کد خبر: 425062 A

استاندار گلستان در دیدار با سفیر قزاقستان؛

ایلنا: استاندار گلستان گفت: گلستان باید آمادگی لازم را برای گردشگری سلامت در خود ایجاد کند و مبحث گردشگری سلامت بین دو کشور ایران و قزاقستان باید تقویت شود.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گلستان، حسن صادقلو در دیدار با «اﻣﺮﻳﻒ ﺑﻐﺪاد ﻛﻮﻟﺘﺎﺋﻮﻳﭻ» سفیر جمهوری قزاقستان، تصریح کرد: هنوز پیشنهادی مبنی بر لغو روادید برای ارتباط بیشتر با جمهوری قزاقستان وجود ندارد و ممکن است در بخش توریست در آینده این مهم اتفاق بیفتد که البته ما به دنبال این هستیم که مذاکرات بین گلستان و قزاقستان به نتیجه عملی برسد.
 
وی‌با اشاره به اینکه تاکنون چهار ملاقات با سفیر قزاقستان در استان گلستان‌داشته‌ایم، تاکید کرد: نسبت به مباحث مطرح شده حساس هستیم و به دنبال این هستیم که بحث‌ها بین گلستان و قزاقستان منتج به نتیجه عملی شود.
 
استاندار گلستان با بیان اینکه مباحث مطرح شده برای افزایش روابط تجاری می‎تواند امروز به صورت یک پروتکل و یک تفاهم‌نامه تنظیم شود، افزود: امیدواریم سفیر قزاقستان زمینه‌های این اقدام را فراهم آورد و این اتفاق هرچه سریع تر رخ دهد.
 
وی افزود: در روابط گلستان با قزاقستان گام نخست نقشه راه بین ایران و قزاقستان و در بحث مواد معدنی و همکاری‌های اقتصادی که باید بخشی از آن در گلستان اجرا شود امیدواریم هرچه سریع‌تر به نتیجه برسیم.

صادقلو ادامه داد: ارتباط استان گلستان با قزاقستان از نظر صادرات در سال گذشته 12 درصد افت داشته است و باید این مهم را بررسی کرد و کاری کنیم که روابط تجاری فی ما بین رشد داشته باشد.
 
وی به برگزاری جشنواره اقوام در دی‌ماه اشاره کرد و از سفیر قزاقستان برای حضور در این جشنواره دعوت کرد و درخواست کرد برای بین المللی شدن این جشنواره به استان گلستان کمک کند.
 
استاندار گلستان یادآور شد: اقوام فرهنگ‎های خودشان را در این جشنواره نشان می‎دهند و دانش‎های خود را به معرض نمایش می‎گذارند.
 
وی با بیان اینکه قزاقستان سرمایه‎گذارانی دارد که تمایل دارند در دیگر کشورها سرمایه‎گذاری کنند، ادامه داد: در بحث راه‎آهن و راه و در بحث‎های مختلف این آمادگی همکاری در گلستان وجود دارد و خوشبختانه ارتباط ریلی، دریایی و هوایی بین ایران و قزاقستان می‌تواند موجبات ارتقا این روابط را بوجود آورد.
 
وی به انتقال مازاد محصول استان گلستان به قزاقستان اشاره کرد و افزود: سرمایه‎گذاری از کشور قزاقستان به دنبال این مهم است که در این رابطه در استان گلستان سرمایه‎گذاری داشته باشد و ما نیز تمهیداتی برای تهیه زمین اندیشیده‎ایم.
 
 همچنین در این دیدار که با حضور مدیران ارشد استان گلستانی همراه بود،«اﻣﺮﻳﻒ ﺑﻐﺪاد ﻛﻮﻟﺘﺎﺋﻮﻳﭻ» سفیر جمهوری قزاقستان در ایران بر تحکیم روابط تجاری بین کشورش و استان گلستان تاکید و ابراز امیدواری کرد سطح روابط و مبادلات اقتصادی فی مابین افزایش یابد.

ایران زمین سلامت قزاقستان گردشگری سلامت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر