کد خبر: 398282 A

معاون اجرایی رئیس‌جمهوری خبر داد:

ایلنا: معاون اجرایی رئیس‌جمهوری از روابط کارگزاری ایران با 450 بانک خارجی خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محمد شریعتمداری در جلسه شورای اداری استان اردبیل با اشاره به شرایط اقتصادی کشور افزود: روابط بین بانکی که نقش مهمی در تجارت خارجی، جذب سرمایه گذاری و امنیت اقتصادی دارد، در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حال گسترش است و انتظار می‌رود به تدریج بانک‌های بزرگ دنیا نیز وارد رابطه شوند.

وی افزود: برقراری دوباره رابطه بین بانکی، جابجایی حواله ها و اسناد و مبادله ریال به دیگر ارزها از طریق نظام بانکی جهانی نیازمند زمان است و همکاری همه مجموعه ها می‌تواند موجب برداشته شدن گام‌های مستحکم‌تر برای جامه عمل‌پوشاندن به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری شود.

معاون اجرایی رئیس جمهوری گفت: این مهم توسط سربازان سیاست خارجی به تحقق نزدیک شده و با وحدت کلمه و همراهی همه گروه‌های سیاسی و تشکل‌های غیردولتی باید از مواهبی که در سایه برداشته شدن تحریم های ظالمانه به دست می‌آید، بیشترین بهره برداری ممکن صورت گیرد.

شریعتمداری با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای دفع شر تحریم های ظالمانه وعده تحقق یافته دوران انتخابات روحانی به مردم بود اضافه کرد: همچنین روند کاهش صادرات نفت ایران به میزان سالانه 20 درصد و در نهایت توقف آن جزو نقش های دشمنان بود که صادرات را به 650 هزار بشکه کاهش داده بود.

شریعتمداری با اشاره به کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی گفت: ایجاد آرامش و برقراری امنیت اقتصادی، بازگشت اعتبار چک و روابط اقتصادی مدت دار، گذر از نوسان ارز و کنترل تورم (کاهش تورم انتزاعی به هشت درصد و تورم نقطه به نقطه به 10 درصد) در سایه همکاری گسترده سطوح مختلف دولت تدبیر و امید به دست آمد.

وی افزود: اعمال تحریم ها به آسانی صورت گرفت اما برقراری دوباره شرایط گذشته نیازمند زمان می باشد؛ با تدبیر دولت یازدهم صادرات به یک میلیون و 300 هزار بشکه رسید و پس از اجرای برجام و رفع تحریم ها به بیش از 2 میلیون و300 هزار بشکه نفت و گاز رسیده است.

معاون اجرایی رئیس جمهوری گفت: بازگشت به سطح پیشین تولید با مشکلاتی همراه بود چرا که تحریم ها بر روابط با دوستان نیز اثر گذاشت و با تحریم ایران برخی کشورهای منطقه کمبود نفت بازار را جبران می کردند.

شریعتمداری گفت: برجام در حالی به مرحله اجرا درآمده که اگر روند پیشین ادامه می یافت، با در نظر گرفتن بهای فعلی نفت در بازارهای جهانی کشور با مشکلات بسیاری روبرو می شد.

وی گفت: برجام جزیی از سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است و توسعه روابط سیاسی به غرب محدود نیست و در همین راستا مسئولان سیاست خارجی در راس هیاتی بلند پایه سفر آفریقایی را در پیش گرفتند.

معاون اجرایی رئیس جمهوری افزود: سفر به هشت کشور در راستای توسعه مناسبات با قاره آفریقا برای ایران از اهمیت برخوردار است و عقد قراردادهای مهمی بین بازرگانان، اتاق های بازرگانی در جریان این سفر منشا خیر در روابط با کشورهای هدف خواهد بود.

معاون اجرایی رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به افزایش 21 درصدی صادرات از نظر ارزش گفت: از نظر وزنی نیز صادرات 24 درصد افزایش یافته که این امر نشان دهنده حرکت چرخ اقتصاد کشور است و افزایش رو به رشد روند مصرف برق صنعتی نیز از این امر حکایت دارد.

وی همچنین با تاکید بر پیگیری تحقق اقتصاد مقاومتی به عنوان سیاست اقتصادی دولت عنوان کرد: کنترل بهای مسکن، نوسان ارز، کنترل تورم و جذب سرمایه گذاری در فعالیت های مولد بجای سپرده های بانکی به معنی بهبود ضریب جینی و کاهش فشار اقتصادی بر دهک های پایین است که محقق شده است.

شریعتمداری افزود: با توجه به اینکه در سال پایانی دولت یازدهم قرار داریم، مسئولان کشوری و منطقه ای وظایف خاصی برعهده داشته و از جمله طرح ها و پروژه های در دست اجرا که تا پایان سال قابل بهره برداری هستند، باید جزو اولویت های پیگیری مسئولان باشد.

وی گفت: به رغم سختی ها تحولات قابل توجهی در حوزه خدمات رسانی از جمله آب، برق و گاز رسانی توسط دولت شاهد بودیم که از جمله استان های برتر در این زمینه اردبیل بود که در سال 1393 از منابع مالی دولت به میزان چشمگیری برخوردار شد و بیش از 100 درصد تخصیص داشت.

معاون اجرایی رییس جمهوری گفت: در سال گذشته نیز پروژه های مهم اعتبار مناسبی دریافت کردند و امید می رود سازمان برنامه و بودجه هر چه سریعتر معوقات گذشته را نیز تامین کند تا همه وعده های رییس جمهوری در پایان کار دولت یازدهم به سرانجام مناسبی برسد.

وی در ادامه از مسئولان خواست پیگیر تکمیل پروژه های اجرایی به منظور بهره مندی هرچه سریعتر مردم از خدمات دولت باشند و آنچه صورت می گیرد، به مردم اطلاع رسانی شود.

شریعتمداری تاکید کرد: خدمات دولت فرای کارهای حزبی و بخشی باید به صورت روشن و به زبان ساده گزارش شده و افکار عمومی در جریان امور قرار بگیرند تا امید در دل مردم تزریق شود.

وی تشریح کرد: اختصاص یک میلیارد از هشت میلیارد دلار اعتبار مهار آبهای مرزی از محل صندوق توسعه ملی به استان اردبیل در جریان سفر کاروان تدبیر و امید در سال 93 به این استان منجر به اجرای پروژه های بزرگی شده که برای سه هزار و 500 نفر اشتغال ایجاد کرده است.

معاون اجرایی رئیس جمهوری افزود: پروژه های در دست اجرا از این محل هنوز به پایان نرسیده و این تنها بخشی ازکوه یخ زیر آب خدمات دولت یازدهم در شمال استان اردبیل است که با اجرای طرح های آبی و خاکی یک و 2 دهم تن تولیدات زراعی و دامی این استان را افزایش خواهد داد.

انتخابات ایران رییس جمهوری سازمان برنامه و بودجه معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر