کد خبر: 434177 A

مدیرکل اوقاف و امور خیریه زنجان خبرداد:

مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان زنجان با اشاره به اینکه ۷۵ درصد از موقوفات استان سنددار است، گفت: به زودی جشن سنددار شدن تمام موقوفات استان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، احمد نیکنام، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان امروز شنبه (13 آذر) درجمع خبرنگاران با تبریک هفته وقف گفت: امید می‌رود بتوان از درآمد موقوفات به خودکفایی فرهنگی دست پیدا کرد.

حجت الاسلام نیکنام، با تشریح عملکرد اوقاف و امور خیریه استان در حوزه های فرهنگی، بهره وری موقوفات، ثبتی و حقوقی موقوفات و معاونت پشتیبانی و توسعه افزود: مدیریت منابع انسانی و تجهیزات ادارای در این مجموعه به جهت شبکه اتوماسیون اداری مربوط به موقوفات اختصاصی است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه بخشی از منابع اوقاف و امور خیریه از محل منابع دولتی و بخشی از موقوقات تامین می شود، ادامه داد: استان زنجان به جهت رتبه بندی جزو استان های گروه ج است و تعداد موقوفات و عادیدات آن پایین است، در تامین برخی از اعتبارات با مشکل مواجه می شود.

وی به حوزه فرهنگی و فعالیت های مربوط به آن هم اشاره کرد و یادآور شد: یکی از برنامه های مهم اوقاف و امور خیریه اجرای طرح آرامش بهاری همزمان با آغاز سال است.

حجت الاسلام نیکنام ادامه داد: طرح آرامش بهاری در 47 بقعه و امامزاده استان زنجان با برگزاری خیمه‌های معرفت، اعزام مبلغ و مشاوره برای توسعه و ترویج فرهنگ وقف همه ساله اجرا می شود.

وی به طرح بصیرت عاشورایی به عنوان یکی از برنامه های فرهنگی اوقاف و امور خیریه اشاره کرد و ادامه داد:  اوقاف و امور خیریه استان زنجان نظارت بر برنامه های ماه محرم حسینیه و زینبیه اعظم را برعهده دارد.

این مقام مسئول به اجرای طرح اطعام در امامزاده سید ابراهیم زنجان به مدت پنج روز اشاره کرد و افزود: امسال 16 مبلغ به دبیرستان ها و هنرستان های شبانه روزی برای توسعه و ترویج سبک زندگی اسلامی اعزام شدند.

وی به اجرای نیات به عنوان یکی دیگر از رسالت های این مجموعه اشاره کرد و یادآور شد: در 2 سال گذشته موقوفات جهش قابل توجهی داشت که از آن جمله می توان به اهدای کیف و تجهیزات مدرسه به تعداد 900 بسته بین دانش آموزان، توزیهع غذا به تعداد 930 بسته در شهر قیدار، پخش غذا بین نیازمندان، پرداخت 900 میلیون تومان برای حوزه های علمیه اشاره کرد.

حجت الاسلام نیکنام با یادآوری اینکه همه ساله مسابقات قرآنی با حضور گسترده فعالان قرآنی از سوی این مجموعه برگزار می شود، ادامه داد: طرح تربیت حافظ قرآنی از دیگر برنامه‌های اوقاف و امور خیریه استان زنجان است که براساس سهمیه تعیین شده برای استان 5 هزار و 500 نفر در این طرح شرکت کردند.

تشکیل کلاس های قرآنی، اعطای کمک جهیزیه برای 130 خانواده، پخت 14 دیگ آش نذری در دهه ولایت، استقرار موکب اربعین اوقاف و امور خیریه استان زنجان ارائه خدمات به زائران از دیگر اقدامات حوزه فرهنگی اوقاف و امور خیریه استان زنجان اعلام شد.

به گفته وی، موقوفات و تصرفات آن که از زمان نادرشاه تا قبل از پیروزی انقلاب به وفور دیده می شد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با تلاش متولیان به کمترین میزان رسیده است و در حال حاضر 75 درصد از موقوفات استان زنجان سند دار شده است.

حجت الاسلام نیکنام خطاب به مردم استان زنجان خواستار همراهی و همکاری به این مجموعه برای جمع آوری سندهای موقوفات شد و ادامه داد: به زودی جشن سنددار شدن تمام موقوفات استان برگزار می شود.

وی به فعالیت های معاونت بهره وری اوقاف و امور خیریه استان زنجان اشاره کرد و ادامه داد: این مجموعه مدیریت عواید حاصل از موقوفات را برعهده دارد و 30 درصد از برنامه تدوین شده جلوتر است.

اوقاف زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر