کد خبر: 500051 A

با هدف توسعه اقتصادی در البرز صورت می‌گیرد

با حضور 30 شرکت خارجی و تمایل آنها به سرمایه گذاری در 10 طرح اقتصادی کسب وکار در این استان پس از برجام ‌رونق می‌گیرد و پیش‌بینی ها حاکی از افزایش اشتغال در این استان است.

به گزارش ایلنا اقدامات در زمینه جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در استان البرز با هدف تحقق اقتصاد مقاومتی، توسعه تولید و افزایش اشتغال صورت می‌گیرد.

علاوه بر بهره‌برداری از 10 طرح سرمایه‌گذاری خارجی، صدور شش مجوز سرمایه‌گذاری دیگر نیز می‌تواند گام مهمی برای رونق سرمایه گذاری و تولید و اشتغال در استان پرظرفیت البرز باشد.

پیش‌بینی می‌شود این مجوزهای سرمایه گذاری با  مبلغ 3 هزار و 259 میلیارد ریال  می تواند برای یک هزار و 579 نفر در استان اشتغالزایی کند.

10 طرح سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی بهره‌برداری شده در استان البرز از کشورهای دانمارک، فرانسه، هلند، ایتالیا، هند، مالزی، ترکیه، هنگ کنک، امارات متحده عربی، افغانستان و ایرلند بوده و کشورهای دیگری نظیر روسیه، اوکراین و کره جنوبی نیز علاقمندی خود را برای سرمایه گذاری در این استان اعلام کرده اند.

طرح های یاد شده در زمینه صنایع غذایی، قطعات خودرو، نانوتکنولوژی، پله برقی، تجهیزات پزشکی و پنل های خورشیدی با مبلغ 2هزار و 910 میلیارد ریال بوده اما مهم تر از آن نوع توافق صورت گرفته به منظور سرمایه گذاری برای تولید مشترک و صادرات بوده است که علاوه بر ایجاد اشتغال برای نزدیک به یکهزار نفر در استان، گسترش صادرات غیرنفتی از البرز را به همراه خواهد داشت.

مسئولان استان بر اساس سیاست های دولت تدبیر و امید با نگاه ویژه به رویکرد صادرات نقشه راه جدیدی برای توسعه البرز ترسیم کرده اند که رونق سرمایه گذاری خارجی به ویژه پس از برجام، در آن بی تاثیر نبوده است.

صادرات به عنوان موتور محرکه اقتصاد در دولت تدبیر و امید به صورت جدی پس از توجه به سرمایه گذاری خارجی مد نظر قرار گرفت.

صادرات در اصطلاح به معنای ارتباط با بازارهای خارجی و تقاضای خارجیان برای کالاهای داخلی است، بنابراین این فرآیند که با برجام و رونق سرمایه گذا ری خارجی در کشور شتاب گرفت، به طور قطع در دولت دوازدهم نیز به عنوان رویکرد ویژه مد نظر قرار خواهد گرفت.

سید حمید طهائی استاندار البرز با تاکید بر لزوم اهتمام به موضوع مهم صادرات و برنامه ریزی ویژه برای این امر در سال 96، گفت که دولت یازدهم شرایط مناسبی برای صادرات فراهم آورده است.

طهائی افزود: برای تحقق این مهم توجه به واحدهای تولیدی و رفع موانع آنها در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید مورد توجه قرار گرفته و تا کنون موانع موجود در مسیر فعالیت بسیاری از واحدهای تولیدی استان برطرف شده است.

وی ادامه داد: صنعت باید حامی مطالبات واحدهای تولیدی و بخش خصوصی باشد و از این مجرا اقدامات قانونی صورت گیرد و واحدهای تولیدی تجمیع شده در قالب شهرک صنعتی نیز به فراخور استعدادها ساماندهی شوند.

طهائی با تأکید بر تشکیل پروتکل واحد جهت توسعه امر صادرات در استان، گفت: یکی از استعدادهای اقتصادی این استان، وجود فرودگاه پیام است که می تواند فرایند صادرات اقتصادی کشور را تسهیل بخشد.

وی افزود: استان البرز از استعدادهای خوبی برخوردار است و می تواند در بخشی از کشور در حوزه صنعت و صادرات تحول ساز حوزه اقتصادی باشد.

وی با اشاره به استقرار بیش از 3500 واحد صنعتی در این استان افزود: با وجود استقرار چنین ظرفیتی باز هم جای کار فعالیت بیشتر در این حوزه وجود دارد و با توجه به پتانسیل های البرز نمی توان راه پایانی را در این زمینه متصور دانست.

 استان البرز می تواند به عنوان مجرای صنعت و دروازه ورودی و خروجی نزدیک پایتخت درآمدزا  باشد و سهم عمده ای در توسعه صادرات ایفا کند.

 

اقتصاد مقاومتی تجارت سرمایه گذاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر