کد خبر: 468035 A

در گفت وگو با ایلنا مطرح شد:

رئیس اتاق تعاون کهگیلویه و بویراحمد از فراهم شدن هزار و 300 فرصت شغلی در بزرگ ترین و مدرن ترین پتروشیمی کشور در شهرستان بویراحمد این استان خبرداد.

"لهراسب باقری" در گفت وگوی اختصاصی با ایلنا در یاسوج گفت: پتروشیمی سقاوه شهرستان بویراحمد در استان کهگیلویه و بویراحمد با سرمایه گزاری سه هزار و 500 میلیون تومان و با اشتغال هزار و 300 نفر کلنگ زنی می شود.

وی با تاکید بر اینکه برای احداث این پتروشیمی باید عزم جدی مسئولان پای کار باشد، اظهارداشت: در چند سال گذشته پیگیر احداث پتروشیمی در مارگون بویراحمد بوده‌ام که در سفر معاون اول رئیس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان مجوز احداث این پتروشیمی صادر شد.

سرمایه گذاری 3 هزار و 500 میلیاردتومانی برای راه اندازی پتروشیمی مارگون بویراحمد

رئیس اتاق تعاون کهگیلویه و بویراحمد گفت: این طرح در آینده‌ای نزدیک با حضور مسئولان ملی و استانی کلنگ زنی و فاز اول آن در زمینی به مساحت ۹۰ هکتار و با اعتباری افزون بر ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان احداث می شود.

باقری با تشریح فنی دلایل راه اندازی این پتروشیمی در بویراحمد، تصریح کرد: خوراک این پتروشیمی به میزان سالانه ۷۰۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی از محل خطوط لوله سراسری گاز در منطقه که از پارس جنوبی، گاز شمال ایران و گاز صادراتی کشور را منتقل می کنند تامین می‌شود.

وی گفت: این خط لوله‌ها تا به امروز فقط از سطح شهرستان بویراحمد عبور می‌کرد و هیچ بهره‌برداری از آن نمی‌شد اما حالا قرار است که خوراک مجتمع عظیم پتروشیمی بویراحمد از آنها تامین شود.

baghri

صدور مجوز پتروشیمی مارگون بویراحمد در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است

رئیس اتاق تعاون کهگیلویه و بویراحمد افزود: پتروشیمی بویراحمد پس از بهره‌برداری قادر است سالانه ۶۰ هزارتن بنزین پیرولیز، ۳۰ هزار تن گاز مایع، ۲۵۰ هزار تن پروپیلن، ۲۵۰ هزار تن پلیمرهای پروپیلن به اشکال ابتدایی و یک میلیون تن متانول تولید کند.

باقری گفت: صدور مجوز پتروشیمی مارگون بویراحمد نیز از جمله اقدامات انجام شده در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری است.

وی با اشاره به اینکه کهگیلویه و بویراحمد دومین تولیدکننده نفت و گاز کشور است بیان کرد: چهار خط عمده انتقال گاز از این استان عبور می کند که تاکنون استفاده بهینه از این فرصت نشده است.

رئیس اتاق تعاون کهگیلویه و بویراحمد، سرمایه گذاری ارزی در پتروشیمی سقاوه بویراحمد را ۹۲۹ میلیون یورو و ریالی آن را ۲۸۵ میلیارد تومان عنوان کرد.

نیازمندی پتروشیمی مارگون بویراحمد به 15 میلیون مترمکعب آب

باقری گفت: ۱۵ میلیون متر مکعب آب برای ایجاد این پتروشیمی نیاز است که امیدواریم از طریق مختلف از جمله رودبشار تامین شود.

وی راه اندازی پتروشیمی سقاوه مارگون بویراحمد را یک رخداد بزرگ دانست و خاطرنشان کرد: ایجاد اشتغال از اولویت‌های اصلی دولت است که با راه اندازی پتروشیمی سقاوه بویراحمد می توان حداقل یک هزار و 300 جوانان جویای کار را دارای شغل نمود.

رئیس اتاق تعاون کهگیلویه و بویراحمد گفت: افزایش روز افزون بیکاری در این استان با وجود تولید ۲۵ درصد نفت و گاز، ۱۰ درصد آب‌های سطحی، ۲۰ درصد جنگل‌های زاگرس و زمین‌های حاصلخیز برای کشاورزی زیبنده نیست و باید در این زمینه چاره‌اندیشی شود.

بخش خصوصی مهمترین راهکار برای ایجاد اشتغال درکهگیلویه و بویراحمد

باقری افزود: بخش خصوصی و سرمایه‌گذار داخلی و خارجی مهم‌ترین راهکار برای ایجاد اشتغال در کهگیلویه و بویراحمد است.

رئیس اتاق تعاون کهگیلویه و بویراحمد، پیشرفت و توسعه این استان را نیازمند عزم عمومی دانست و تصریح کرد: با نگاه بخشی به هیچ جایی نمی‌رسیم و انتظار می‌رود اختلاف سلیقه‌ها را در راه توسعه کنار بگذاریم.

باقری گفت: در زمینه تامین زمین برای ایجاد سرمایه‌گذاری در این استان محدودیت‌های وجود دارد ولی انتظار می‌رود مجموعه منابع طبیعی و آبخیزداری برای رفع مشکلات احتمالی نهایت همکاری را داشته باشد.

بنزین پتروشیمی کهگیلویه و بویراحمد گاز وزیر صنعت معدن و تجارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر