کد خبر: 449260 A

سرپرست میراث فرهنگی بوشهر خیرداد:

ایلنا: سرپرست اداره کل میراث فرهنگی بوشهر از آزادسازی حریم بنای کوشک اردشیر در دشتستان خبرداد.

به گزارش ایلنا، ناصر امیرزاده گفت: با تملک زمین اطراف این اثر تاریخی می‌توانیم از آن حفاظت کنیم.

 امیرزاده افزود: کوشک اردشیر بنایی از دوره اول ساسانی در منطقه پشت پر از توابع بخش ارم در شهرستان دشتستان واقع شده و در فهرست اثار ملی به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: این اثر ارزشمند دارای ایوان‌ها، فضای گنبددار و نیز تزیینات دندانه موشی و دیگر ساختارهای معماری دوره ساسانی است و عناصر معماری آن به کاخ ساسان در فیروزآباد استان فارس شباهت دارد.

امیرزاده بیان کرد: استحکام بخشی این اثر در سال‌های 93 و 94 از محل اعتبارات استانی و ملی صورت گرفت و امسال هم 2 میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی برای تملک عرصه و حریم این اثر و اجرای بخشی دیگر از عملیات ساماندهی و مطالعات بازشناسی و بازخوانی فضاهای موجود در نظر گرفته شده است که با تخصیص اعتبار، این کارها شروع می‌شود.

بخش ارم که بنای تاریخی کوشک اردشیر در آن قرار دارد، منطقه‌ای کوهستانی است که با 20 هزار نفر جمعیت در 75 کیلومتری شمال برازجان مرکز شهرستان دشتستان قرار دارد.

در شهرستان دشتستان بیش از 70 اثر تاریخی و گردشگری به ثبت ملی رسیده است. از جمله این آثار می‌توان به گوردختر از آثار دوره ساسانی و کاخ کوروش و بردک سیاه از آثار دوره هخامنشی اشاره کرد.

استان فارس گردشگری معماری دشتستان تملک زمین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر