کد خبر: 416575 A

به ابتکار و همت ایلنا برپا شد؛

همزمان با روز جهانی سالمند و به ابتکار و همت دفتر خبرگزاری کار ایران (ایلنا) در جنوب استان تهران، نشست رسانه ای بررسی مسایل و نیازهای جامعه سالمندی کشور در دفتر این خبرگزاری در شهر ری برگزار شد.

به گزارش‌ایلنا، در این نشست‌که خبرنگاران خبرگزاری‌های‌جمهوری اسلامی(ایرنا)، فارس، کار ایران(ایلنا)، بسیج، روزنامه های سایه، رسالت، جوان، راه مردم، سیاست روز، دنیای اقتصاد، کاروکارگر، هفته نامه سرافرازان و رسانه تصویری آی پی مدیا حضور داشتند، مهندس محمدرضا صوفی‌نژاد مدیر عامل، دکتر حمیده پورفهیم، معاون‌توانبخشی،  یداله‌رضایی،معاون اجرایی، دکتر فریبرز بختیاری،معاون سلامت و محسن پزشکی، مدیر روابط عمومی و امور بین الملل آسایشگاه خیریه معلولین و سالمندان کهریزک ، ضمن تشریح عملکرد این موسسه خیریه به سئوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

مدیر آسایشگاه خیریه کهریزک در این نشست خبری، سالمندان را گوهران گرانبهایی دانست که پایه و اساس جامعه کنونی بر تلاش‌های سالیان گذشته آنان استوار است.

محمدرضا صوفی‌نژاد جامعه کنونی را مرهون تلاش‌های سالمندانی دانست که در روزگارجوانی، توانمندی‌های خود را صرف ثبات و پایداری جامعه کرده اند.

وی در پاسخ به پرسشی که چرا تقاضا برای سپردن سالمندان به مراکز نگهداری رو به افزایش است، اظهار داشت: کافی است نگاهی گذرا به زندگی در دهه‌های گذشته داشته باشیم، آنجا که خانواده‌ها بصورت گسترده کنار هم زندگی می کردند و وابستگی ها به شکل ملموسی مشهود بود، حال آنکه امروزه در خانه‌های کوچک و در زندگی‌های کارمندی و کارگری، مجالی برای روابط عاطفی و نگهداری از سالمندان باقی نمانده است، زندگی هسته ایی جایگرین زندگی‌های گسترده شده است .

 وی تصریح کرد: در آن روزگاران، سپردن سالمند به مراکز نگهداری را نوعی عیب و عار در خانواده ها می‌دانستند، حال آنکه امروزه شاهد هستیم که به عنوان راه چاره ای برای خانواده ها از آن یاد می شود.

صوفی نژاد با اشاره به حرکت جامعه به سوی سالمندی نیز گفت: نباید به پدیده سالمندی به عنوان یک معضل بنگریم، بلکه با برنامه ریزی های گسترده و بهره مندی از تجربیات گران‌سنگ سالمندان، می‌توان از این فرصت‌ها بهترین استفاده را به نفع جامعه جوان برد، ضمن آنکه می بایست تمهیدات لازم جهت رفاه سالمندان به تناسب وضعیت جسمانی آنان در نظر گرفته شود.

مدیر آسایشگاه خیریه کهریزک در مقایسه وضعیت سالمندان تحت پوشش آسایشگاه خیریه کهریزک نسبت به سالمندان جامعه نیز گفت: امید به زندگی عنصری گرانبها در زندگی سالمندان است که باید همگان در تقویت آن کوشش کنند. در مجموعه بزرگ کهریزک آن عناصر با دقت و ظرافت خاص پیگیری می شود، کار درمانی، اشتغال سالمندان در 36 کارگاه هنری، تفریحات دسته جمعی، سفرهای سیاحتی و زیارتی .... نمونه هایی از این برنامه ریزی های منسجم است که امید به زندگی را در این یادگاران ارزشمند جامعه تقویت می کند.

صوفی نژاد در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به هزینه‌های سنگین نگهداری سالمندان در آسایشگاه خیریه کهریزک اذعان داشت: 83 درصد از هزینه‌های جاری توسط خیرین و مردم نوعدوست کشورمان تأمین می‌شود و بقیه این هزینه ها توسط کمک‌های دولتی است که متأسفانه مشکلات اقتصادی در سطح جامعه، تأثیرات نامطلوب خود را بر روند جاری آسایشگاه نیز گذارده است.

مدیر آسایشگاه کمک‌های دولتی را ناکافی دانست و تأکید کرد:آنچه کاملاً مشهود است اینکه آسایشگاه خیریه کهریزک با نگهداری و سرویس دهی به 1750 نفر سالمند، معلول و بیمار مبتلا به ام اس مسئولیت سنگینی را از دوش دولت برداشته است، حال آنکه مساعدت‌های دولتی در این بخش به حداقل می رسد.

در حال حاضر هزینه‌های سنگین حامل های انرژی همچون آب، برق و گاز، از معضلاتی است که گریبانگیر ماست و دولت می بایست در رفع این مشکل بزرگ یار و یاور ما باشد.

محمد رضا صوفی‌نژاد مدیر آسایشگاه خیریه کهریزک اظهار امیدواری کرد مسئولان دولتی با نیاز سنجی‌های متنوع به یاری این مجموعه بیایند تا با اتکاء به این مساعدت‌ها و حمایت‌های همیشگی مردمی بتوانیم آینده ای روشن را در زندگی بخشی به جامعه هدف ساکن در این مجموعه بزرگ شاهد و ناظر باشیم. 

 مدیرعامل آسایشگاه خیریه معلولان و سالمندان کهریزک گفت: اگر چه حدود 20 درصد از منابع آسایشگاه از کمک‌های نهادهای دولتی مخصوصا بهزیستی تامین می شود اما این خیریه به کمک بیشتری از سوی دولت نیاز دارد.

وی گفت: علاوه بر سالمندان و معلولان مستقر در آسایشگاه 300 نفر نیز خدمات در منزل از جمله خدمات پزشکی، فیزیوتراپی، پرستاری و آموزش نحوه برخورد با بیماری و از کار افتادگی از این موسسه دریافت می کنند.

صوفی نژاد گفت: تلاش میکنیم تا سالمندان در خیریه زندگی کرده و فعال باشند و مخالف سکون، بی‌انگیزگی و بی تحرکی آنان هستیم و برای همین برخی از آنان کارهای سبک نیز در موسسه انجام می‌دهند تا احساس سربار بودن را نداشته باشند.

وی گفت: شاخص پذیرش در موسسه خیریه کهریزک نداشتن اقوام درجه یک و یا فقیر بودن سالمندان و معلولان است و از پذیرش هر معلول و سالمندی خودداری می کنیم.

صوفی نژاد با بیان اینکه 900 کارمند موظف و حقوق بگیر در موسسه خیریه کهریزک مشغول کار هستند افزود: حدود 2 هزار نفر نیکوکار نیز به صورت نیمه وقت در طول هفته با موسسه همکاری می کنند که به طور متوسط روزانه 50 تا 100 نفر می شوند که در میان آنان افراد مختلف که بعضا جایگاه اجتماعی بالایی دارند از جمله روسای ادارات، نهادها، پزشکان، مهندسان و اساتید دانشگاه حضور دارند.

وی گفت: آسایشگاه خیریه کهریزک اکنون به یک مرکز ملی و مایه فخر کشور تبدیل شده است و حتی کارشناسان و مسئولان از کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی در سفر به ایران از این مرکز بازدید می‌کنند.

صوفی‌نژاد با بیان اینکه این موسسه بر اساس نیت و افکارخیرخواهانه مرحوم زنده یاد"دکتر محمدرضا حکیم زاده" در سال 52 بنیانگذاری شد، افزود: امروز این محل با وسعت حدود 420 هزار متر مربع زمین و احداث بناهای زیبا با کاربری‌های مختلف آسایشگاه‌های مردان و زنان برای عزیزان معلول و سالمند، کارگاه ها، فیزیوتراپی، ساختمان بیماران ام.اس، سالن ورزشی، فضای سبز مطلوب و آب نما در خدمت مددجویان عزیز است.

قرار است بزودی مشروح این میزگرد رسانه‌ای توسط رسانه تصویری آی پی مدیا در فضای مجازی منعکس شود.

خبرنگار: روح الله حسین زاده

استان تهران آسایشگاه خیریه کهریزک میزگرد رسانه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر