کد خبر: 464879 A

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد:

وزیر راه در مراسم افتتاح همزمان ۵۲۷ سامانه ثبت تخلفات در سراسر کشور گفت:نیاز به چنین سیستم های قدرتمندی برای کاهش تصادفات ضروری است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از رشت، عباس آخوندی در مراسم افتتاح همزمان ۵۲۷ سامانه ثبت تخلفات در سراسر کشور و از جمله گیلان، اجرای این سامانه را یکی از بزرگترین پروژه های IT کشور عنوان کرد و افزود: پهنه و گستره این سامانه در سراسر کشور است و با توسعه برنامه‌ها ایران در زمره کشورهایی قرار می‌گیرد که مدیریت حمل و نقل جاده‌ای آنها از طریق هوشمند انجام می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی استفاده از سامانه‌های هوشمند در عبور و مرور جاده‌ای را گامی برای ارتقاء روش‌های مدیریتی عنوان کرد و بیان داشت: با وجود ۲۱۰ هزار کیلومتر جاده و ۱۹ میلیون خودرو، امکان مدیریت سنتی برای حمل و نقل ها دیگر ممکن نیست.

وی با بیان اینکه تصاویر به صورت لحظه‌ای و هوشمند ارسال می‌شود، افزود: نیاز به چنین سیستم های قدرتمندی برای کاهش تصادفات ضروری است.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه این اطلاعات باید در اختیار مردم قرار گیردتا وضعیت جاده‌ها را مستقیما رصد کنند، تصریح کرد: این پروژه از لحاظ بکارگیری دانش آی تی کار بسیار سنگینی بود.

محمدرضا نازک‌کار در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در راستای ارتقاء ایمنی تردد برای کاربران جاده‌ها و نیز تجهیز محورهای استان به سیستم‌های حمل و نقل هوشمند ۱۱ سامانه ثبت تخلفات عبور و مرور جدید در محورهای آزاد راه قزوین – رشت، جاده قدیم رشت- لوشان، رشت – فومن، فومن – سراوان به‌صورت کشوری افتتاح شد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گیلان با بیان اینکه ۵ سامانه ثبت تخلفات عبور مرور پیش از این در محورهای برون‌شهری استان فعال بود، افزود: با راه‌اندازی سامانه‌های جدید تعداد دوربین‌های ثبت سرعت در محورهای برون‌شهری استان به ۱۶ دستگاه افزایش می‌یابد.

وی ثبت سرعت لحظه‌ای و برداشت پلاک خودرو را از امکانات این سامانه برشمرد و بیان داشت: انتظار داریم با توجه به سفرهای تابستانی و افزایش ترافیک در محورهای استان با راه‌اندازی و بهره‌برداری این سامانه‌ها بستر تردد ایمن را برای جاده‌ها فراهم کنیم.

نازک‌کار ادامه داد: برای راه اندازی این ۱۱ سامانه بالغ بر ۱۷ میلیارد ریال از اعتبارت ملی هزینه شده است.

مدیرکل راهداری گیلان با تصریح بر اینکه از ابتدای سال‌جاری تاکنون بیش از ۶۵ هزار مورد تخلف  سرعت توسط  سامانه‌های ثبت سرعت مسقر در محورهای مواصلاتی استان به ثبت رسیده، گفت: این اطلاعات جهت اعمال قانون در اختیار پلیس راهور قرار می‌گیرد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در حال حاضر محورهای برون‌شهری استان مجهز به ۲۲ سامانه نظارت تصویری و ۱۶ سامانه فعال ثبت تخلفات عبور و مرور  است، ادامه داد: ۳۷ سامانه تردد شمار نیز در ۷۴ محور رفت و برگشت استان فعال است.

IMG_5205IMG_5233

ایران عباس آخوندی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر