کد خبر: 416528 A

در سفر وزیر کشور به جمهوری آذربایجان؛

وزیر کشور در دیدار الچین قلی اف فرمانده مرزبانی جمهوری آذربایجان بر همکاری مشترک مرزی تاکید کرد.

به گزارش  ایلنا از رشت و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان، رحمانی فضلی در دیدار با مدد قلی اف، روابط دو کشور همسایه را راهبردی و مشترکات تاریخی و مذهبی را بستر مناسب این روابط خواند و گفت: ما تلاش می کنیم این روابط هر چه بیشتر توسعه یابد. 

وی تأمین امنیت را بستری برای توسعه اقتصادی و ارتقاء وضع رفاه مردم دانست و بر ضرورت ایجاد تسهیلات هر چه بیشتر در گذرگاه های مرزی دو کشو تاکید کرد. 

 رحمانی فضلی اظهار کرد: همکاری امنیتی هر چه بهتر باشد، تاثیر مثبتی در منطقه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه بعضی از قدرت ها مانند رژیم صهیونیستی و آمریکا تلاش می کنند افراط گری را در منطقه ما گسترش دهند، ادامه داد: یکی از راه های جلوگیری از افراط گری بویژه افراط گری مذهبی، آشنایی‌صحیح مردم با دین مبین‌اسلام است و این امر باعث می‌شود مردم به صورت متحد از کشورشان دفاع کنند. 

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه تأمین امنیت در اولویت است، گفت: ما آمادگی داریم تجربیات اطلاعاتی خود را در اختیار شما قرار دهیم. 

رحمانی فضلی همچنین در دیدار الچین قلی اف فرمانده مرزبانی جمهوری آذربایجان بر همکاری مشترک مرزی تاکید کرد و گفت: مرزهای دو کشور، مرزهای دوستی، برادری و صلح است و ما باید همکاری در این راستا را بیش از پیش توسعه دهیم.

وی تصریح کرد: نباید به مسایل کوچک توجه کرد و من به مسئولان نهادهای مرتبط دستور داده ام به مسائل جزیی در این حوزه پرداخته نشود. 

مدد قلی اف رئیس سرویس امنیت دولتی جمهوری آذربایجان هم در این نشست، سطح روابط دو کشور را رضایتبخش توصیف کرد و گفت: ما ایران را کشور برادر خود می دانیم و تمامیت ارضی و مرزهای آن مورد احترام ما است. 

وی همچنین از کمک ها و حمایت های جمهوری اسلامی ایران از جمهوری آذربایجان ابراز قدردانی کرد. 

وی به سفر خود به جمهوری اسلامی ایران همراه با رئیس جمهوری آذربایجان اشاره و اظهارکرد: در آن سفر گفت و گوی خوبی با سید محمود علوی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران داشتیم و تفاهم های خوبی بین ما حاصل شد.

قلی اف به دخالت‌های خارج از منطقه اشاره کرد و ادامه داد: بروز مناقشات و درگیری‌های نظامی در برخی کشورهای اسلامی در منطقه، نتیجه این دخالت ها است. 

الچین قلی اف فرمانده نیروی مرزبانی جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار ضمن استقبال از نظرات رحمانی فضلی در این زمینه گفت: روابط مرزبانان دو کشور رضایت بخش است اما تلاش ما بر توسعه هر چه بیشتر روابط متمرکز خواهد بود.

رحمانی فضلی در این دیدار بر ضرورت انتقال تجربیات در راستای پیشگیری از حوادث غیرمترقبه و برگزاری دوره های آموزشی مشترک تاکید کرد. 

کمال الدین حیدر اف وزیر حوادث غیرمترقبه جمهوری آذربایجان نیز با اشاره به روابط خوب میان نهادهای مدیریت بحران دو کشور، یادآورشد: باید تسهیلات لازم فراهم شود و هر مانعی در راه همکاری و کمک رسانی به یکدیگر را از میان برداریم. 

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه برای دیداری دو روزه وارد جمهوری آذربایجان شد و در ابتدا با الهام علی اف رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد. 

رحمانی فضلی قرار است در ادامه این سفر، امروز با اکتای اسداف رئیس مجلس ملی و نیز شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان دیدار کند.

ایران جمهوری اسلامی ایران دوره های آموزشی دین مبین اسلام وزیر کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر