کد خبر: 480884 A

با حضور شعرا و مسئولان کشوری؛

سی و هفتمین سالگرد درگذشت سهراب سپهری شاعر و نقاش معاصر با حضور خانواده وی، شاعران برجسته کشوری و مسئولان کشوری و محلی در مشهد اردهال کاشان برگزار شد.

به گزارش ایلنا، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان در این آیین که شامگاه جمعه برگزار شد، از سهراب سپهری به عنوان شخصیت برجسته شعر و نقاشی ایران و جهان یاد کرد و افزود: سهراب شاعر نقاشی بود که وجه شعر او در رده دوم قرار می‌گیرد و دلیل آن این بود که او نقاشی‌هایش را می‌سرود.

مصطفی جوادی مقدم تاکید کرد: سهراب در نقاشی طبیعت را لمس و بعد به شعر می‌کشید و تلفیق نقاشی با شعر باعث درک بیشتر مخاطب می‌شد.

وی با بیان این که علی‌رغم  وعده‌های داده شده، اقدام‌های در خور شان برای این نقاش و شاعر نامور در طول سال‌های گذشته صورت نگرفته است، اظهار کرد: به درخواست دوستداران شعر و نقاشی، خانواده و دوستان این شاعر و نقاش پرآوازه ایرانی در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری یک کنگره بین‌المللی در کاشان هستیم تا در صورت پشتیبانی مالی هر چه زودتر این کنگره برگزار شود.

جوادی مقدم با اشاره به رویکرد و توجه بیش از پیش دولت یازدهم درحوزه فرهنگی کشور اظهارکرد: مسئولان کاشان نیز با تلاش و مساعدت فرهیختگان و علاقمندان به فرهنگ و شعر گام‌های موثری در این زمینه برداشته‌اند و امیدواریم در برگزاری این کنگره بین‌المللی مانند گذشته همکاری لازم را داشته باشند.

وی بیان کرد: مفتخریم سهراب سپهری شاعر و نقاش پرآوازه جهانی اهل کاشان بوده و آوازه او نه تنها در ایران بلکه مرزهای سایر کشورها را یکی پس از دیگری درنوردیده است.

جوادی مقدم با بیان این که سهراب‌سپهری در دوره‌ای از زندگی خود در اداره فرهنگ و هنرکاشان مشغول بکار بوده است افزود: با توجه به بایگانی مفصل این اداره در تلاش هستیم پرونده این شاعر و نقاش را در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان پیدا کنیم تا اطلاعات بیشتری از این شخصیت بین‌المللی داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: پیگیر ایجاد موزه‌ای از آثار و یادگاری‌های این شخصیت بین‌المللی در کاشان هستیم تا بتوانیم نسل جدید و دوستداران ایشان را بیش از پیش با ایشان آشنا کنیم.

در این مراسم از کتاب «تا شقایق هست زندگی باید کرد» تالیف علی‌ترابیان پور و تابلوی تصویر سهراب سپهری با هنرنمایی فاطمه حمامیان نصرآبادی رونمایی شد.

در ادامه این آیین با حضور مسئولان کشوری و محلی سردیس سهراب سپهری نیز رونمایی شد.

آیین سالگرد سهراب سپهری ساعت همزمان با سالروز درگذشت وی در مجتمع گردشگری خورشید اردهال واقع در مشهد اردهال از توابع کاشان برگزار شد.

سهراب سپهری در 15 دی ماه سال 1307 شمسی در شهر کاشان متولد شد، اولین مجموعه شعر او با نام مرگ رنگ سال 1330 منتشر شد.

زندگی خواب‌ها، آوار آفتاب، صدای پای آب، شرق اندوه، حجم سبز ، ما هیچ ما نگاه، در کنار چمن و هشت کتاب از آثار این شاعر کاشانی است.

سهراب سپهری اول اردیبهشت‌ سال 1359بدرود حیات گفت و در جوار امامزاده سلطان علی‌ بن امام محمد باقر (ع) واقع در مشهد اردهال کاشان در صحن شرقی امامزاده معروف به صحن سردار به خاک سپرده شد.

مشهد اردهال در فاصله 40 کیلومتری شهرستان کاشان قرار دارد.

خانواده خواب سهراب سپهری مرگ مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر