کد خبر: 420012 A

وزیر آموزش پرورش مطرح کرد:

وزیر آموزش و پرورش درباره شبهه ایجاد شده در رسانه‌ها مبنی بر حذف درس شهید محمد حسین فهمیده از کتب درسی گفت: درس شهید فهمیده از کتب درسی حذف نشده و تنها از پایه‌ای به پایه دیگر منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، علی اصغر فانی در اجلاسیه شهدای‌فرهنگی و دانش‌آموزان شهید استان در قالب کنگره 3 هزار شهید خراسان شمالی در بجنورد برگزار شد، گفت: جابجایی درس شهید فهمیده بین دروس و یا پایه‌ها صورت گرفته ، اما اصل تغییری نداشته و حتی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تقویت شده است.

وی با بیان اینکه سوء تفاهم در بعضی از رسانه‌ها در رابطه با شهید محمد حسین فهمیده صورت گرفته بود، تاکید کرد: باید این نکته را عرض کنم که برنامه درسی آموزش و پرورش به عنوان یک سیستم در 12 کلاس درس و دروس مختلف تعریف می‌شود.بعضی وقت‌ها مولفین کتاب ترجیح می‌دهند این مطلب از پایه ای به پایه دیگر یا از درسی به درس دیگر منتقل شود.

فانی ادامه داد: بر اساس نظام سند تحول نظام آموزشی، وظیفه و تکلیف آموزش و پروش کشور تربیت نسل است.

 وی با بیان اینکه ویژگی‌هایی که در این سند آمده مفصل است، افزود: تربیت انسان موحد،مومن، متعهد به مسئولیت‌ها و وظایف در برابر خدا و خود، حقیقت جو و عاقل از جمله بندهای اشاره شده در این سند است.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: آموزش و پرورش در سراسر دنیا کارکردهایی مشترک دارد که یکی از کارکردهای آموزش و پروش انتقال فرهنگ از نسلی به نسل بعد است.

فانی فرهنگ را مجموعه ای از ارزش‌ها، هنجارها، عادات و رفتارهای پسندیده ذکر کرد و تصریح کرد: آموزش و پرورش از طریق تالیف کتاب‌های درسی، برگزاری مراسم، اردوها، یادواره شهدا، اهدای تندیس ها، انجام پروژه‌های دانش آموزی با موضوع ایثار و شهادت، تجلیل و تکریم از ایثارگران و پیگیری مسائل حقوقی جامعه ایثارگر بدنبال انتقال این فرهنگ است.

وی با اشاره به اینکه یک سوم پرسنل آموزش و پرورش در سراسر کشور از جامعه ایثارگر و خانواده شهدا هستند، گفت: 15 هزار فرزند شهید در آموزش و پروش کشور وجود دارد و به جرات می‌توان گفت بیشترین فراوانی را در بین پرسنل آموزش و پرورش ایثارگران و خانواده معزز شهدا تشکیل می دهند.

وی با بیان اینکه 71 شهید معلم و 417 شهید دانش آموز خراسان شمالی الگویی برای دانش آموزان و معلمین و فرهنگیان هستند، گفت: اگر توفیقاتی در برنامه های تربیتی و رفتاری در آموزش و پرورش کشور داریم به برکت خون این شهداست.

وی گفت: سال گذشته غریب به 700 هزار دانش آموز به اردو های راهیان نور اعزام شدند و این یک افتخاری است چراکه هر دانش آموز در اردوی راهیان نور سفیری از انقلاب اسلامی در خانواده، محله و مدرسه است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: دستگاه تعلیم و تربیت‌کشور که وظیفه تعلیم تربیت 13.5 میلیون دانش‌آموز را دارد باید در تقویت روحیه ایثار و شهادت و گذشت و جانفشانی و حفظ ارزشها، ایران و اسلام کوشا باشد لذا آموزش و پرورش هم در برنامه های درسی و هم در فوق برنامه ها و مجلات کمک آموزشی با 40 میلیون نسخه در سال تلاشش بر این بوده این فرهنگ را تقویت کند.

وی خاطر نشان کرد:  در دو سال اخیر وزارت آموزش و پرورش به عنوان دستگاه برتر در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت شناخته شده است.

آموزش و پرورش انقلاب اسلامی معلم وزارت آموزش و پرورش روزنامه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر