کد خبر: 468033 A

با حضور نمایندگان مجلس و مسئولان استان صورت گرفت؛

بزرگترین پروژه آبی و خاکی کشاورزی کشور در دشت امامزاده جعفرشهرستان گچساران با حضور نمایندگان استان کهگیلویه وبویراحمد در مجلس شورای اسلامی و مسئولان استانی و شهرستانی افتتاح شد.

مدیرکل جهادکشاورزی کهگیلویه وبویراحمد گفت: این طرح با اعتبار 120 میلیاردتومان برای سه هزار هکتار به ارزش هر هکتار 40 میلیون تومان هزینه شده و اکنون سه میلیون تومان در هر هکتار، اعتبار جذب شده است.

"جعفر گوهرگانی" در حاشیه افتتاح فاز اول پروژه تجمیع سامانه نوین شبکه آبیاری تحت فشار امامزاده جعفر(ع) گچساران به ایلنا گفت: فاصله رودخانه زهره تاپاکوه گچساران 28 کیلومتر و تلاش جهاد کشاورزی برای انجام 45 کیلومتر خط انتقال لوله به این روستا بوده که ما معتقدیم کاربزرگی صورت گرفته است.

وی افزود: پس از هشت سال رکود این پروژه، با پیگیری " تاج گردون" نماینده گچساران و باشت در مجالس نهم و دهم شورای اسلامی و " خادمی" استاندار کهگیلویه و بویراحمد، بزرگترین پروژه آبی و خاکی کشور در این استان افتتاح شده که هشت روستا را پوشش می دهد.

مدیرکل جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: با تلاش کشاورزان ظرف پنج سال تلاش با فروش محصولات تابستانه و زمستانه برگشت هزینه وسرمایه خواهیم داشت.

گوهرگانی افزود: درکهگیلویه وبویراحمد 11 هزار هکتارکشت دیم در دولت تدبیر وامید آبرسانی شده است.

مدیرکل جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت:تجمیع موارد قطره ای و بارانی در این استان 28 هزار هکتار بوده که بیشترین سامانه های آبی است که با حمایت مسئولان و نمایندگان صورت گرفته است.

وی در ادامه تاکید کرد: صندوق حمایت کشاورزی، اجرای شبکه سه و چهار جهادکشاورزی برای هر هکتار بارانی بالغ بر 10 میلیاردتومان هزینه خواهد داشت که به ازای هرهکتارآبیاری بارانی باتوجه به مصوبه دولت، پنج تا 10 میلیون تومان است وبرای کشاورزان ایجاد مشکل می کند.

مدیرجهادکشاورزی کهگیلویه وبویراحمدگفت: در بحث تجمیع طرح های آبرسانی اولین استان در کشور هستیم.

گوهرگانی، مهمترین این طرح ها راطرح های آب دژ، امامزاده مختار(ع) و امام زاده جعفر (ع) نمونه های استانی هستند واگر مصوبه دولت تایید و اجرا شوند استان ماضربه خواهد خورد.

گوهرگانی افزود:انتظار مادرمبحث اعطای تسهیلات سامانه آبیاری نوین است و امید می رود باتلاش نمایندگان استان  مشکل برطرف شودتابتوانیم به وعده های خود عمل کنیم .

وی اظهارداشت:از میزان 28 هزار هکتار سامانه آبیاری نوین استان10هزار هکتار در دولت تدبیر وامیدبه بهره برداری رسید.

مدیرکل جهادکشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: سرجمع تولید محصولات کشاورزی استان در سال 91 کمتر از 600 هزار تن بوده وظرف سه سال به 850 هزارتن رسیده است .

گوهرگانی افزود: درمدت 120 روزه کاشت تابرداشت محصول لوبیا درپروژه   مختار پنج میلیاردتومان لوبیا به فروش رسید.

مدیرکل جهادکشاورزی کهگیلویه وبویراحمدگفت:تعداد خانوار بهره برداراز این طرح دردشت امام زاده جعفر(ع) گچساران، حدود هزار و 79 خانوار مشتمل بر 19 خانواده شهید، شش نفرآزاده و 72 جانباز است.

گوهرگانی، تعداد فرصت های شغلی ایجاد شده در این پروژه را  یک هزار و 750 نفر عنوان کرد.

وی گفت:از سال 92 تاکنون به میزان  هفت هزار و 352 هکتاراز زمین های کشاورزی و باغات این استان به سیستم های نوین آبیاری مجهز شدند ومیزان  2 هزار و 450 هکتار نیز در دست اجرا است.

خانواده کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد مجلس شورای اسلامی نمایندگان مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر