کد خبر: 462786 A

احمد مازنی در دانشگاه گلستان:

نماینده مردم تهران گفت: انقلاب نباید متعلق به یک قشر خاص باشد. کشور متعلق به همه است و همه باید احساس کنند در سرمایه‌گذاری آزادند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین مازنی در مراسم "بازخوانی شعار امید و آرامش و رونق اقتصادی" که توسط انجمن اسلامی دانشگاه گلستان برگزار شد، گفت: این شعار نیاز به مجال و مرور بیشتری دارد. موقعیت و فضایی که سال 92 و در ادامه آن سال 94 قرار گرفتیم شرایطی بود که سال 88 اتفاق افتاد. فضایی که به‌نوعی همه گروه‌های وفادار به جمهوری اسلامی و علاقه‌مند به سرنوشت ایران دچار یأس شده بودند.

وی ادامه داد: بدون اینکه بخواهیم به گذشته برگردیم و قصورها و تقصیرها را بازنگری کنیم و ببینیم چه کسی تقصیر بیشتری داشته؛ اشتباهاتی که به‌نوعی از همه سر زده بود. این اشتباهات جامعه را به سمتی برد که یأس و نومیدی بر جامعه حاکم شد.

مازنی تصریح کرد: سال 92 با حضور حسن روحانی در عرصه انتخابات، فضا تلطیف شد و به نوعی فضای امید هم در عرصه داخلی و هم در عرصه بین‌المللی نسبت به ایران و سرنوشت ایران ایجاد شد و در ادامه ما راهی جز تداوم این راه نداشتیم، راهی که باید امید در جامعه تعمیق پیدا می‌کرد.

نماینده‌تهران افزود: برای رسیدن به این نقطه باید یک مساله میان تمام عناصر تاثیرگذار در جامعه مورد توافق قرار می‌گرفت و آن اینکه ما به اصل انتفاع همگانی معتقد باشیم. انتفاع همگانی یعنی اینکه ایران متعلق به همه ایرانیان است. انتفاع همگانی یعنی اینکه میراث بزرگ انقلاب اسلامی متعلق به همه ایرانیان است. انتفاع همگانی یعنی پذیرفتن حق همه کسانی که قبل از انقلاب و پس از انقلاب برای شکستن استبداد داخلی و استیلای خارجی و بعد در جنگ تحمیلی و دفاع مقدس نقش ویژه‌ای ایفا کردند.

عضو کمیسیون فرهنگی اضافه کرد: ضمن پذیرش این حق و جایگاه برای انسان‌های ایثارگر و فداکار و مجاهد اما باید به نوعی تعریف شود که میراث انقلاب متعلق به همه ایرانیان است و همه احساس کنند نسبت به این میراث مسئول‌اند و باید این میراث را حفظ کنند. جایگاه مجاهدان فی سبیل‌الله در زندان‌های رژیم طاغوت و ترورهایی که منافقان بدتر از داعش راه انداختند؛ جایگاه آنها باید به عنوان پیشکسوت مورد توجه باشد اما انقلاب نباید متعلق به یک قشر خاص باشد. کشور متعلق به همه است و همه باید احساس کنند در سرمایه‌گذاری آزادند. پرچم ایران متعلق به همه ایرانیان است. وقتی سرود جمهوری اسلامی در یک صحنه بین‌المللی به گوش می‌رسد هر جا که موفقیت ایرانیان وجود داشته باشد همه ایرانیان احساس سربلندی کنند.

عضو فراکسیون امید گفت: همه اقوام ایرانی باید احساس سربلندی کنند. در اینکه میراث بزرگ انقلاب اسلامی متعلق به همه مردم است، همه احساس سر بلندی کنند. حتی اقلیت‌های غیر مسلمان ساکن ایران همه این حس را داشته باشند. به احساس انتفاع همگانی نیاز داریم.

این نماینده مجلس تصریح کرد: بعضی می‌خواهند منافع سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، امکانات و فرصت‌هایی که در عرصه‌های مختلق مطرح است را متعلق به یک گروه خاص کنند. یک عده محدود و معدود و به مردم هم بگویند 22 بهمن شد بیایید و برای ما شعار بدهید و حالا اگر حجاب‌تان هم آن روز درست نبود اشکالی ندارد. برخی این‌طور تقسیم می‌کنند.

وی متذکر شد: دفاع مقدس و شهادت، مجروحیت و شکنجه‌های قبل از انقلاب مال شما اما پست مختصری هست در مجلس، دولت، قوه‌قضاییه یا دستگاه‌های مختلف؛ مال دنیا هم که چرک کف دست است و پست و مقام هم به هیچ‌کس وفا نمی‌کند، این‌ها را برای ما بگذارید. این‌طور نمی‌شود. انتفاع همگانی یعنی اینکه همه در چهارچوب آزادی اندیشه و گفت‌وگوی منطقی و رعایت قانون در عرصه عمل از همه امکانات به‌صورت برابر بهره‌مند باشند. امتیازاتی اگر هست باید در چهارچوب قانون تعریف شود. اگر چنین شد همه احساس مالکیت می‌کنند.

مازنی همچنین اظهار داشت: نظرسنجی از جمعیت داوطلبان هلال‌احمر در این چند روز که مردم در جاده‌ها در برف گیر کرده بودند انجام شد. اکثر امدادگران گفته بودند حتی از ما تشکر هم نشد چون تصور مردم این است که حقوق می‌گیرید و وظیفه‌تان را انجام می‌دهید. امدادگر چقدر حقوق می‌گیرد؟ آتش‌نشانی که در پلاسکو جان می‌دهد برای نجات مردم چقدر حقوق می‌گیرد؟ اقشار مستضعفی که در این جامعه هستند حقوق‌شان چقدر با اقساط ماهانه‌شان هماهنگ است؟ این فرهنگ که از ماشین پیاده شویم و یک خدا قوت به امدادگر بگوییم ضعیف شده است. این به‌دلیل این است که ما احساس تعلق همه‌گانی و احساس مالکیت نداریم. فرافکنی می‌کنیم و می‌گوییم دیگران باید مشکل ما را حل کنند.

او ادامه داد: زمانی امید ایجاد می‌شود که اصل انتفاع همه‌گانی ایجاد شود. همه احساس کنند مملکت متعلق به آنها است. این یک حس عمومی است. سال 57 که انقلاب پیروز شد اگر دو راننده تصادف می‌کردند پیاده شده با هم روبوسی می‌کردند. اما الان اگر یک خط روی ماشین کسی بیفتد راه را می‌بندند و می‌گویند باید پلیس بیاید و جریمه را مشخص کند.

رییس کمیته فرهنگی مجلس دهم تاکید کرد: ما همان ملتی هستیم که بچه‌های ما دوران دفاع مقدس برای رفتن روی مین با هم مسابقه می‌گذاشتند. چه به سر ما آمده؟ اگر ما امروز در این فضا و این جامعه در حال تنفس هستیم وارث ایثارگری‌های شهدا هستیم. آن زمان ما به آن فرهنگ خو کرده بودیم اما امروز چقدر با آن فرهنگ همراه هستیم؟ ایثار کجای زندگی ما جای دارد؟ آنها رفتند تا همه مردم بهره‌مند شوند. از امنیت و آزادی در نظام جمهوری اسلامی بهره‌مند شوند. از استقلال و رشد و رونق اقتصادی بهره‌مند شوند.

مازنی خاطرنشان کرد: بین شادکامی و نشاط و مشارکت سیاسی و اجتماعی رابطه معناداری برقرار است. هر جا جامعه احساس کند حضور او موثر است و رأی او معنا دارد و نظر او محترم است، شادی و نشاط هم در جامعه وجود دارد. هر گاه جامعه شاد و با نشاط باشد، مشارکت سیاسی و اجتماعی هم بالا است. خداوند می‌گوید از من تشکر کنید ولی خدا به تشکر نیازی ندارد؛ می‌خواهد فرهنگ تشکر کردن را جا بیندازد.

وی تصریح کرد: عقلای جامعه سال 92 به این جمع‌بندی رسیدند که اصلاح‌طلب و اصولگرا با هم در یک لیست قرار بگیرند. دکتر عارف به نفع دکتر روحانی کناره‌گیری کرد. آیت‌الله هاشمی(ره) با اینکه رد صلاحیت شد، گفت: به آقای روحانی کمک کنید. مقام معظم رهبری هم فرمودند حتی اگر کسی انقلاب را قبول ندارد بیاید و مشارکت کند. بدون تدبیر رهبر انقلاب این ائتلاف ممکن نبود. اگر این هماهنگی و تدبیر نبود این اتفاق نمی‌افتاد. در ادامه سال 94 برای اینکه مجلس در امتداد امید باشد باز همین هماهنگی و تدبیر و همدلی کمک کرد تا این اتفاق بیفتد. در تهران 30 نفر از کسانی که در لیست امید بودند انتخاب شدند.

نماینده تهران گفت: سال 88 بازی باخت - باخت بود. اصلا نمی‌خواهم قضاوت کنم که چه کسی چقدر مسئول است اما گذشته باید مورد عبرت ما باشد. در گذشته نباید بمانیم و از گذشته باید عبور کرد.

وی اضافه کرد: امروز اصلاح‌طلبان و اصولگرایان دو جریان اصیل درون نظام و وفادار به انقلاب و قانون‌اساسی و اندیشه‌های امام و رهبر انقلاب هستند. ما راهی جز تحمل یکدیگر نداریم. تحمل هم براساس اصل انتفاع همه‌گانی و پذیرش اندیشه مخالف است.

وی با تاکید بر اینکه ما نمی‌توانیم در آرای مردم تاثیرگذار باشیم تا آرا مردم براساس میل و خواست ما باشد، خاطرنشان کرد:  اگر امید و آرامش باشد زمینه برای توسعه، تکامل و تعالی و رونق اقتصادی بوجود می‌آید. در فضای امید زمینه مذاکره بوجود آمد و حداقل نتیجه آن این بود که همه دنیا فهمیدند کشور ما اهل مذاکره و تعامل در چهارچوب احترام متقابل است.

نماینده مردم تهران در ادامه یادآور شد: همه فهمیدند ایران‌هراسی بیهوده بود. تحریم‌ها ظالمانه بود. ما باید اکنون تلاش کنیم این فضای تنفس ادامه پیدا کند. بنده اعتقاد دارم جامعه ما از جهنمی که دیگران برایش فراهم کرده بودند وارد برزخ شد. دشمن دلش می‌خواهد ما را به آن شرایط باز گرداند. دشمن نمی‌خواهد مشکلات ما حل شود.

مازنی همچنین گفت: ما اصلاح‌طلبان و اصولگراها در مجلس رفیق هستیم. باید دنبال راه‌حل برای اعتلای ایران باشیم. قرار نیست کسی مچ‌گیری کند. مجلس دهم یک مجلس عقلایی است. بنده طرح گفت‌وگوی ملی را در پارلمان مطرح کردم چراکه روابط ما سرد شده و مرز منافع‌ملی و منافع جناحی و باندی خلط شده است. ما اهالی یک آبادی هستیم که سر آب با هم اختلاف داریم ولی نمی‌گذاریم جاده درست شود. چرا باید این‌طور باشد؟

نماینده تهران تاکید کرد: ما از مسائل پیچیده نباید شروع کنیم. ما در کشور مشکل کمبود آب داریم. از همین بحث‌های مشترک شروع کنیم، مشکل آب، اشتغال، آسیب‌های اجتماعی و غیره را حل کنیم. در این چهارچوب مسائل پیچیده‌تر هم حل می‌شود. ما اگر بخواهیم شعار امید آرامش و رونق اقتصادی را محقق کنیم باید قاعده بازی برد - برد باشد. مبانی ما قانون‌اساسی، اندیشه امام و سیاست‌های ابلاغی رهبری باشد و روش کار هم گفت‌وگو باشد.

استان گلستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر