کد خبر: 462780 A

شهرداری اصفهان در کنفرانس ملی روز مهندسی:

سیزدهمین کنفرانس ملی روز مهندسی با شعار تفکر مهندسی راهبرد رشد و توسعه پایدار در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.

به گزارش ایلنا، شهردار اصفهان در این همایش ضمن گرامیداشت روز مهندس با بیان اینکه میلیاردها سال از تشکیل کره‌زمین میگذرد اما 250 هزار سال برای رسیدن جمعیت یک هزارو 800 نفری کره زمین به یک میلیارد نفر زمان صرف شده  این در حالیست که براساس اعلام رسمی سازمان‌ملل تنها در طول چند اخیر این جمعیت به بیش از 7 میلیارد رسیده است.

مهدی جمالی‌نژاد تصریح کرد: میلیاردها سال زمان برای تشکیل یک سانتیمتر خاک زمان صرف شده در حالی‌که در کسری از زمان هزاران متر مکعب از خاک تغییر کاربری پیدا کرده و از بین می‌رود که از این پدیده به عنوان دیدار با ابر تغییرات یاد می شود و در این مدت اندک شاهد ابر تغییرات هستیم.

شهردار اصفهان با بیان اینکه تمام این رخدادها و رویدادها تغییرات بسیار شگرف و عظیمی را بر انسان‌ها، استراتژی‌ها، سیاست‌ها، کسب کار و توسعه می‌گذارد، افزود: با وجود این رویدادها شهرها و کشورهای مختلف دنیا باید با چالش‌های بسیار عظیمی دست و پنجه نرم کنند. و به این باور برسیم که در هزاره سوم و قرن 21 تمامی کشورهای جهان با تغییرات بسیار بزرگی روبرو بوده  به گونه ای که برای مقابله با اثرات سوء آن آمادگی ‌های لازم در این زمینه نیاز است. امروزه نشانه‌هایی از تحولات گسترده در فضاهای شهری را شاهد هستیم که این تحولات نیاز به نگاه تازه دارد.

جمالی نژاد اظهار داشت:  مهندسین با بررسی فرایندها ارزش افزوده بیشتری را در این زمینه خلق می‌کنند. به همین دلیل در هزاره جدید در خلق این ارزش‌ها نیاز به باز مهندسی داریم.

وی با بیان اینکه بحران‌های پیش رو در شهرها بسیار زیاد است، یادآور شد: برای مقابله با بحران‌هایی مانند مسائل زیست‌محیطی، آلودگی هوا، ریزگردها، خشکسالی، ترافیک، فرونشست زمین و بحران‌های شهری نیاز به همراه و همدل شدن تمامی اقشار جامعه و دستگاه‌های اجرایی با یکدیگر را دارد.

شهردار اصفهان گفت: برای حرکت از سمت فن‌آوری‌های سخت به سمت فن‌آوری‌های نرم باید شهری با مهندسی‌ فرهنگی، مهندسی خدمات‌شهری، مهندسی بحران، مهندسی مالی، فناوری عمران، آینده‌نگاری و آینده پژوهی، شهر و مهندسی دانش و  غیره داشته باشیم و در این راه  تعامل مهندسان با مدیران شهری بسیار مهم است.

وی افزود: در شهرداری اصفهان و در برنامه 1400 این دغدغه‌ها وجود داشته تا اصفهان 1400  به شهری دانش‌محور و شهری با صنایع دانشی تبدیل شود. نگاه شهرداری به توسعه شهر یک نگاه پایدار بوده که نه تنها توسعه سخت‌افزاری بلکه توسعه نرم‌افزاری نیز در آن دیده شده است.

شهردار اصفهان مهدی جمالی نژاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر