کد خبر: 453549 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

عضو شورای شهر یزد با اشاره به برگزاری جشن سده گفت: این مراسم امشب متفاوت تر از سال‌های گذشته و با یک دقیقه سکوت آغاز خواهد شد.

سپنتا نیکنام در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، اظهار داشت: جشن سده یا جشن پیدایش آتش یکی از جشن‌های باستانی ایرانیان است که اخیرا نیز به ثبت ملی رسیده و نظیر جشن نوروز متعلق به تمامی ایرانیان با هر دین و مذهبی است. 

نیکنام با بیان اینکه از برگزاری مداوم این جشن در کرمان یک قرن می‌گذرد، افزود: جشن سده همزمان در اقصی نقاط ایران مانند تهران، شیراز، کرمان ، اصفهان و یزد برگزار می‌شود و از آئین و رسوم خاصی نیز تشکیل شده است.

وی درباره جزئیات برگزاری این جشن خاطرنشان کرد: این مراسم در محوطه‌ای به صورت عمومی برپا می شود و تمامی مردم با جمع آوری هیزم بعد از اوستاخوانی موبدان، هیزم‌هایی را که به صورت خرمن روی هم انباشته شده‌ را آتش می‌زنند. 

عضو شورای شهر یزد عنوان کرد:جشن سده امسال به دلیل شهدای آتش‌نشان پلاسکو و مردم سیل‌زده سیستان و بلوچستان به شکوه همه ساله برگزار نخواهد شد و بنا به دلایلی جشن امسال سده تنها بین زرتشتیان برگزار می‌شود و جنبه عمومی ندارد.

یزد

نیکنام افزود: مجوز رسمی برگزاری این مراسم از سوی استانداری و مسئولان استان صادر و در تقویم زرتشتیان این روز تعطیلی رسمی اعلام شده چرا که این جشن برای ما جشن بزرگ و مهمی محسوب می‌شود.

وی در پایان گفت: قرار در حاشیه این مراسم از سوی انجمن‌های جامعه زرتشتیان یزد لوح تقدیری به آتش‌نشانان حادثه ساختمان پلاسکو اهدا شود.

سیستان و بلوچستان سیل شورای شهر یزد برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر