کد خبر: 443866 A

شرکت ملی گاز اعلام کرد:

شرکت ملی گاز ایران از اتخاذ تمهیدات لازم در خصوص تامین نیاز استان‌های شمالی در پی قطع گاز وارداتی از ترکمنستان خبر داد.

به گزارش ایلنا از رشت،  متن بیانیه رسمی شرکت ملی گاز ایران به شرح زیر است:

به آگاهی ملت شریف ایران می رساند براساس قراردادی که از بیست سال پیش میان شرکت ملی گاز ایران و شرکت ترکمن گاز منعقد شده است بخشی از گاز مصرفی مناطق شمالی با واردات از این کشور تأمین می شود.

اما در طول این مدت هر از گاهی رفتارهایی مغایر با اصول قرارداد از شرکت ترکمنی سر زده است که مهمترین آن قطع جریان گاز در اوج سرمای سال 86 بود که متأسفانه منجر به پذیرش خواست نامعقول شرکت ترکمن گاز و ا فزایش 9 برابری قیمت گاز شد.

در 3  سال اخیر و با تلاش‌های صورت گرفته خوشبختانه مبالغ مربوط به خرید گاز به طور کامل به شرکت ترکمن پرداخت شد و مذاکرات برای چگونگی بازپرداخت بدهی های گذشته با حفظ ادعاهای ایران مبنی بر خسارت کمی و کیفی نیز آغاز شد که در مذاکرات اخیر مورد توافق طرفین قرار گرفت.

اما شرکت ترکمن گاز بطور ناگهانی و خارج از توافق بعمل آمده به صورت غیر منطقی و در اقدامی مغایر با چارچوب قرارداد بار دیگر با آغاز فصل سرما با این ادعا که باید مبلغ مورد مناقشه و اختلاف را به سرعت دریافت کند ، از صبح امروز اقدام به قطع گاز ارسالی به ایران کرده است.

از آنجا که این رفتار شرکت ترکمن گاز خلاف قرارداد فی مابین دو شرکت است، ما همچنان بر موضع به حق خود پافشاری کرده و ضمن درخواست از عموم مردم برای مصرف بهینه گاز، اعلام می‌داریم در سایه سخت کوشی پرسنل زحمتکش صنعت نفت در سه سال اخیر میزان تولید گاز به حدی افزایش یافته که دیگر نیازی به واردات نداشته و صرفاً با صرفه‌جویی در نیروگاه‌ها و صنایع و بخش خانگی در فصل زمستان می توان آن را جبران کرد.

همچنین به آگاهی می رسانیم حجم کل گاز دریافتی از ترکمنستان در حدود 2 درصد از کل گاز تولیدی کشور که به میزان 700 میلیون مترمکعب می باشد، بوده و همکاران ما در صنعت نفت و شرکت گاز تمهیدات لازم را برای جلوگیری از بروز مشکل در شبکه گاز خانگی استانهای شمالی در دوره سرما در نظر گرفته اند و با یاری خداوند و همراهی مردم این دوره سرما نیز سپری خواهد شد.

ایران ترکمنستان سرما گاز واردات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر