کد خبر: 435144 A

مجری فازهای 17 و 18 پارس‌جنوبی خبرداد:

ایلنا: مجری فازهای 17 و18 پارس جنوبی گفت: تولید و ارسال گاز سکوی ١٨B با ظرفیت 500 میلیون فوت مکعب به پالایشگاه فازهای 17و 18 پارس جنوبی آغاز شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، حسن بویری گفت: بهره برداری از این سکو ، مجموع تولیدات بخش فراساحل این فازها را به حدود ٤٣ میلیون مترمکعب در روز افزایش می‌دهد.
 
 بویری اعلام کرد: با استفاده از منابع گازی سکوی 18B ، روزانه حدود٥٠٠ تن اتان و ٢٠ هزار بشکه میعانات گازی به تولید محصولات این فازها افزوده می‌شود.
 
وی با اشاره به اینکه عرشه ١٨B پارس جنوبی مرداد ماه امسال در موقعیت جکت این سکو در دریا نصب شده بود، عنوان کرد: ارسال منابع گازی عرشه ١٨B از مسیر ٣٢ اینچ خط لوله دریایی به پالایشگاه این فازها پس از تکمیل خط لوله دریایی درون میدانی این سکو صورت گرفته است.
 
به گفته بویری ، برداشت گاز ازاین سکو درحالی آغاز شده که عملیات هوک آپ ، پیش راه اندازی و راه‌اندازی آن ، دو ماه پس از عملیات نصب به پایان رسیده و در انتظار تکمیل خط لوله دریایی درون میدانی از سکوی ١٨B به سکوی ١٨A بوده است.
 
سکوی ١٨B پارس جنوبی پس از ٦٢ روز کاری با ثبت رکوردی جدید در عملیات هوک آپ ( یکپارچه سازی چاه با سکو و اتصالات) ، سوم آبان ماه امسال راه اندازی شده بود.
 
این سکو با تلاش متخصصان مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) در یارد صنعتی بندر عباس ساخته شده است.
 
مجری فازهای 17و18 گفت: از زمان شروع راه اندازی مرحله‌ای این فازها تاکنون، حدود 12،5 میلیارد مترمکعب گاز ، 9،5 میلیون بشکه میعانات گازی ، ٢٦٠ هزار تن اتان و حدود ٣٠٠ هزار تن پروپان و بوتان تولید شده است.
 
٢٧ مهرماه نیز سکوی ١٧B(دومین عرشه اقماری ، آخرین سکوی فازهای ١٧و١٨ پارس جنوبی) پس از عملیات ساخت، در یارد بندر عباس بارگیری و آماده انتقال به موقعیت فراساحل این فاز‌ها شد.
 
مجری فازهای 17و18 افزود: این سکو آماده نصب شده اما اکنون منتظر شرایط مطلوب آب و هوایی برای قرار گرفتن بر روی جکت است.
 
پیش‌بینی شده است این سکو تا اوایل اسفندماه سال جاری با ظرفیت ۵٠٠ میلیون فوت مکعب به بهره‌برداری برسد.
 
به گفته بویری درحال حاضر روزانه 40 میلیون متر مکعب گاز در پالایشگاه فازهای 17و18 شیرین سازی و به شبکه سراسری ارسال می شود که از این میان 30 میلیون متر مکعب از سکوهای 17 و18 A و حدود 12 میلیون متر مکعب هم از فازهای 6، 7 و 8 دریافت می شود.
 
با نصب و راه اندازی سکوی 17B ، پروژه فازهای 17 و18 پارس جنوبی بطور کامل و با ظرفیت طراحی شده به بهره برداری میرسد.

ایران پارس جنوبی روابط عمومی فوت گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر