کد خبر: 464506 A

استاندار زنجان تاکید کرد:

استاندار زنجان با بیان اینکه این استان با برخورداری از زیربنای مناسب و پایه‌های فکری و فرهنگی قوی و دیرینه خود می‌تواند به عنوان پایلوت فرهنگی کشور معرفی شود، خواستار برنامه ریزی مناسب در این زمینه از سوی متولیان استانی و کشوری شد.

به گزارش ایلنا از زنجان و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری زنجان؛ اسداله درویش امیری در دیدار اعضای انجمن پیشگامان توسعه استان که با حضور پروفسور یوسف ثبوتی و اعضای این انجمن برگزار شد، «روشنفکری» را اساس و پایه تفکر مردم استان زنجان دانست و گفت: اساس فکری و تاریخی مردم زنجان از گذشته تاکنون با باورهای دینی و فرهنگی عمیقی همراه بوده و همواره با داشتن مراجع عظام عالیقدر، استان در مرجعیت صاحب رای به ‌شمار می‌آید.

استاندار زنجان، با تاکید بر اینکه توسعه زنجان تنها با احداث کارخانه، پارک یا اجرای پروژه‌های عمرانی مختلف امکان‌ پذیر نیست، افزود: تشکل‌ها و انجمن‌ها می‌توانند در جهت اجرای برنامه‌های فرهنگی مناسب و به دور از نگاه ‌های سیاسی و جناحی، پیش ‌قدم شده و در فرهنگ‌سازی نقش موثری داشته باشند.

استاندار زنجان نشاط و شادابی موجود در فضای استان زنجان را نسبت به سایر استان‌های کشور مطلوب خواند و گفت: خوشبختانه همانگونه که استان در برگزاری مراسم سوگ و اندوه در ایام حزن ائمه اطهار ظرفیت بالایی دارد، در اجرای برنامه های شاد و نشاط آور نیز نسبت به سایر استان‌های کشور از وضعیت مطلوبی برخوردار است.

درویش امیری وجود فضاهای فرهنگی و تفریحی از قبیل منطقه گردشگری گاوازنگ زنجان را از ظرفیت‌های بالای استان برشمرد و خاطر نشان کرد: باید فارغ از نگاه‌های سیاسی به ویژه در تصمیم‌گیری های کلان توسعه ای، با استفاده از توانمندی های بخش خصوصی و سرمایه گذاران، از ظرفیت‌های بی‌نظیر موجود در استان در راستای توسعه فرهنگی و ایجاد شادابی در استان استفاده کرد.

مقام عالی اجرایی استان، ممانعت از اجرای برنامه های شاد مشروع و مباح در جامعه را موجب ایجاد فعالیت‌های زیرزمینی دانست و گفت: در هر استانی که از اجرای فعالیت‌های شادی‌آور مشروع و قانونی ممانعت شده، این فعالیت‌ها به صورت گسترده و زیرزمینی توسعه یافته و آسیب‌های فراوانی نیز به دنبال داشته است.

وی همچنین بر ضرورت فرهنگ‌سازی در جامعه در زمینه های مختلف تاکید کرد و گفت: باید به دور از رفتارهای متناقض در جامعه، به ترویج فرهنگ صحیح در تمامی زمینه ها توجه ویژه‌ای داشت که انجمن‌ها و تشکل‌های مردمی در این زمینه می توانند تاثیرات فراوانی داشته باشند.

استاندار زنجان با اشاره به ظرفیت‌های بالای فرهنگی و تاریخی نشاط‌آور در جامعه، اظهار کرد: علیرغم برخورداری از ظرفیت‌های بالای فرهنگی و تاریخی عمیق در کشور، در زمینه زیرساخت‌ها و اجرای برنامه های تفریحی و نشاط‌آور در کشور، ضعف جدی وجود دارد و برخی دیدگاه‌های خاص، جامعه را از لبخند محروم کرده است.

وی در ادامه با بیان اینکه راهی جز حرکت در چارچوب برنامه ریزی و توسعه سیستمی وجود ندارد، افزود: باید برنامه ریزی و توسعه سیستمی، مبنای حرکت‌های توسعه در استان و کشور قرار گیرد و از تکیه بر دیدگاه‌ها و نگاه‌های فردی در تصمیمات مهم پرهیز شود.

درویش امیری خاطر نشان کرد: توسعه تنها با تکیه بر دیدگاه‌های فردی دست‌یافتنی نیست و بدون برنامه ریزی، دستیابی به توسعه به بیراهه منجر شده و خسارات جبران ناپذیری ایجاد خواهد کرد که وقوع حوادث و رویدادهای تلخی از قبیل انتشار گسترده ریزگردها در خوزستان، خشک شدن دریاچه ارومیه و چندین تالاب در سراسر کشور و حتی اعلام منطقه ممنوعه کشاورزی در بیش از 45 درصد اراضی شهرستان ماهنشان، نمونه هایی از این تصمیم گیری ها و خسارات ناشی از عدم توجه به برنامه ریزی سیستمی در کشور است.

استاندار زنجان با اشاره به تشکیل چندین مجمع و انجمن با اهداف مشترک در راستای توسعه استان، همکاری، تعامل و ادغام این تشکل ها را خواستار شد و گفت: انجمن پیشگامان توسعه استان به عنوان یک تشکل مردمی با سابقه و دارای مجوز قانونی که از حضور پروفسور ثبوتی بهره می‌برد، می‌تواند چندین تشکل دیگر با دیدگاه‌های مشترک و موازی را ادغام نموده و با خود یکپارچه و منسجم سازد.

مدیر عالی اجرایی استان از اعضای انجمن پیشگامان توسعه استان خواست تا در راستای برداشتن سدهای فرهنگی ایجاد شده در مسیر توسعه جوانان نسل سوم و چهارم انقلاب در استان، اهتمام جدی داشته و در جهت فرهنگ‌سازی و توسعه فرهنگی استان همکاری و تعامل گسترده ای با مدیران استانی داشته باشند.

استانداری زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر