کد خبر: 435254 A

معاون استاندار گلستان خبرداد:

ایلنا: معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار گلستان از سفر سه روزه هیات تجاری استان به ریاست استاندار به کشور قزاقستان خبر داد .

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی استانداری گلستان، محمود ربیعی اظهار داشت: در این هیات، 30 نفر شامل تجار و بازرگانان در حوزه‌های مختلف از جمله موادغذایی،صنعتی، مدیران‌دستگاه‌های مربوطه بخش دولتی و خصوصی و 2 مدیر شعب بانکی استان و نمایندگان مردم شهرستان‌های گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی، استاندار را همراهی می‌کنند.
 
به گفته وی، هدف از سفر هیات تجاری گلستان به قزاقستان، پیگیری و شتاب دادن به اجرای تفاهم نامه‌های امضا شده میان مسئولان استان گلستان و منگستائو قزاقستان در حوزه‌های راه آهن، شیلات، گردشگری، ترانزیت کالا از جمله گندم و کشت فرا سرزمینی است.
 
به گفته ربیعی؛ پیرو دعوتنامه استانداری منگستائو ـ جمهوری قزاقستان مقرر است این هیات 16 الی 21 آذرماه به آکتائو کشور قزاقستان اعزام شوند.
 
وی خاطرنشان کرد: این هیات در حاشیه سفر مذکور، روز سه شنبه 6 دسامبر 2016 از ساعت 16 لغایت 21 چهارشنبه 7 دسامبر 2016، در باکو آذربایجان نیز توقف خواهند داشت.
 
 گلستان با یک میلیون و 900 هزار جمعیت علاوه بر خواهرخواندگی با منگستائو و فعالیت سرکنسولگری قزاقستان در گرگان قرابت‌های دیگری هم از گذشته با این کشور دارد چراکه نزدیک به 1500 خانوار قزاق با جمعیتی قریب به شش‌تا هشت‌هزار نفر از گذشته‌های دور به این استان مهاجرت‌کرده و ساکن شده‌اند.
 
علاوه بر این گلستان جزو نزدیک‌ترین استان‌های ایران با کشور قزاقستان محسوب می‌شود و این جایگاه مطلوبی در راستای توسعه همکاری‌ها وارتباطات بین دو کشور نیز است.
 
ارتباط ریلی از طریق خط آهن بین المللی ایران - ترکمنستان - قزاقستان، دریایی از طریق خزر و خط هوایی اکتائو - گرگان از مزیت های ایجاد شده در توسعه روابط بین گلستان و قزاقستان بوده که در دولت تدبیر و امید عملیاتی شده است.
 
جمعیت قزاقستان 16 میلیون و 600 هزار نفر، زبان رسمی آن قزاقی و روسی و واحد پول این کشور تِنگه است.

پول قزاقستان گردشگری مجلس شورای اسلامی بخش دولتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر