کد خبر: 493502 A

عضو خبرگان رهبری مطرح کرد:

ایلنا: قائم‌مقام دبیرکل کنگره بین‌المللی فقیه فقه نظام گفت: توقع نابجایی نیست حوزه علمیه پاسخگوی دستگاه‌های مختلف نظام باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قم، حجت‌الاسلام و المسلمین ابوالقاسم دولابی عصر امروز در مراسم افتتاحیه دبیرخانه نخستین کنگره فقیه فقه نظام در قم، ضمن تبریک سالروز آزادسازی خرمشهر و با بیان اینکه سوم خرداد حادثه بزرگی بود که نشان داد ما می‌توانیم برابر محاصره دشمن از حق خود دفاع کنیم، گفت: ایران اسلامی توانست برابر هجوم کشوری که بیش از ۷۰ کشور از آن حمایت می‌کردند، بایستد و آن را از کشور خود بیرون کند.

قائم‌مقام دبیرکل کنگره بین‌المللی فقیه فقه نظام با بیان اینکه امروز محاصره ما در ابعاد مختلف همچنان ادامه دارد، گفت: امروز در ساحت فرهنگ و سیاست کماکان محاصره ما ادامه دارد و مهم‌ترین سنگری که باید رزمندگان ما را در این عرصه‌ها یاری کند، حوزه‌های علمیه هستند.

وی تصریح کرد: حوزه علمیه قم به لطف الهی و به واسطه تلاش صدها ساله فقها و علمای گرانقدرش در عرصه فقه فردی خوش درخشیده و آثار گران‌بهایی داشته که مایه افتخار و عظمت حوزه‌های علمیه بوده و متناسب است که با شرایط و هجوم دشمن رسالت سنگین دیگری را به دوش بکشد و آن حضور در عرصه‌های فقه نظامات اجتماعی است.

حجت الاسلام  والمسلمین دولابی ابراز داشت: توقع نابجایی نیست که بعد از آنکه حوزه علمیه علت محدثه نظام بود، علت مبقیه نظام نیز بوده و در عرصه‌های مختلف، پاسخگوی دستگاه‌های مختلف نظام باشد.

وی با بیان اینکه حوزه باید جریان‌ساز باشد گفت: حوزه اگر بخواهد همانطور که اصل انقلاب را رهبری کرد استمرار آن را نیز رهبری کند، باید در عرصه‌های نظامات اجتماعی ورود کند.

قائم‌مقام دبیرکل کنگره بین‌المللی فقیه فقه نظام افزود: نظامات اقتصادی، اجتماعی، شهرسازی، فرهنگ اسلامی، رسانه اسلامی و ... حوزه‌هایی هستند که امروز حوزه نمی‌تواند برابر آنها بی‌تفاوت باشد.

وی با اشاره به این‌که بی‌تفاوتی حوزه موجب انزوای آن می‌شود، گفت: حوزه می‌تواند در متن راهبری اجتماعی قرار گیرد و در عرصه‌های مختلف ایفای نقش کرده و نظریه‌پردازی کند.

حجت الاسلام والمسلمین دولابی بیان کرد: برای رسیدن به این هدف، پژوهشگاه فقه نظام شش ماه قبل تأسیس شد تا با برگزاری سمینارها و برنامه‌های مختلف و تدوین متون درسی برای حوزه در این زمینه فعالیت کند.

ابوالقاسم دولابی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر