کد خبر: 405037 A

ابطالی در کرج مطرح کرد:

معاون کنترل‌آفات سازمان حفظ نباتات، موضوع مهم تغییر اقلیم و شیوع بیماری‌های ویروسی را چالشی برای تولیدات باغی کشور عنوان کرد.

به گزارش ایلنا در البرز، یحیی ابطالی امروز در آیین گشایش بیست و دومین کنگره ملی گیاه پزشکی ایران، در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران واقع در کرج با اشاره به اهمیت قرنطینه محصولات کشاورزی گفت: بسیاری از مشکلات و معضلات بخش کشاورزی کشور به دلیل سهل‌انگاری و نادیده گرفته شدن موضوع قرنطینه است.

وی با بیان اینکه در موضوع  آفت‌کش‌ها در کشور غفلت شده و متاسفانه هم در استفاده ار سم‌ها و ابزارآلات سم پاشی دچار عقب افتادگی هستیم، افزود: در حال حاضر باید به سمت تنوع بخشی در تولید سموم حرکت کنیم نسبت به تولید انبوه و تجاری‌سازی شده آفت‌کش‌های میکروبی و گیاه پایه برنامه‌ریزی و اجرایی‌سازی کنیم.

ابطالی با بیان اینکه بیش از 600 عامل بیماری‌زا و خسارت‌زا در کشاورزی شناسایی شده بر ضرورت انجام کار تحقیقاتی و پایه شیمیایی به منظور تولید سموم و آفت کش‌های متنوع در کشور تاکید کرد.

معاون کنترل‌آفات سازمان حفظ نباتات با اشاره به پایین بودن دانش استفاده از سم در کشور بر ضرورت اصلاح دستور العمل‌های استفاده از سم در کشور برای بالا بردن امنیت غذایی در کشور تاکید کرد.

وی با اشاره به چالش تغییر اقلیم و بیماری‌های ویروسی کشاورزی در کشور افزود: با این روند تغییر اقلیم و شیوع بیماری‌های ویروسی بخش کشاورزی در ایران، پیش‌بینی می‌شود تا سال 2050 تولیدات باغی در کشورمان 25 درصد نسبت به آنچه که امروز تولید می‌شود، کاهش یابد.

ابطالی با اشاره به تغییر کاربری و از بین رفتن بسیای از باغ‌های کشور به دلیل تغییر اقلیم گفت: در آینده مسئولیت گیاه پزشکان با توجه به شرایط آب و خاک و تغییر اقلیم خطیرتر می‌شود به همین منظور جامعه نیازمند حمایت و استفاده از خدمات محققان گیاه پزشکی است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات و چالش‌های مهم بخش کشاورزی کشور، موضوع پیش آگاهی و برنامه ریزی بلند مدت سنواتی است، زیرا هنوز سیستم پیش آگاهی در کشور مربوط به 50 سال پیش است و ما همچنان قادر به ارایه برنامه‌ای مدون و طولانی مدت برای توسعه پایدار کشاورزی کشور نیستیم.

ابطالی با اشاره به دستیابی دانشمندان کشور به دانش کنترل علف‌های هرز در سطح کشور بر لزوم تجاری‌سازی دستاوردهای علمی پژوهش گران عرصه کشاورزی کشور تاکید کرد.

بیست و دومین کنگره ملی گیاه پزشکی ایران تغییر اقلیم، یحیی ابطالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر