت: 380 هزار و 669 دلار فرش در چهار ماه نخست سال صادرات انجام شده که روند رو به رشد دارد.

مدیرکل گمرک استان همدان با اشاره به اینکه تعرفه صادرات سیمان به عراق 50 درصد افزایش یافته است، افزود: برای کشورهای دیگر این افزایش کمتر بوده اما شرکت‌های استانی در حال رایزنی برای حل این مشکل هستند.

خشوعی با اشاره به اینکه مجوز واردات خودرو را برای گمرک استان اخذ کردیم، ادامه داد: البته تاکنون متقاضی نداشتیم در حالی که اگر این واردات در گمرک استان رونق یابد، در حوزه‌های صادراتی و اشتغالزایی موثر خواهد بود.

مدیرکل گمرک استان همدان با اشاره به اینکه : در سال گذشته 130 میلیون دلار از گمرک همدان صادرات شده است گفت: عمده کالاهای وارداتی مواد اولیه و ماشین آلات خطوط تولید است

خشوعی با بیان اینکه پنجره واحد تجاری در کاهش این مدت بسیار تأثیرگذار است، ادامه داد: در چهار ماه سال جاری حدود 7 میلیون دلار واردات از گمرک استان انجام شده  که شامل مواد اولیه و خطوط تولید واحدهای صنعتی استان می‌شود.

مدیرکل گمرک استان همدان با بیان اینکه 15 قلم واردات و 38 قلم صادراتی در استان همدان وجود دارد، گفت: کشورهای مقصد صادراتی امارات، اسپانیا، عراق، اردن، کویت، قزاقستان، لبنان، رومانی، اسلواکی، اکراین، سومالی، افغانستان، آذربایجان، ترکمنستان و آلمان است.

خشوعی با بیان اینکه رتبه گمرک همدان از نظر وزنی 21 و ارزشی 43 در کشور بوده است، افزود: رتبه ارزشی در سال‌های گذشته گذشته 80 بوده که به 43 ارتقا یافته است.

وی با اشاره به اینکه برای صادرات اظهار از راه دور انجام می‌شود، تصریح کرد: حضور صادرکنندگان در گمرک لزومی ندارد و بر اساس اعتماد هر چه اظهار می‌شود مورد قبول واقع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سفال تنها از گمرک همدان صادر می‌شود افزود: درخواست صادرات سنگ قیمتی و نیمه قیمتی نداشتیم.

 

 

 

استان همدان گمرک همدان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر