کد خبر: 493105 A

با حضور یکصد شرکت ایرانی و خارجی در گیلان برگزار شد

نخستین نمایشگاه بین‌المللی توانمندی‌های ایران و روسیه به میزبانی این منطقه در مرکز همایش‌ها و نمایشگاهی بین المللی سازمان منطقه آزاد انزلی با حضور مسئولان دولتی ، تجاری و فعالان اقتصادی دو کشور و شرکت بیش از 96 شرکت روسی و ایرانی آغاز شد.

به گزارش ایلنا از بندرانزلی، نخستین نمایشگاه بین‌المللی توانمندی‌های ایران و روسیه به میزبانی این منطقه در مرکز همایش‌ها و نمایشگاهی بین‌المللی سازمان منطقه آزاد انزلی با حضور مسئولان دولتی ، تجاری و فعالان اقتصادی دو کشور و شرکت بیش از 96 شرکت روسی و ایرانی آغاز شد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در این مراسم با اشاره به اهمیت بازار روسیه در راهبردهای تجاری ایران و به ویژه سازمان متبوع،اظهار داشت: روسیه کشور بسیار مهمی برای ماست و امیدواریم این نمایشگاه خروجی قابل قبولی در مسیر توسعه روابط دو جانبه و تولیدکنندگان دو کشورداشته باشد تا از این بازار پر رونق استفاده بهینه‌ای شود.

رضامسرور بازار کشور بزرگ روسیه را برای محصولات تولیدکنندگان ایران بسیار مناسب اعلام و خطاب به مسئولان دولتی روسیه که در این نمایشگاه حضور داشتند گفت: ما به عنوان نمایندگان دولت باید بستر لازم را برای ارتباط بیشتر تجار دو کشور آماده کنیم و این نمایشگاه فرصتی مناسب برای سرمایه گذاران دو کشور است تا با توجه به بازار کشور خود نیاز آن بازار را بر طرف کنند.

وی با اشاره به زیرساخت های ایجاد شده و در حال تکمیل از سوی سازمان متبوع وی برای تسهیل و توسعه مراودات تجاری با کشورهای حاشیه دریای خزر ، اضافه کرد: در گذشته این منطقه فاقد مرکز نمایشگاه مناسب با استانداردهای بین المللی  بود و این درحالی است که با ایجاد و شروع به کار مرکز نمایشگاه‌ها و همایش‌های منطقه آزاد انزلی، این زیر ساخت در سال جاری میزبان بیش از 40 نمایشگاه تخصصی خواهد‌بود.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه برای آشنایی بیشتر فعالان اقتصادی دو کشور برگزاری نمایشگاه های مشترک حائز اهمیت است، افزود: برای نیل به هدف مورد نظر که همان توسعه مناسبات تجاری، بازرگانان دو کشور است برگزاری سالیانه چهار نمایشگاه در ایران و روسیه الزامی ارزیابی می شود و این موضوع در قالب یک پیشنهاد کاری از سوی این سازمان به هیأت روسی ارائه شده‌است.

 مسرور در پایان اظهار امیدواری کرد که با برگزاری نمایشگاه‌های مشترک و ایجاد کارگروهی برای رفع موانع پیش‌روی مراودات بازرگانان ، حجم مبادلات تجاری دو کشور را از رقم 2 میلیارد دلار کنونی طی سه سال آینده به 10 میلیارد دلار افزایش دهیم.

در ادامه رادیک خاریسف، معاون هیئت دولت و وزیر صنعت و حمل و نقل و منابع طبیعی آستراخان با ابراز قدردانی و سپاس از برگزار کنندگان این نمایشگاه تأکید کرد که برگزاری نمایشگاه مشترک توانمندی های دو کشور در منطقه آزاد انزلی رسم خوبی در روابط 20 ساله ایران و روسیه به وجود آورده است.

این مقام روس برگزاری نمایشگاه در منطقه آزاد انزلی را با توجه به مزایای آن خیلی مهم ارزیابی کرد و گفت: یک هیأت اقتصادی مشتمل بر مدیران دولتی، نمایندگان بخش خصوصی و سرمایه گذاران روسیه نیز در دوره زمانی برگزاری این نمایشگاه وارد گیلان و منطقه آزاد انزلی شده تا مذاکرات سازنده ای را برای تسهیل و توسعه مناسبات بخش خصوصی دو کشور انجام دهد.

وی با بیان اینکه برگزاری این نمایشگاه مشترک انگیزه مهمی به پیشرفت و توسعه روابط نمایندگان بخش خصوصی ایران و روسیه به وجود می آورد اظهار داشت: امیدواریم که در جریان برگزاری این نمایشگاه قرار‌دادهای تجاری و اقتصادی  دو طرفه خوبی صورت پذیرد و اتفاقات قشنگی رخ دهد.

رئیس اتاق بازرگانی آستراخان روسیه در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه مشترک توانمندی های ایران و روسیه در منطقه آزاد انزلی با تصریح بر اینکه توسعه روابط ایران و روسیه از اولویت های سیاستهای اقتصادی کشور ما است اظهار امیدواری کرد که برگزاری این نمایشگاه به توسعه روابط دو کشور کم کرده و موفقیت آمیز باشد.

وی اشاره ای به برگزاری جلسات کاری مشترک جهت بررسی راه کارهای تسهیل و توسعه مناسبات دو کشور داشته و گفت : این برنامه ها در جهت گسترش روابط ایران و روسیه به عنوان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های سیاست اقتصادی کشور ما پیگیری می‌شود.

هادی تیزهوش تابان نایب رئیس اتاق ایران و روسیه و رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان گیلان در مراسم شروع به کار نخستین نمایشگاه مشترک توانمندی های ایران و روسیه که در مرکز همایش ها و نمایشگاهی منطقه آزاد انزلی برپا شد با بیان اینکه برگزاری چنین نمایشگاهی می‌تواند زمینه‌های بسط و گسترش روابط اقتصادی و بازرگانی دو کشور را فراهم آورد گفت: این اولین نمایشگاه بین المللی ایران و روسیه است که در منطقه آزاد انزلی برگزار می شود.

وی با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی به دلایلی همچون دارا بودن مزایا و معافیت‌ها و مزیت‌های قانونی متعدد برای سرمایه‌گذاران، اقدامات و زیرساخت‌های ایجاد‌شده در آن به‌همراه وجود مرکز نمایشگاهی با معیارهای بین‌المللی، بهترین مکان برای برگزاری چنین رویداد تجاری-نمایشگاهی است، گفت: با توجه به حضور بیش از 26شرکت از روسیه در این نمایشگاه همزمان واحد‌های تولیدی از استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل و سمنان در این نمایشگاه بخشی از توانمندی‌های خود را به نمایش گذاشته‌اند.

نمایشگاه مشترک توانمندی‌های ایران و روسیه با حضور بیش از26 شرکت روسی از استان‌های جنوبی روسیه و بالغ بر 70 شرکت ایرانی از استان‌های شمالی کشور که در حوزه‌های مختلف صنعتی مشغول به فعالیت هستند در مرکز همایش‌های منطقه از تاریخ دوم تاچهارم خرداد ماه برگزار می شود./

ایران ایران و روسیه روسیه نمایشگاه بین المللی فعالان اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر