کد خبر: 471278 A

به مناسبت سال نو برگزار می‌شود؛

مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس اعلام کرد: برنامه‌های شاهنامه خوانی، نقالی و ورزش‌های باستانی به مناسبت نوروز 96 در آرامگاه فردوسی برگزار می‌شود.

 

به گزارش ایلنا، احسان زهره وندی گفت: شاهنامه خوانی سنتی فرهنگی است که ریشه در باورهای آیینی ایران زمین دارد و جایگاه اصلی آن آرامگاه سخن سرای توس حکیم ابوالقاسم فردوسی است.

وی افزود: شاهنامه خوانی و نقالی داستان هایی از حماسه های قومی، ملی و تاریخی کشورمان است که با بیانی گرم و رسا روایت می شود و این روایتگری در نوروز 96 میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی در آرامگاه حکیم سخن خواهد بود.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس با اشاره به ثبت نقالی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو گفت: آیین شاهنامه خوانی و نقالی همه روزه صبح و عصر در آرامگاه فردوسی برگزار خواهد شد.

زهره وندی بیان کرد: در نوروز96، خدمات متفاوتی به گردشگران و شهروندان ارائه خواهد شد و مردم می توانند از برنامه های فرهنگی و هنری که در این ایام در آرامگاه فردوسی اجرا می شود، بهره ببرند.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس گفت: تلاش برای حفظ و پاسداشت هنر نقالی و شاهنامه خوانی در دستور کار این پایگاه است و بدون شک برای حفظ این هنر ارزشمند کشورمان، ثبت جهانی نخستین گام است.

باستانی زمین سال نو شاهنامه نوروز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر