کد خبر: 419830 A

وزیر بهداشت مطرح کرد:

در مسکن مهر یک بیمارستان هم ساخته نشد/ در 10 سال گذشته تنها پنج هزار تختخواب بیمارستانی تحویل داده شد/ 250 هزار معتاد تزریقی خدمات بهداشتی می‌گیرند/ مطالبات وزرات بهداشت حدود 10 هزار میلیارد تومان است/ 75 درصد اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران زیر 20 میلیون تومان حقوق می‌گیرند/ 75درصد مرگ و میر ایرانیان بخاطر بیماری‌های غیرواگیر است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از یاسوج، دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی در برنامه زنده پایش شبکه یک سیمای ایران گفت: اولین هدف گذاری وزارت بهداشت حاشیه نشینی شهرها بود و بخش عمده ای از برنامه های ما بدلیل نبود اعتبارات متوقف شد.

وی با بیان اینکه تمامی خدمات بهداشتی که به حاشیه نشین‌ها شد مربوط به طرح تحول سلامت است، خاطرنشان کرد: به ازای هر شش تا 12 هزار و 500 نفر حاشیه‌نشین یک مراقب سلامت داریم.

وزیر بهداشت و درمان افزود: اسامی تمامی حاشیه‌نشین ها را داریم و برای 30 درصد آنان پرونده بهداشتی تشکیل داده‌ایم.

هاشمی از احداث 320 مرکز جامع سلامت ویژه حاشیه نشین‌ها خبرداد و تصریح کرد: اگر چه امکانات خوبی اعم از نیروی انسانی و تجهیزات در این مراکز مستقر شده‌اند اما بنظر خودمان این تعداد همچنان ناکافی است.

وزیر بهداشت و درمان دولت یازدهم گفت: مسکن مهر در سراسر کشور ساخته اما در هیچ جایی از این پروژه فضای ویژه ساخت بیمارستان پیش‌بینی نشده است.

هاشمی با اشاره به جمعیت 700 هزار نفری پرند تهران هم یادآورشد: پرند دارای 700 هزار نفر جمعیت بوده اما جایی برای ساخت بیمارستان و درمانگاه نداریم.

وی گفت: دولت نیز برای هیچکدام از مراکز و پایگاه‌های عنوان شده یک نیرو استخدام نکرده و تمام این نیروها خرید خدمتی هستند.

وزیر بهداشت و درمان دولت تدبیر و امید به وضعیت کنونی پروژه‌های عمرانی بهداشتی در استان سیستان و بلوچستان اشاره و اظهار داشت: 570 پروژه عمرانی بهداشتی اکنون در این استان فعال است.

هاشمی افزود: نباید اجازه داد که اصل حاشیه‌نشینی‌ها برای شهرها ایجاد شود زیرا که حاشیه‌نشینی‌ها با صدها آسیب همراه است.

وی با بیان اینکه اگر عقل و پول همراه هم وجود داشته باشد می‌توان جامعه را سعادتمند کرد، ادامه داد: نباید در جامعه اسلامی فقیر باشد.

این وزیر دولت یازدهم گفت: وضعیت بسیاری از روستاهای کشور از وضعیت کنونی حاشیه‌نشین‌ها بهتر است و البته برخی دستگاه‌های نظام، حاشیه نشینی شهرها را اصلا قبول ندارند.

هاشمی از خدمات نرساندن برخی دستگاه‌ها به حاشیه‌نشینان خبرداد و تصریح کرد: مسئولان این دستگاه‌ها نمی‌خواهند بپذیرند که حاشیه نشینی وجود دارد و به همین خاطر هم خدمات لازم را به حاشیه‌نشینان ارائه نمی‌کنند.

وی در ادامه به وضعیت کنونی تعداد تخت‌های بیمارستانی در ایران اشاره و خاطرنشان کرد: تعداد تخت‌های بیمارستانی در ایران به ازای هر یک هزار نفر 1/7 بوده در حالی‌که در ترکیه 2/7 و کشورهای مجموعه شوروی بین پنج تا هفت است.

وزیر بهداشت و درمان دولت یازدهم افزود: تعداد تخت‌های بیمارستانی به ازای هر یک هزار نفر که بدلیل نزدیکی به تهران مورد ظلم واقع شده شش دهم بوده که باورنکردنی است.

وی با تاکید براینکه بدلیل نبود اعتبارات لازم، طرح تحول سلامت را با چنگ و دندان نگه داشته اند، خاطرنشان کرد: نمی‌خواهیم مشکلات موجود را بگوئیم اما طرح تحول را با چنگ و دندان به پیش می‌بریم.

هاشمی با اشاره به تحویل هزار و 800 تخت بیمارستانی در بهترین شرایط اقتصادی کشور، ادامه داد: وقتی دولت منابع لازم را ندارد باید مدل جدیدی را برای اتمام پروژه ها تعریف کنیم.

وی گفت: کلیات مدل جدید که بهره‌گیری از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی است در دولت به تصویب رسیده است.

وزیر دولت یازدهم از تحویل پنج هزار تخت بیمارستانی معادل 16 درصد تعهدات وزارت بهداشت و درمان در دهه 84 تا 94 خبرداد.

هاشمی گفت: قرار بود در این 10 سال 32 هزار تخت بیمارستانی تحویل داده شود که تنها پنج هزار تخت تحویل داده شد.

وی میزان مطالبات وزارت بهداشت و درمان را 10 هزار میلیارد تومان عنوان و خاطرنشان کرد: بدلیل تحقق نیافتن این میزان مطالبات، اکنون مطالبات کارکنان و پرسنل وزارتخانه پرداخت نشده است.

هاشمی گفت: با تبدیل اوراق به پول قرار است بزودی هشت هزارمیلیارد تومان دولت به وزارت بهداشت پرداخت و قول آن را هم داده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود, تعداد معتادان تزریقی در کشور را 250 هزار نفر برشمرد.

این وزیر دولت یازدهم گفت: 31 هزار بیمار ایدزی درکشور شناسایی و البته بیماری ایدز کنترل شده است.

هاشمی، معتادان تزریقی را یکی از مهمترین عوامل بیماری ایدز بدلیل تزریق سرنگ آلوده ذکر و اظهار داشت: البته از مردم می خواهیم بطور ویژه راجع به این بیماری مراقبت کنند.

وی در ادامه بدون اشاره به نام فردی، خاطرنشان کرد: سه شب پیش یکی از هم لباسان ما در صدا و سیما دریافتی پزشکان ایرانی را هفت برابر پزشکان آمریکا گفته در حالیکه چنین چیزی اصلا صحت ندارد و حتی کسی از وی نپرسید بر اساس کدام مدرک و سند این حرف را می زنید.

وزیر بهداشت دولت تدبیر با اظهارنگرانی خود از چنین مصاحبه هایی، تصریح کرد: 75 درصد اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران کمتر از 20 میلیون حقوق دارند و این اساتید ، حتی مطب هم ندارند.

هاشمی افزود: روحانی، قاضی، پلیس، پزشک، معلم و بازاری دارای احترام بوده زیرا که اینها سرمایه این مملکت هستند و نباید به آنها بی احترامی کرد.

وی از وعده تحویل 21 هزار تخت بیمارستانی تا پایان عمر دولت یازدهم خبرداد و یادآورشد: تاکنون 10 هزار تخت تحویل و بطور شبانه روزی در حال کار برای تحویل بقیه هستیم.

وزیر دولت یازدهم در ادامه تعداد پرونده‌های بهداشتی الکترونیکی را 50 میلیون پرونده و اظهارداشت: 10 سال قول داده شد که این پرونده‌ها تشکیل اما اکنون این پرونده‌ها تشکیل شده‌اند.

هاشمی گفت: 75 درصد مرگ و میرها در ایران مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است.

وی در بخشی از سخنان خود ، مجموع اعتبارات کشور را 210 هزار میلیارد تومان ذکر و یادآور شد: از مجموع این اعتبارات، 190 هزار میلیارد تومان مربوط به حقوق و مزایا و سایر موارد دیگر است.

وزیر بهداشت و درمان دولت یازدهم گفت: از 20 هزار میلیاردتومان باقیمانده، 10 هزار میلیاردتومان مربوط به بدهی دولت قبل و 10 هزار میلیارد تومان دیگر هم برای امورات عمرانی است.

هاشمی افزود: با دعا، ثنا، ان شاءالله و ماشاالله کار درست نمی‌شود و باید چرخه ناسالم مشکلات پزشکی و بهداشتی کشور برطرف شود.

بیمارستان حقوق دانشگاه علوم پزشکی تهران مسکن مهر معتاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر